Kiusaamiskokemukset ovat erittäin traumatisoivia. Ne vaikuttavat ihmisiin pitkiä aikoja ja aiheuttavat ns triggeröitymistä, kun ihminen törmää tilanteeseen, jossa jokin muistuttaa häntä traumaattisesta tilanteesta. Sydän alkaa hakata ja verenpaine nousee.
Uskontojen uhreille tämä kaikki on tuttua, ja usein heidän onkin mahdoton elää yhteiskunnassamme, jossa uskonto huokuu esille joka välistä. On hyvä, että heillä on omat järjestönsä, kuten Vapaa-ajattelijoiden liitto, joka huolehtii heistä ja yrittää luoda yhteiskunnasta heille turvallisen tilan.
On kuitenkin ihmisryhmiä, jotka eivät saa apua. Ei pitäisikään puhua uskontojen uhreista, vaan maailmankatsomusjärjestelmän uhreista. Silloin uhriksi joutuneiden joukko jo kasvaakin merkittävästi, kuten seuraavasta tulemme huomaamaan. Merkittävin näistä on tietenkin reaalisosialismin uhrit. Reaalisosialismi oli tavallaan kommunismin alalaji, joka seurasi sitä. Myös kommunismin uhreista voitaisiin puhua, mutta yleensä sillä tarkoitetaan ihmisiä, jotka eivät enää kärsi, koska kommunismi tappoi heidät. Reaalisosialismi sen sijaan harvoin tappoi, joten sen jäljiltä on elossa todella suuret määrät syvästi traumatisoituneita ihmisiä.
Reaalisosialismi oli hirvittävä järjestelmä, joka kidutti ihmistä vessapaperin puutteella, Leonid Brezhnevin puheillla ja Neuvostoliiton jääkiekkomaajoukkueen ylivoimaisella menestyksellä Virossa, Suomessa, Ruotsissa, Inkerinmaalla, (koko) Karjalassa ja Texasissa. Tätä voi täysin verrata uskontojen uhrien kokemuksiin meikkaus- ja tupakanpolttokielloista, pitkistä ja tylsistä vanhojen miesten saarnoista ja sielunvihollisen kaikkialle ulottuvasta ja ylivoimaisesta vaikutuksesta. Iisraelin lasten loputon oikeutettu taistelu ilkeitä palestiinalaississejä vastaan on kuin Afganistanin sota, ei lopu vaikka vihollisia on kasapäin tapettu ja loppujenkin pitäisi tietää tulevansa vielä tapetuiksi.
Reaalisosialismi tunki pitkät ja limaiset lonkeronsa kaikkialle. Sen piilomuotona Suomessa aina 1960-luvulta lähtien kulttuurimarksilaisuus raunioitti ihmisten psyykettä. Kalle Holmbergin kiroilu, Rauta-aika-näytelmä, Luottamus-elokuva, Kristiina Halkolan huutolaulu (vaikka osasikin laulaa ja oli vielä hiton hyvännäköinenkin), Lapualaisooppera, SETA ry:n perustaminen, Tarja Halonen, Aarne Saarisen pieneläkeläisille järjestämät eläkkeiden korotukset ja miten paljon näitä voisikaan luetella, näkyivät ja kuuluivat kaikkien elämässä. Niiltä ei voinut suojautua, ei ollut paikkaa, minne ne eivät olisi kuuluneet tai näkyneet. Kokonaiset kansakunnat ja sukupolvet traumatisoituivat vakavasti.
Näillä haavoitetuilla ihmisillä ei ole ketään, joka tukisi tai suojaisi heitä. He joutuvat päivittäin kohtaamaan kipeät muistonsa, jotka uudelleen ja uudelleen repivät reaalisosialismin ja kulttuurimaksismin viilltämät syvät haavat taas auki. Kun he avaavat television, siellä on Erkki Tuomioja. Kun he avaavat lehden, siellä on Tarja Halonen. Kun he saavat postia, siellä on haittaverolappu. Kun he katsovat Speden elokuvaa, tuo Vesa-Matti Loiri heidän mieleensä Kai Chydeniuksen ja Arvo Salon. Aivan kuten Kristillisdemokraatti-lehti tuo aina sukupuoliseen vähemmistöön kuuluvan mieleen tuskallisesti ja viiltävästi Päivi Räsäsen. Nämä ihmiset eivät ole suojassa missään kipeiltä muistoiltaan.
Pahinta kuitenkin on Neuvostoliitto. Kun Neuvostoliiton Suomen, tai Yhdysvaltojen, television, radion ja lehdistön kautta kipeästi kokenut ihminen saattaa lapsensa peruskouluun, hän aina viimeistään koulun pihalla muistaa sen olevan DDR:stä kopioitu ja hän muistaa sen ikuisen jäljen jättäneen joukko-opin opetuksen. Kun hän saa ennakkoverolapun, hän muistaa hyvinvointivaltion. Kun hän saa autoverolapun, hän muistaa Arvo Turtiaisen. Kaikki negatiiviset kokemukset hänen arjessaan, ja melkoinen osa neutraaleistakin, yhdistyvät synkkään, tylsään ja tapahtumaköyhään lapsuuteen, ehkä nuoruuteenkin, Neuvostoliiton uhkaavassa varjossa, kylmän itätuulen koko maailman kinostavassa pyryssä. Tai vähintään ne tuovat mieleen idänkaupan ja Urho Kekkosen puheet työllisyysvaikutuksista.
Näillä ihmisillä ei ole ketään, joka heitä auttaisi. Tuhannet ja taas tuhannet, liki viisi miljoonaa ihmistä, ovat aivan yksin hirvittävien sukupolvikokemustensa kanssa, jotka ympäröivä maailma pakottaa heidät kohtaamaan jatkuvasti. Mitä voisimme tehdä? Emmekö voisi ottaa mallia siitä, kuinka uskontojen uhreja tai seksuaalivähemmistöjä on menestyksellisesti onnistuttu voimauttamaan ja auttamaan elämään turvalliselta tuntuvaa elämää. Uskonto ja elämä on erotettu toisistaan niin, että kummassakaan niistä elävän ei tarvitse kohdata toista todellisuutta, vaan eri ihmiset voivat kulkea turvallisesti kuin pieni koululainen suojatiellä toistensa ohi tietämättä koskaan, onko tuo toinen uskovainen. Ateismi ja sukupuoliseen vähemmistöön kuuluminen voi kyllä näkyä, sillä eihän enemmistö voi traumatisoitua, ja jos voi, sen tulee se kestää, koska on (ollut) valtaa pitävä enemmistö.
Uhreja on autettava!
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Meidän täytyy siis vain erottaa toisistaan elämä ja politiikka. Suvivirret, ristit ja ruokarukoukset on piilotettu julkisuudelta yksityisyyden verhon taakse, kuten onneksi myös taistolaislaulut, sirpit ja vasarat sekä neuvostovieraiden pitämät puheet ystävyydestä ja yhteisymmärryksestä. Mutta yhä uudelleen ja uudelleen ihmiset pakotetaan osallistumaan vakaumuksensa vastaisesti satuttavia muistumia herättäviin asioihin, kuten progressiiviseen verotukseen, polttoaineverotukseen, palkan sivukulujen maksamiseen, tv-luvasta ikävästi muistuttavan Yle-veron maksuun, kaikille ilmaiseen (kommunistiseen) kouluruokailuun, terveyskeskukseen jonottamiseen ja yksilön vapautta rajoittavaan pyöräily- ja jääkiekkokypärän pitämispakkoon. Meidän tulisi siis vain toimia niin, että poistamme kaiken talous-, sosiaali-, liikenne-, asumis-, ympäristö- ja tasa-arvopolitiikkaan viittavan ihmisten jokapäiväisestä kokemusmaailmasta. Kukin voi harrastaa näitä omalla ajallaan vapaaehtoisesti, mutta ketään ei tule pakottaa osallistumaan vastoin tahtoaan. Monet, kuten lastenhoitovapaalla olevat vanhempainrahan hakijat, eivät yksinkertaisesti ehkä uskalla itse kieltäytyä ja joukkopaine voi pakottaa osallistumaan ilmastopolitiikkaankin.
Meidän on luotava poliittisesti neutraali yhteiskunta, joka on reaalisosialismin ja kulttuurimarksismin uhreille yhtä turvallinen tla kuin se on uskontojen ja punkrock-kulttuurin uhreille. Maailma, jossa Risto Volanen, Lasse Lehtinen, Juhani Putkinen, Björn Wahlroos, Jari Ehrnrooth, Saska Saarikoski, Laura Saarikoski, Iltalehden ja Iltasanomien kolumnistit, Helsingin Sanomien vieraskynät, Leena Lehtolainen, JP Siili ja lukemattomat muut voivat kulkea turvallisesti kohtaamatta jatkuvasti mieltäkuohuttavia ikäviä muistojaan kylmästä talvi-illasta Vanhan Ylioppilastalon edessä tai palelustaan Pohjois-Karjalassa odottaessaan Neuvostoliitosta vierailulla olleen balalaikkayhtyeen konserttiin vievää kulttuuribussia.
Turvallisuus ja hyvä olo kaikille, jokaiselle minkä tahansa maailmankatsomuksen uhriksi joutuneelle, paitsi ehkä viisikymppisille työttömille, sillä he ovat sen itse ansainneet!- Anonyymi
Unohdin tuosta Arno Kotron, joka lainatessaan kirjastosta tai kansallisarkistosta vanhoja oppikirjoja muistaa millaisen kognitiivisen dissonanssin niiden käyttäminen opetuksessa aiheutti opettajalle, mitä tietysti pahensi vielä viattomien pikkuoppilaiden mitääntietämättömyydestä viestimä hymy heidän iloisesti lukiessaan, että Yhdysvalloissakin on köyhiä. Vaikka kuka tahansa saattoi itse illalla TV:stä nähdä, ettei niitä ainakaan Dallasissa, Tunteissa ja tuoksuissa, Kauniissa ja Rohkeissa eikä showpainikehissäkään ollut. Columbossa saattoi joskus olla, mutta se olikin lapsilta, eli kaikilta suomalaisilta, kielletty sen takia koko YYA-ajan ajan.
- Anonyymi
Apua!!! Onko mitään tahoa, joka antaa tukea ylipitkien foorumikirjoitusten uhreille?!?! Avasin aloituksen täysin pahaa aavistamatta ja saman tien huomasin sotkeutuneeni massiiviseen merkkihirviön tuotokseen, joka lukemisesta huolimatta vain jatkui ja jatkui. Epätoivoissani jouduin antamaan periksi ja lukemaan vain virkkeen sieltä sin täältä. Aaargh....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m563879Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163715Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983501Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o813327Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363089Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582578- 502495
- 1042344
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142109Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182099