Miksi Raamattu vihaa naisia

Kuuntelin Petri Paavolan ja Mauno Mattilan opetuksia ja niissä oli paljon naisasiaa. Saarnaajat kertovat usein iisebelistä joka jauhautuu pyöriin ja koirat syö. Myös naisen paikkaa miehen palvelijana korostetaan.

Mutta Raamatussa on todella hämmästyttävän paljon kielteistä naisista. Vaikea löytää mitään hyvää. Miehiä siellä on 700 vaimon ja jalkavaimon kanssa muttei tätä pidetä ongelmana. Raamattu pohjautuu sen ajan patriarkaalisiin näkemyksiin jotka jatkuvat nykyajan äärisuunnissa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mal.1:2-3 Minä olen teitä rakastanut, sanoo Herra. Mutta te sanotte: Missä sinä olet osoittanut rakkautesi meihin? Eikö Eesau ollut Jaakobin veli, sanoo Herra, ja Jaakobia minä rakastin, mutta Eesauta minä vihasin; ja minä tein hänen vuorensa autioiksi ja annoin hänen perintöosansa erämaan aavikkosusille. Room.9:13 niinkuin kirjoitettu on: Jaakobia minä rakastin, mutta Eesauta minä vihasin. Ps.47:5.

Äänestä

No se johtuu siitä, että tasa-arvo on suurta typeryyttä, naiset kun eivät ole miehiä vaan naisia.

Äänestä

Nainen otti ensimmäisen askeleen syntiinlankeemuksessa ja sai rangaistukseksi miehen alamaisuuden ja lisääntymisen raskaan osan. Kristuksessa kuitenkin olemme vapaat hengellisesti. Iisebelin henki tarkoittaa kyllä muutakin kuin naisen houkuttelevaa taipumusta syntiin. Onhan Raamatussa ohjeet naisille ja miehille. Onneksi on olemassa Jumalan sana. Ei tarvitse haaskata aikaa kuunnellen Paavolaa ja Mattilaa.

Äänestä
  • >>> Onneksi on olemassa Jumalan sana...

    Eikö juuri Raamattu kehottaa ja opettaa tässäkin kysymyksessä ja Jumalan miehinä itseään pitävät yksilöt vain noudattavat omasta mielestä Sanaa?

    Äänestä

Eikö kannattaisi mieluummin keskittyä kuuntelemaan ouhujia, jotka ovat saaneet puhujan"valtuudet" joltain hyvältä uskonyhteisöltä, eikä pelkästään itseltään?

Äänestä

1Kor.7:4 Vaimon ruumis ei ole hänen omansa, vaan hänen miehensä vallassa; samoin ei miehenkään ruumis ole hänen omansa, vaan vaimon vallassa.

Äänestä

Raamattu ei vihaa naisia.

Raamattu on kirja.

Kirjat eivät vihaa ketään. Niillä ei ole tunteita.

Jeesus ei vihaa naisia. Hän kehuu heitä. Minun muistini mukaan naiset saivat Jeesukselta ainoastaan positiivista palautetta. Martan nuhtelukin oli arvostavaa ja lämminhenkistä.

Kaikki kovat sanat ja vihan vuodatukset Jeesuksen suusta tuli miehille.

Jeesus on Raamatun henki ja sisältö. Kaikki asiat Raamatussa on tulkittava Jeesuksen kautta. Ja Hän nosti naisen arvon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuuntelin Petri Paavolan ja Mauno Mattilan opetuksia ja niissä oli paljon naisasiaa. Saarnaajat kertovat usein iisebelistä joka jauhautuu pyöriin ja koirat syö. Myös naisen paikkaa miehen palvelijana korostetaan.

Mutta Raamatussa on todella hämmästyttävän paljon kielteistä naisista. Vaikea löytää mitään hyvää. Miehiä siellä on 700 vaimon ja jalkavaimon kanssa muttei tätä pidetä ongelmana. Raamattu pohjautuu sen ajan patriarkaalisiin näkemyksiin jotka jatkuvat nykyajan äärisuunnissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu