Joku siitä muistutti tänään, ei olis tarvinnut. En tee joululla mitään se on yhtä paha päivä kun päivä jona synnyin koska tiesin että en saa rikkauksia vaan köyhänä joudun elämään kukaan ei palkkaa minua töihin voi paska sentään.
Ai joulukin on kohta
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi noin negatiivinen asenne? Kyllä köyhäkin voi joulua viettää ja rauhoittua joulun aikaan. Jotain hieman erilaista ja parempaa ruokaa pöytään. Joulukoristeita voi tuunata vaikka mistä, ei ole rahasta kiinni.
Ja mitä töihin tulee, niin kyllä töitäkin löytyy, kun hankeutuu ensin koulutukseen ja sitten on helpompi löytää töitäkin. Työttömällähän on koko maailma avoinna työpaikkojen suhteen!
Köyhällä ei ole mitään mitä laittaa pöytään. Menet varmaan koulutukseen 3 vuodeksi ja toteat ettet saanutkaan töitä. Itse kävin amiksen raksapuolen, entisöintikoulutuksen, raksamestariksi opiskelin ja liuta muita tutkintoja tietokoneista jamuista turhista kursseista.
Miten niin ei ole laittaa mitään pöytään? Toimeentulotuessa määritelty 8€/päivä ruokaan ja juomiin, jo sillä ostaa jouluksikin pöytään vaikka mitä.
Jos olet todella opiskellut raksapuolen ja olet myös rakennusmestari, sekä tietokoneistakin koulutusta, niin pidän aika ihmeenä, ettei töitä löydy!!! Paikkoja on auki melkoisesti: https://duunitori.fi/tyopaikat/suomi/rakennusmestari
https://fi.jooble.org/työpaikat-rakennusmestari
https://tyopaikat.oikotie.fi/haku?jq=rakennusmestari&sort_by=score
https://avointyopaikka.fi/avoimet-tyopaikat-rakennusmestari
Omaa asennettaan elämään voi muokata. Itselin synnyin aika huonoilla korteilla varustettuna. Nyt olen äiti ja mummo ja vaikka suku on omituista,niin asenteeni on elämään positiivinen. Meinasi koko elämä mennä pieleen myös siinä,että jossain tyhmyyksissäni menin nuorena narsistin kanssa naimisiin ja pyörin uskonnollisissa piireissä aivopestynä. Revin itseni noista kuvioista ja elän nyt onnellista elämää. Omilla aivoilla ajattelevana. Rahallisesti en varakas ole,mutta jostain sitä viisautta tulee selviytyä eteenpäin. Tsemppiä kaikille,joulumieltä!
*itsekin. Virhe tuossa.
Miten niin ei ole varaa ostaa vaikka jouluruokia höh vaikka karjalanpaistia ja valmislaatikoita. Jotain makeeta ni joulutorttuja.
Kylläpä joitakin joulu ahdistaa... jouluaatto ja joulupäivä ni jo tapaninpäivänä tohinat.
Nykyään ei saa edes ruohon leikkaustöitä kun pitää olla insinööri jotta osaa ajaa leikkuria. Aika monet hakemukset oon lähettänyt eikä ne kutsu edes haastatteluun.