Vainoharhaisuus lienee pohjimmiltaan aivoja tuhoava elimellinen sairaus, kuten skitsofrenia, mutta saa eri aikoina kulttuurisia eri sisältöjä.
Aikoinaan harhaiset ihmiset uskoivat, että saatana ja kätyrinsä voivat alistaa ihmisen valtaansa. Sodan jälkeen tulivat avaruusoliot, jotka asensivat ihmisen aivoihin vastaanottimen ja toiselta taivaankappaleelta ohjailevat ihmistä.
Yleisemmässä harhaisuuden muodossa ihminen uskoo, että pahaa tahtova ihminen seuraa häntä joka nurkan taakse ja pyrkii tekemään vahinkoa. Sotien aikana vihollisen agentteja on uskottu olevan paljon enemmän, kuin heitä oikeasti oli.
Tämän ajan vainoajat kuuluvat olevan persut, suvakit, vihervassut ja venäjän trollit. Samaa ihmistä nimitetään usein aivan vastakkaisilla nimillä, esimerkiksi persuksi ja suvakiksi, vaikkei kummastakaan ole mitään viitettä. Kyse on todellisten ilmiöiden kasvaminen ihmisen mielessä vainoharhaisuudeksi.
Tilaa ei voitane muuttaa, mutta lääkkeillä ihminen voidaan saattaa välinpitämättömämmäksi häiritsevistä ajatuksistaan. Ongelma on silloin, ettei mikään muukaan tunnu miltään, ja ihminen kadottaa motivaationsa lääkkeen käyttöön.
Vakavissa tapauksissa hän joutuu psykoosiin ja sairaalalepoon, lievemmissä hän toteuttaa loppumatonta tarvettaan kirjoittaa S24:ään.
Vainoharhaisuuden uudet muodot
1
152
Vastaukset
- Anonyymi
Joku haluaa luoda viholliskuvia, jotta voi niiden varjossa toteuttaa omaa agendaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935382Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233377Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1943080Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742335Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191636- 981346