Tänään tuli Kontiolahden tiedotuslehti ja siinä oli kirjoitus siitä kun jotkut kuskaa lumikolalla omat lumensa kadunvarteen lumipenkan viereen ja tietysti sillepuolelle josta nykyaurat (ne ei nosta lumia penkan päälle) siirtää ne seuraavan asukkaan liittymään. ei vahingossakaa sille puolelle omaa liittymäänsä että saisivat omat lumensa takaisin.
Kävin taas iltamassa katsomassa ja eikös vaan niin oli naapuri kolannut omasta liittymästään n.20m päähän ja penkan viereen ei jaksanut nostaa lumiaan penkan pälle ja syrjään.
Lumien kolaus kadunvarteen
27
898
Vastaukset
- Anonyymi
Kauheeta on kyllä jos on puoletkaan totta... Se on tuo kaava-alueella asuminen vaikea laji kun siellä on muitakin ihmisiä...
- Anonyymi
Noita kyttääjiä, ja naapurien vahtijoita löytyy myös lehmosta, muuta korpeen ihmisten ilmoilta .
- Anonyymi
No on se. Ei saisi muka kolata naapuria varten aurakonetta odottamaan.
- Anonyymi
Kylläpä on taas elämä hankalaa, on kyllä suuret murheet elämässä😊
- Anonyymi
Miksi muuttaa lehmoon/kojalle jos siellä asuminen kerran noin vituttaa...? Ei tulisi itselleni mieleenkään.
- Anonyymi
Mitähän tuollaiselle vallattomuudelle sitten pitäisi tehdä?
Jospa kävisit työntelemässä ne naapurin lumet korkojen kanssa hänen puolelleen. - Anonyymi
On teillä murheet taas, ennen Vilpponen nyt lumet
- Anonyymi
Voishan ne lumet kunta kuskata sinne hiihtoladulle. Tai varastoon tulevaa talvea varten siellähän sitä tarvitaan, nyt kun sais ihan ilmaiseksi. Mitä nyt kuljetus maksaa. Haloo latuverkoston pitäjät käyttäkää mahdollisuus, tämä ei ole uhka. Tarjous voimassa ainakin Maaliskuulle asti
- Anonyymi
Vieläkö on lunta laduilla, olis kannattanut ottaa talteen silloin kun olis ollut tarjolla ja ilmaiseksi. Kohta varmaan joutuu maksamaan?
- Anonyymi
Myykee liiat lumet huapalalle tahi kunnalle. Varastoivat kasalle ja hiihtävät niillä enskesänä. Suatta hyvät rahat eikä tarvihe nuapurin kanssa tapella.
- Anonyymi
Pitänöökö olla pakkas eli suvilunta? Kelepovaako tieltä kolatut jos nousis ennen auraraktoria..
Onko tietoo puhelin numerosta.
- Anonyymi
Sellaista se on "kerrostaloasuminen" maanpinnalla. Ei ole paikka edes lumelle.
- Anonyymi
Onko teillä tullut mieleenne, että miksi meidän kansalaiset astetaan toisimamme vastaan?
Miksi naapuri on naapuria vastaan lumiasioissakin?
Onko pahuus keskellämme noin voimakkaasti?
Olkaa ystävät varuillanne , sillä pahalla ei ole muuta kun paha mielessään. - Anonyymi
Tosiaan. Ylimääräiset lumet voisi myydä kunnalle stadionin kasalle. Kunnalle on voinut myydä siellä muutenkin melkein mitä tahansa kovaan hintaan.
Idea on ilmainen, eikä siihen tarvita tutustumismatkoja pitkin maailmaa.- Anonyymi
Pitää kunnan julkistaa millainen lumi kelpaa. Saapiko olla keltaista, entä jos on hiekkasiru.
On asijantuntijan käytävä etukäteen tutkimassa, jotta kunta ei tee huonoja kauppoja.
- Anonyymi
Koko stadion on grande katastrof ainakin taloudellisesti.
- Anonyymi
Joutavilla jotakin.Aina vaan vali vali vali,aikuiset ihmiset.Ei uskois.
- Anonyymi
Kyllähän tuollainen toiminta on naapurin taholta suoranaista v.....lua.
- Anonyymi
<<<<Minä kuuulin jotta jos ei kolloo niin lapijolla sais mättee. Onko tottuus tämä?
- Anonyymi
Ei ole naapuri vielä lukenut kunnan tiedotuslehteä joss kiellettiin lumen kuskaaminen lumipenkan viereen on vielä laittanut tonttinsa lumet penkan viereen.
- Anonyymi
On kyllä hirveetä jos on puoletkaan totta! Miten pystyt jatkamaan elämääsi?
- Anonyymi
Sinä ole hiljaa kun et tiedä asioista mitään.
- Anonyymi
Tietää se. Minä tunnen sen.
- Anonyymi
Vieläkö ne itkee kun ei oo ollu lunta koko talvena...? En taida ostaa kojalta taloa...
- Anonyymi
Mites kylmälläojalla on pysytty terveenä nyt kun ei oo naapurilla ollu edes lunta mitä kolata väärään paikkaan, eikä oo saanut siitä urputtaa? Joko on pitänyt käyvä tablettia tohtorilta pyytämässä?
- Anonyymi
Kuka muuten urakoi nykyisin kontiolahdella auraus-urakoita. Aikaisemmin takavuosina erään nimeltä mainitsemattoman urakoitsin jäljiltä ei edes kylän pääkatu ollut tasainen vaan pomppuinen johtuen siitä että aura on alkanut pomppimaan yli 50km/h vauhdissa, monta vuotta kyseinen urakoitsija sai suharoida kontiolahden kylällä. Työnjälki oli mitä oli ja aurasi milloin aurasi
- Anonyymi
Kyllä nykykalusto onkin parempaa kuten kuuluukin kun kehitys menee eteenpäin, ei aiemmin urakoineella ollut tälläisia vehkeitä. Onko sitten kunnanpuolelta annettu uusia ohjeita milloin aloitetaan auraus, nämä vaikuttaa myöss aurauksen laatuun.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4768496Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694127Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961231
- 47859