T lausunto

Eli työkyky arviointi, 180 euroa ja työtön köyhä joutuu sen itse maksamaan jotta saa kelasta työttömyystukea. Typ väitti että olen työkyvytön joten pitää hakea se lausunto muuten ei saa työttömyysrahaa eikä toimeentulotukea. Siinäpä mene sitten ne joulurahat. Työkkäri ei maksa, työkkärissä olin jo terveystarkastuksessa jota ei muka hyväksytty. Tahalleen kiusaavat köyhää.
13104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Köyhyys on ilmainen, eikä mikään ympäristöprobleema.

Äänestä

Köyhii määräillään turhanpäiväisille lausunnoille. En ymmärrä mitä hyötyä työkkärille on saada niitä lausuntoja koska jos työtön on sairas niin joka tapauksessa valtio ja kunta maksaa kaikenlaisia lääkärimaksuja tutkimuksista ja lääkkeistä ja kuntoutuksista. Tulee paljon kalliimmaksi veronmaksajille kun niitä lausuntoja tehdään. Jos työtön on terve niin se maksaa kuitenkin kunnalle jossain muodossa. kai jokainen nyt itse tietää onko terve ja pitääkö mennä lääkäriin hakemaan lausuntoja. jos ei lausuntoa hae, valtio maksaa kuitenkin korvaukset työttömälle. Vähemmästäkin työttömän pää hajoo, itse en ainakaan aio edea hakea töitä jos kela ei maksa sitä lausuntoa.

Äänestä

Aloittaja on täysi trollaus. Olen ollut työkykyselvittelyssä eikä sitä tarvitse itse maksaa. Toimeentulotukea ei voi kokonaan evätä työkyselvittelyjen perusteella, eikä minkään muunkaan syyn takia.

Äänestä
  • Jos sikseen tulee ni menkään kelan tutkimuskeskukseen.

    Äänestä

Kyllä työttömyys tuen voivat katkaista työn kyky selvityksen ajaksi. Ainakin minulla ja sitten et saa aikaa sinne terveystarkastukseen kun vasta 2 kk päähän niin siinä sitä ollaan. Tolleen ne tekee kiusaa työttömälle. Tyhmii lausuntoja tekevät jotka ei pidä paikkansa. Siinä kunta säästää sitten sakkomaksuissa kun työtön ei saa työttömyysrahaa. parempi vaan hakea se lausunto itse jostain heti, yleensä terveystaloon pääsee parissa päivässä tutkimuksiin kuten itse menin.

Äänestä

Minultakin katkaistiin työttömyystuki mutta olin sitten sairauslomalla kunnes pääsin varsinaiseen työkykyselvittelyyn.

Äänestä

Nyt on niin maan perusteellisesti selvitetty työkykyni eikä mitään vikaa löytynyt. Näkö tarkastettiin, kuulosta kysyttiin, keuhkoja kuunneltiin, pituus ja paino tarkastettiin ja sitten se kyseli kaikkea millon kävin armeijassa, millon aloitin työt , mitä hommia tein viimeksi, allergiat kysyttiin, sitten lääkkeet , alkoholi tupakka jota en ole koskaan vetänyt, sairaudet, olenko tarvinnut lääkärin apua koskaan, onko vaivoja ja kaikkea. Ei ole vaivoja ollut koskaan eikä sairauksia ja paskakin on oikean väristä.
Joo rahaa meni helvetisti siihen ettei ne löytänyt sairauksia. Sanoin työkkärissä etten hae yhtään hommaa ennen kun ne on maksanut työkyky selvityksen.

Äänestä
  • Elikä olet terve ni mikäs tuossa sitten on ongelma... kipin kapin töihin.

    Äänestä

Työnhakeminen maksaa helvetisti enkä maksa perkele

Äänestä
  • Niin ei kannata hötkyillä turhaan paska hommien takia!

    Äänestä

Eikä tarvis hötkyillä rahan tulemisen suhteen työttömälle jota ei huvita työt. Mikä on paska työ ja entäs koulutus.

Äänestä

Missä ihmeen työkykyselvittelyssä te olette oikein käynyt jos joudutte sen maksamaan. Minut työkkäri määräsi työkykyselvitykseen ja hoiti kulut myös.

Äänestä

Osa taitaa puhua työttömän terveystarkastuksesta ja osa työkykyselvityksestä joka on täysin eri juttu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eli työkyky arviointi, 180 euroa ja työtön köyhä joutuu sen itse maksamaan jotta saa kelasta työttömyystukea. Typ väitti että olen työkyvytön joten pitää hakea se lausunto muuten ei saa työttömyysrahaa eikä toimeentulotukea. Siinäpä mene sitten ne joulurahat. Työkkäri ei maksa, työkkärissä olin jo terveystarkastuksessa jota ei muka hyväksytty. Tahalleen kiusaavat köyhää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu