Halla-aho ei valehtele

Siitä huolimatta hänen puheissaan on vaarallinen totuusvajaus. Mies otattelee ja vihjailee mm. Tullin asioista. Rehti suomalainen mies ei moiseen viitsisi ryhtyä. Puhutaan asiat niinkuin ne ovat, eikä suolleta suustaan lantaa.
Jään odottelemaan milloin joku oikeusviranomainen ottaa tuon heppulin "luokalle".

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ff75d604-817e-4429-bdb2-ef32085a64a0
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Iltalehden mukaan Halla-ahon huomio kiintyi "hauskaan yhteensattumaan".
OHOH?
Halla-aho ei kommentoi kotiutuslentoon liittyvien tietojen alkuperää.
Vaikuttaa entistäkin pahemmalta. Tekeekö mielikuvitus tepposiaan useinkin? Halla-ahon johtama puolue on oppositiossa ja toivottavasti pysyyklin jos tiedonhankinnan taso on tuota luokkaa. Ja mihinpä se siitä muuttuisi kun lähde on puoluetoimiston... ;)

Äänestä
  • Ei. Vaan vielä, hassumpaa on SE, että Iltalehti *köh* ”unohti” julkaista ton alkuperäisen twiitin, jossa tuo lähde mainittiin! :) Vaan julkaisi ainoastaan ton jatko-twiitin.

    Eli tämän:
    ”Jos lentokentällä näkyy huomenna kummia juttuja ja erilaisia viranomaisia, kyse on vain "biologisiin uhkiin" liittyvästä harjoituksesta. Muistakaa se!
    (tässä oli linkki siihen tullin artikkeliin. Jokainen osa varmaan selata twitteriin katsomaan sen?)

    valhe, valheempi, suvakkihusutus.

    Äänestä

Kaikki tekevät virheitä, mutta siinä näyttää olevan radikaaleja eroja, miten kukin pystyy omat virheensä kohtaamaan.

Äänestä

Mitä tietoja ihmisten palauttamisesta ja mistä Halla-aho on niitä saanut, kun ei voinut tietolähdettään kertoa? Onko siellä jotain urkittua ja luvattomasti hankittua tietoa samaan tyyliin kuin oli pääministeri Anneli Jäätteenmäellä aikanaan?

Äänestä

  • Politiikka on likaista peliä, siinä lyödään vastapuolta kuin vierasta sikaa, keinoja kaihtamatta.
    Muutamien maiden parlamenteissa edustajat ovat jopa toistensa kurkuissa kiinni.

    Äänestä

Halla-aho alkaa oppia jäsenistönsä tavoille. Valeita, huhuja ja muuta disinformaatiota nettiin, väärennösfilmi eduskuntapuheenvuorosta jne,.

Äänestä
  • *uli uli*

    🍼

    Usko sinä vaan valtavavalemedioihin, ettei vaan kuplasi puhkea! :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    *uli uli*

    🍼

    Usko sinä vaan valtavavalemedioihin, ettei vaan kuplasi puhkea! :)

    Persuille valtamedia (?) on valemedia silloin kun se heille sopii. YLE:n uutinen on kuranttia tavaraa jos YLE julkaisee uutisen jossa hallituspuolueet joutuvat huonoon valoon. Jos huonoon valoon joutuu persut niin YLE on valevaltamedia.
    Narsistista, niin narsistista.

    Äänestä

  • Tekijöinä persut ? Sinä tiedät asian varmasti, koska ???

    Äänestä

Mikä on tapauksen poliittinen hyötykerroin?

Voidaanko ottaa koko koneellinen niitä ISIn sissejä, niin saadaan samalla ratkaistua poliisien lisäärärahat, poliisikiintiön korotus virkapaikkoihin, voidaan perustella uusi tiedustelulaki ja koko kansaan kohdistuva tiedustelu, maan poliittinen poliisi eli suojelupoliisi saisi vihdoin paljon kaipaamaansa hyväksyntää poliitikkojen suojelijana ja KRP saisi myllertää valtuuksineen tavallisten kansalaisten parissa. Haaviston laitto tällaiseen virkaan ja mukaan ISIn sotkuihin on ollut paras vedätys poliisien vallan nostattamiseksi ikinä. Nyt vain pitää varmistaa, etteivät terroristit ota Haavistoa tai hänen vaimoansa silmätikukseen. Poliisivaltuudet napsaa ja poliisihallitus pääsee määräämään ohitse parlamentin.
Ilman puolustusvoimien muita kuin poliisikenraalia voitaisiin valta pitää helposti poliiseilla ja lakimiehillä, joten armeijan syrjäyttämiseen tarvittaisiin jokin kriisi - ministerin aviokriisi ei käy, mutta terroristien kotiuttaminen olisi hyvä alku.

ANIKAP AJ NÄHÄV NIKATTOT

Äänestä

Suomalainen "mieskö" käyttäytyy kuin sinä palstalla ? Suoltaa kyseenalaisia linkkejä, arvuutuksia ja oletuksia palstalle 🤔😏🙄🤣

Äänestä

Nehän joutuvat tullissa jatkuvasti harjoittelemaan kun kurdit lähettävät leiriltä

mahdollisesti aseistettuja ja myös kulkutautivaaraisia ja lähtöpisteessä tarkastamattomia aggressiivisen kalifaatin jäseniä

Ja kun huiputuksen säännöt muuttuvat koko ajan ja huiputus tehdään tuntemattomien kurdien johdolla

"Suomi kotiuttaa al-Holin leiriläiset useissa erissä charter-lennoilla - kurdeja pyydetty tuomaan suomalaisia rajalle"

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8a13a17a-2403-4bae-912c-848d48bc4cfa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siitä huolimatta hänen puheissaan on vaarallinen totuusvajaus. Mies otattelee ja vihjailee mm. Tullin asioista. Rehti suomalainen mies ei moiseen viitsisi ryhtyä. Puhutaan asiat niinkuin ne ovat, eikä suolleta suustaan lantaa.
Jään odottelemaan milloin joku oikeusviranomainen ottaa tuon heppulin "luokalle".

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ff75d604-817e-4429-bdb2-ef32085a64a0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu