Persujen sietämätön yksinkertaisuus

Anonyymi

Al Hol -jutussa ollaan yksinkertaisten asioiden äärellä. Silti ongelma näyttää olevan persuille liian monimutkainen.

Yksinkertaisesti on ratkaistava, kuuluuko Suomen viranomaisten lainsäädännön tai kansainvälisten sopimuksien perusteella auttaa kansalaisiaan Al Holissa. Jos vastaus on myönteinen, auttamiseen tuskin tarvitaan poliittista päätöstä. Jos taas ei kuulu, on pohdittava, onko auttaminen sallittua. Tällöin tarvittaneen poliittinen päätös.

Oikeusoppineet näyttävät kallistuvan tällä erää siihen suuntaan, että Suomen kuuluu auttaa kansalaisiaan. Tällöin ulkoministeriön valmistautuminen on ymmärrettävää ja järkevää.

Erään asiantuntijan mielestä lapsia ei voi erottaa äideistään. Silloin myös äidit olisi tuotava maahan ja ryhdyttävät selvittämään, täyttyvätkö edellytykset lasten huostaanotoille.

Tällainen asetelma on liian vaatia yhdenkään persun ymmärrettävksi. Mika Niikko on kuin pölö tarhassaan: pää liikkuu virkestä, mutta tila on ahdas. Toimittaja Timo Haapalan kannanotot ovat lähestyneet persuja päivä päivältä. Hän taitaakin olla erkkolaisen media ikioma kotipersu.

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajatelkaapas, jos tällaiset halla-aholaiset rasistit ja muukalaisvihaa syytävät perSSut olisivat Suomen hallituksessa!?!!!!
      Totaalisen lainsäädäntöä tuntemattomia voimamiehiä istumassa äärioikealla on tarpeeksi - täysin vastuuttomia ja yhteiskuntaamme koko ajan rikki repiviä olevinaan politiikkoja. OKSETTAVAA!

      • Anonyymi

        Mene Ruotsin puolelle kyselemään kuinka he ovat noin niin kuin omasta mielestään onnistuneet kun ovat kaiken maailman turvapaikkaturistit, joissa ei taida edes isisin sakkia olla mahdottomasti, kotouttaneet. Kranaati-isku päivässä pitää mielen virkeänä eikä revi yhteiskuntaa rikki? Sitähän sä vihervasuri-hyysäri tarkoitit.


      • Anonyymi

        *uli uli*
        Opippas klovni sanomaan muutakin kuin ”persu *öyh*” niin ehkä sustakin vielä ihminen saadaan? :)

        Kiitos!


      • Anonyymi

        Kun saat pommiliivistä tai tienvarsipommista tai ehkä katkastaan kaula voiton merkikisi.
        Mitä sanoin sinulle?
        Olen ollut sota-alueilla useaan otteeseen ja tiedän.
        Sinäkin olet niin suvavihreä tai ehkä Haavistolainen.
        Et ymmärrä,sinä olet ensimmäinen heidän kohde uskoton.

        Islamin mukaan Jumala loi ihmisen ainoastaan yhtä tarkoitusta varten, eli palvomaan Jumalaa: "Olen luonut henkiolennot ja ihmiset vain palvelemaan Itseäni" (Koraani 51:56).
        Orja suura.

        Vaikka osa muslimeista on vähitellen muuttunut kohti nykyaikaistumista ja maallistumista (vaikkakin hitaasti johtuen useista ongelmista), populaatioon kuuluu edelleen useiden satojen miljoonien muslimien joukko, jopa miljardi tai enemmän, mikä koostuu perinteisen linjan noudattajiista, ekstremisteistä, kansankiihottajista, literalisteista, terroristeista, jihadisteista, epätasa-arvoa kannattavista, kehitys- ja muutoshaluttomista, sekä negatiivisten vaikutusten alaisena olevista muslimeista, joita ei välttämättä islamin alistavuus miellytä, mutta joutuvat omaksumaan alueelleen tyypillisen valtavirran sanelemat tavat. Ts. maallistunut rauhaa etsivä muslimi saattaa joutua tahtomattaan tekemään asioita, joita ei halua tehdä tai joutuu sietämään sellaisia. Unohtamatta köyhyyttä, heimosotia, länsimaiden vaikutusta yms.

        Islamiin liittyviä ongelmia:

        Eristyneisyys, jäykkyys, kyvyttömyys hyväksyä tai ymmärtää muita kulttuureja, muiden kulttuurien kokeminen uhaksi, suvaitsemattomuus, rajoittunut sanan-
        ja mielipiteenvapaus, heikko tai olematon demokratia, koraani sanelee elämäntavat, asenteet, suhtautumisen jne., omat tulkinnat koraanista, elämästä yms, sekä eriävät mielipiteet jne. koetaan uhaksi muslimikulttuurille, lisäksi uskonnolle ominainen alistavuus, sekä siihen liittyvä toisten vahtiminen, paljastaminen, sekä brutaalit rangaistukset... ja näiden päälle ongelmien ratkaisu väkivallalla, julkisilla teloituksilla, sekä jatkuvat aseistautuneiden ryhmien harjoittamat valtataistelut, terrorismi, kidutus, mielivalta, fanaattisuus... Islamissa on samoja piirteitä kuin Venäjällä/Neuvostoliitossa, Pohjois-Koreassa, Kiinassa yms, joissa yksilön turvallisuus, hyvinvointi, oikeudet ja ihmisarvo voi olla hyvinkin heikoissa kantimissa, ja ovat johtajiston alistamia.

        Ja nyt EU tuo tätä maailmaa (Lähi-itä ja Afrikka) meidän joukkoomme, josta meidän, suvereniteetinsa menettäneiden, jäsenmaiden tulee itse selviytyä. Mutta kuten olemme nähneet, turvapaikkapolitiikka on epäonnistunut, aiheuttaen meille lisää velkaantumista, lisää rikollisuutta yms. lieveilmiöitä. Meille on tapahtumassa sama kuin Ruotsille, joka on avoimen ja sinisilmäisen humaaniutensa vuoksi valtavissa ongelmissa, mutta valtamediamme ei tätä meille halua näyttää, koska se kuuluu "rasisminhallintaan", jolla oikeutetaan tietojen pimittäminen, sekä valehtelu. Siksi myös vaihtoehtomedia joutui ruman hyökkäyksen kohteeksi.

        Suvakkiudessa on se ikävä vääristymä, että samat tahot, jotka puolustaa silmät kosteina muslimeja ja islamia ja kieltää kaiken siihen liittyvän negatiivisen, saattavat kuitenkin kritisoida voimakkaasti Neuvostoliiton aikaista tapaa, sekä Pohjois-Korean tapaa kohdella ihmisiä. Suvakki on toiminnassaan epäoikeudenmukainen, epätasa-arvoinen, vihan ja pelkojen lietsoja, eli heissäkin on samoja piirteitä, joita me länsimaalaiset kavahdamme esim. itänaapurissa ja esim. Pohjois-Koreassa.

        Elämäntapaamme ja sivistyneisyyttämme on valitettavasti piinannut kroonisesti sitkeä syöpä, joka on ties kuinka kauan pyrkinyt valtaan rikkomalla yhtenäisyyttämme.... kommunismi, ryssä, islam, natsismi, anarkismi, äärivasemmisto, suvakismi, yms ääri-ilmiöt, EU, vihervasemmisto... mutta se, joka haluaa käydä syövän kimppuun, saa tietenkin vastaansa sen, eli syövän ja sen levittäjät.

        Tervetuloa Uuteen Suomeen, jossa viha, valheet, eriarvoistaminen, suomiviha yms on uusi normaali.


    • Niin monimutkaisten, että hallitus ja ministerit, ministeriöiden virkailijat sekoilee, mutta kun Persut eivät ymmärrä.

      Taitaa olla nyt niin, että sinusta, "palstanerosta" asia on sellainen ja tällainen, etkä ymmärrä koko jutusta hevonvitun humppaakaan, kuten et yleensäkään asioista, joita niin yksinkertaisina pidät, mutta kun Persu, Persut eivät ymmärrä . . .

      • Anonyymi

        Esimerkiksi Kulmuni näyttää ymmärtäneen, mistä on kysymys. Hän sanoi, että pitäisi löytää keino tuoda lapset ilman äitejään. Yksistään siitä voi ajatella, että asian todellinen laita on hallituksessa selvillä. Se, löytyykö keinoa, on kokonaan toinen asia.

        Media on vauhkoontunut täysin. Jos meillä olisi ollut vuonna 1918 Ilta-Sanomat ja Iltalehti, niin punainen vallankumous olisi ollut totta. Ja jos meillä olisi 1960-luvulla ollut nykyisenkaltainen käsitys perustuslaista, vasemmistovallankumous olisi toteutunut.

        Onneksi meillä oli Kekkonen. On myös kiitettävä reservi kapteeni Eino S. Repoa, että hän antoi radikaaleille areenan messuamiseen.

        Nyt meillä valtamediat kirkuvat pahemmin kuin punaiset radikaalit 1960-luvulla. Ja samaa on todettava myös persuista ja osittain kokoomuksen innokkaimmista partasuista.


    • Kritiikin kestoa ei kyllä antipersulla ole alkuunkaan, poistatukset alkavat, kun sulaa antipersun esittämät valheet omille sukille.

      • Anonyymi

        Paraskin puhuja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Paraskin puhuja.

        No mikäs sua nyt taas sitten riipii kun pitää puskista noita viisaita räkäsyjä rykäistä 🙄


    • Anonyymi

      Herää kysymys, miksi pitäisi jotain omin päin mennyttä olla tuomassa valtionkyydillä kotiin. Matkavakuutus on sitä varten, että pääsee sieltä takaisin, jos rahat varastetaan. Jos kaikkia matkailijoita kuljetettaisiin takaisin, niin eihän matkailijoiden tarvitsisi ostaa kuin menolippu.

      • Anonyymi

        Niin, kysymys on lakien säännöksistä ja sopimuksista. Mihin ne velvoittavat ja mihin ne oikeuttavat.

        Konsulinkyydein tuotaneen matkailijoita ulkomailta. Pääsääntöisesti kyyti ei kai ole ilmaista.


    • Anonyymi

      Leiriä hallinnoivat kurdit eivät salli lapsia erotettavan äideistään pakolla. Siksi se on joko molemmat tai ei mitään.
      Mitenhän persut hallituksessa ollessaan puolustaisivat Suomen kansalaisten etuja? Eivät varmaan mitenkään.

    • Anonyymi

      Juu. Kuuluu. Onks tää ollu teille siellä suvakkipiireissä kauankin epätietoinen asia?

      Ja kansainvälisten lakien mukaan siis jos mennään: Ihan ensiks ne Syyriassa tai Irakissa syntyneet skidit jää sinne, koska ne ei ole suomalaisia!

      Seuraavaks: Suomen päättäjät,on päättäny, ja aivan lakien ja kansainvälisten sopimusten mukaan, ettei sannoilla ole mitään asiaa Suomeen. Vaan pelkillä lapsilla.

      Kurdit taas on päättäny, et lapset ei lähde yksin yhtään mihinkään, ainakaan ellei vanhemmat suostu siihen. Ja useimmat vanhemmista ei suostu.

      Siinä premissit!
      Nyt pura toi gordionin solmu, oleppa hyvä! :)

    • Anonyymi

      Aloittajan yksinkertaisuus on todettu jo moneen kertaan.

      😀😁😂🤣😄😆😀😀😀😀😁😂🤣😂😁

    • Anonyymi

      Tiedoksi aloittajalle ja heimoveljilleen.
      En lue enää yhtään typerää aloitustanne enkä vastaa niihin. Teidän sairaalloiset jutut saa vaan turhaan huomiota jos niihin jotain vastaa, kun pomppaavat vastauksestani " aktiiviseksi" aiheeksi ja ohittaa huomioarvollaan muita tä'rkeämpiä aiheita.
      Aloittaja on hoomoilanen ja ontto päästään. Tyhjäpäinen haiseva kasa.

    • Anonyymi

      Aloittaja on oikeassa siinä, että lain noudattamiseen ei tarvitse poliittista päätöstä. Eikä virkavelvollisuuden noudattamiseen. Persut ei tätä ymmärrä. Niikko ei todellakaan ole tehtäviensä tasalla. Eikö häntä voisi vaihtaa? Hävettää jo tyypin puolesta! Mistä niitä oikein löytyy?

    • Anonyymi

      Aloittajan yksinkertaisuus on todettu jo moneen kertaan...

      😀😁😂🤣😄😆😀😀😀😀😁😂🤣😂😁

    • Anonyymi

      Katsokaa huviksenne tämäniltainen A-Talk. Tuomioja oli parhaimmin kartalla. Lakimies ja kansanedustaja Ville Tavio oli ulkona kuin sulanut lumiukko.

      Kannattaa lukea esimerkiksi täältä https://www.aamulehti.fi/a/2e1f8cdc-9543-4260-ba4c-ed327eb96556 artikkeli oikeuskanslerin kannanotoista. Oikeudellinen asetelma tulee siinä hyvin esille. Tässä lyhyt lainaus artikkelista:

      "Lapset ja äidit saavat palata Suomeen, jos pystyvät, mutta ulkoministeriö ei auta heitä. Oikeuskansleri ei tässä tilanteessa näkisi ulkoministeriön toimintaa tuomittavana."

      Suomi ei voi nykyisen tiedon mukaan erottaa lapsia äideistään lähtömaassa. Suomen nykyinen hallitus ei ole ratkaissut kantaansa siihen, halutaanko tuoda myös äitejä. Sipilän hallituksen kanta on tiedossa, ja Antti Rinne liputti kesällä sen puolesta.

      Ilmeisesti ainoa osapuoli, joka voi asiassa toimia yksin, on kurdihallinto. Sen on mahdollista kysyä äitien halukkuudesta palata Suomeen, ja lähettää halukkaat lapsineen Suomeen.

      Kansanedustaja Tavion kanta tuli ilmeisesti selväksi. Hän heittäisi ainakin äidit välittömästi vankilaan. Tuollainen tilanne olisi kuitenkin huonoin mahdollinen Suomen kannalta, mutta ehkä kurdihallinto ei halua toteuttaa tällaista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4794
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3932
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3830
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      116
      2239
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1356
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1278
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      165
      1264
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      524
      1118
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    Aihe