Cernissä tänään tehtiin päätös, uusi hiukkaskiihdytin tulee Vipeliin! Tunnelille tulee mittaa 160 km ja se kiertää lappajärven pari kertaa.
Päätökseen vaikutti suuresti se, että jos pimeää materiaalia/energiaa aiotaan löytää, sitä löydetään sieltä, missä asuu pimeä kansa, jolla ei ole energiaa, eli Vipeliläiset!
Kustannusarvio on 13 miljardia euroa, joka jyvitetään tasan jokaisen kuntalaisen maksettavaksi. Alajärvi ei nyt tule apuun.
Päätökseen vaikutti suuresti se, että jos pimeää materiaalia/energiaa aiotaan löytää, sitä löydetään sieltä, missä asuu pimeä kansa, jolla ei ole energiaa, eli Vipeliläiset!
Kustannusarvio on 13 miljardia euroa, joka jyvitetään tasan jokaisen kuntalaisen maksettavaksi. Alajärvi ei nyt tule apuun.
Vastaukset 92
Vanhimmat
Oikea valinta, kun katsoo vipelin keskusteluita. Pimeyden ytimeen suoraan.
Miksi ympärän muotoinen kiihdytin kiertää kaksi kertaa järven ympäri ? Hiukkaskiihdytin sopii tänne hyvin ja tuo runsaasti hyvä palkkaisia tutkijoita kuntaan. Jotku vielä väittää kuolevaksi kyläksi.
Ei haittaa vaikka neljäkin kierrosta teette, kunhan ette saa aikaan mustaa aukkoa, joka imaisee meidät sisuksiinsa.
Mikä helketin Vipeli WTF???????? ainavaaaan
Ei helvetti, luuletko sinne palkattavan vipeloläisiä? Niin huono ja väsynyt argumentti.
Tuosta cern laitteesta ei mitään hyötyä. Voi saatanan perkele kun iloitsin jo ettei suomessa olu tuota säteilijää niin pitikö heti saatanan rakentaa se tänne aivan kun olisi lukenut ajatukseni.
No nyt on lähtenyt Vipeli isosti mukaan kehitykseen, ei muuta kun jussipaita päälle, helapääpuukko käteen ja tunnelia nakertamaan! 😁
Laitetaanko tyttömätkin kaivamaan? Jos näin, muutan Nissiin, missä on alko ja ei pakoteta työhön 😫
Melkoinen joululahja kunnalle. Toisessa ketjussa keskusteltiin siitä kuinka tulevilla sadoillatuhansilla vuosittaisilla matkailijoilla ei olisi muka mitään nähtävää täällä. No nyt tulee.
Älä jauha paskaa. Kyseessä ei ole mikää turisti nähtävyys. Samanlaisia laitteita on muuallakin joissa myäs museo yms. Tämä on pelkkä työlaite. Mitätahansa ne hullut professorit tutkiikaan. Mitätön hyöty vimpeliläisille tai suomalaisille. Enemmän haittaq ja jäykyttävät tuhot jos joku menee pieleen.
Pimeä energia 🙄
Vimpelistä löydetty maailman isoin musta aukko 😨
Onko Kataja viellä ilkkalehden palkkalistoilla ,hänellä on tämän seudun parhaat tiedot ja muutenkin luotettavat uutiset hallussaan. Viime talvena hän jo hyvissäajoin uutisoi siitä Donal Trumpin vimpelinverailusta koko sivun kokoisella tiedotteella ILKKA lehdessä. Mahtaako Donal ensikesänä tulla taas vimpeliin?
Nyt saamme varmaan raportin joululehdissä miten eräs vimpeliläinen nainen on viihtynyt avioliiton satamassa pari vuotta. Hänestä oli myös iso juttu lehdessä aikoinaan Katajan tekemänä. Jännityksellä odotamme. Ehkä sen jälkeen on vuorossa Cern ja tunneli Kiinaan?
Tietysti tulee! Kiihdyttimellä lähetetään pallo semmoista kyytiä, että Sotkamokin häviää 100-0 joka pelin.
Jos nyt Vipeli on sama kuin Vimpeli. Pohjalaaset on parempia puhumaan kuin lukemaan.
Tämä on kiihdyttävä uutinen. Olen insinööri joten pian saanen hyväpalkkaisen työ kiihdyttimen parissa!
Väität itteä älykkääksi mutta et ymmärrä riskejä.
Vipelissä kiihdytään kohti menestystä!
Katselin äsken Virallinen Lehti näyutti olevan selvitys tilassa oleva yritys sanosin edelliseen ei Vipelissä kiihdytä kohti menestystä
Vipeli on kiihdytykset tehnyt eikä uusiin enää ole tulossa ylimääräisiä valtionavustuksia.
aivan niinkuin talvivaarat ja terrafamet ja kokoomus-rkp-sipilä luomus puhumattakaan "metsähallituksen" mestareista
Tunnelin louhinta aloitetaan heti joulupyhien jälkeen! 👍👌
Nyt kihhdytään Alajärveen.
Hei me kiihdytetään rakettimaisilla nopeuksilla
Laitetaan vipelin joutilaat juoksemaan putkea ympäri, siinä kyllä tulee kiihdytystä ja taatusti löytyy se musta aukkokin!
Jumankekka, vessapöntöstä loppu vesi, johtuneeko näistä tunnelirakennushommista?
Joo, me porattiin hiukan väärin, ei oo kokemusta. Meidät työkkäri pakotti tänne kaivaa, vaikka me ei osata!
Palstalla runsaasti virheellistä tietoa. Kiihdytin asennetaan lakeaharjun päälle pystyyn. Huipulle tulee sauna, josta näkee Las Palmasiin. Korkeutta lähes 2,5 kilometriä eli reippaasti fartosfääriin saakka.
Väärää tietoa levitetään. Amerikkalainen tiedelehti kertoi kuukausi sitten, että Nasa rakentaa Vimpelin lakeaharjulle rakettien laukaisualustan. Ensimmäiseen rakettiin kerätään kaikki Vimpelin kahelit n.400,jotka lähetetään kuuhun eikä paluulentoa järjestetä.
Onko Vipelissä näin paljon kaheleita uskomaton määrä
On niitä. Tuntuu uskomattomalta. 400 varmaa tapausta ja vielä Sääkjärvelle jäi muutama rajatapaus.
Täällä tarvtaan kyllä hiukkaskiihdytintä on tämä taloustilanne niin rajun huono,
taitaa olla niin sekään ei taida enään pelastaa jäljellä enään savuavat rauniot
On niitä enemmän, puhutaan tuhansista. Ei mahdu edes elon muskin rakettiin! Joku muu ratkaisu keksittävä. Muuten lentoja joudutaan tekemään satoja!
Kyllä asia just näin Vimpeli itsenäisenä kuntana on menetetty rauniot savuaa enää, ja koko
pitäjän asukkaat haluaa kuntaliitosta alajärven SIIS KAIKKI paria kolmea lukuunottamatta.
Nyt on vakava paikka onneksi Alajärvi huolii meidät kiitos siitä.
Montako kilometriä tunnelia on nyt kaivettu?
Dick Steel löysi sitä itseään jäätyneenä.
K o r o n a virustako löytyi? Vi pe listäkö se on lähtöisin?
On tartunta vimpelistä tätä on nellussa tiedossa?
Minä muutan alajärvelle siellä ei ole koronaa tulee yksi asukki lisää?
Onko siellä alajärvellä tapana kommentoida omia provo kirjoituksia ?
Kyllä meillä alajärvellä sellainen tapa on. Kiitos!
Kiitos, ole hyvä. Ja vielä kerran kiitos!
Kuka se oli joka oli italia matkalla joka toise korona viruksen?
Oli kiihdytintyömaalla insinöörinä. Nukkui pari päivää sitten pois.
AJANKOHTAINEN TIETO NYT=MAISTERI. Tervehdys. Tullut paljon pyyntöjä ja kysymyksiä Vimpelin talouden pidosta ja tulevasta ensi vuoden talousarviosta, onko yhtä löperöä laadintaa kuin tälle menossa olevalle vuodelle jossa ylitettiin monet kohdat. Onko totta ettei nämä ymmärrä totuutta, eivätkä näe kuinka Vimpelin kunta rajusti eläköityy joka vuotena rajulla kasvulla. Yritetään vain joka vuosi mennä samoilla PERUSTURVATASOILLA, toteutumat sitten ylitetään kovilla euromäärillä. VIMPELIN KUNTA ON 10 VUODEN PÄÄSTÄ ELÄKELÄISTEN PARATIISI. Terveysmenot silloin ovat rajut lukemat, laskelmieni pohjalla yli 60 prosenttia, tämän luvun sain pitkällä varovaisesti laskien. Talousarviot pitää perustua totuuteen verotuloihin perustuen, jotka hyvin tiedetään alkuvuona lähes realisesti. Ymmärrän tietty ei haluta korottaa maksuja eikä kuntaveroa, ylitykset tehdään sitten ottamalla lisää lainaa. Olen joskus ilmaissu VIMPELIN VEDON TOIMINTAA EI PIDÄ TUKEA MILLÄÄN LAILLA (ZETORIN OSTO), veronmaksajien piikkiin ei pidä jälkikäteen tuputtaa kunnan talousarvioon. Nyt täytyy Vimpeliläisten herätä, seuraavissa vaaleissa kuunnella herkällä korvalla näiden edesottamuksia. Mitä olen pitkällä ajalla seurannu valtuusto keskusteluja, siellä suurin osa istuu tuppusuuna myötäillen asioita, samalla paperilla pyyhkien. Tunnustus täytyy antaa HALOOLAISILLE, jotka ainoana argumentoi esityksiä, vaikka esitys olisi puoltava. KUNTALIITOS ON AINOA TIE JOLLA SAAMME LÄHES TULKOON PALVELUT KUNTALAISILLE. NÄILLÄ MENNÄÄN
Pyri valtuustoon.
Hanke etenee, eka kierros ympäri järven kaivettu. Korona ei meitä hidasta, kun ukkoa kaatuu tauteihin, haetaan alajärveltä uusia tilalle! Omat alkaa olla tosi vähissä, jouduttu jo vanhainkodistakin hakemaan kaivajia.
Alajärveläisillä kova into kaivaa (joskin taidot puuttuu työhön kuin työhön).
Saadaan varmaan jo jouluksi valmista!
T tri Dick Steel
Alajärveltä löytyy kovia kankimiehiä toisinkuin täältä Vipelistä. Tämän tietää jo nyt moni vipeltäjätär vai mitä. T. Pussy Steel
Alajärveltä ei kyllä löydy.. lapion varteen ehkä duunaria, sekin kyseenalaista.
Alajärvellä on duunareille alettu tekee lapioita, joiden varret on kettinkiä. Niihin ei voi nojailla. Ei niillä töitäkään voi tehdä, mutta se ei ole ongelma ollut ikinä alajärvellä!
Sen takia emme voi vipelin kiihdytintyömaalle lainkaan palkata ketään alajärveltä.
T Tri Dick Steel
Siis nekö oikeesti kaivaa tunnelia?
TPM.Tervehdys. Tämä Vesan työryhmän raportti valtiontalouden koronan aiheuttamasta rajusta hoidosta on monissa kohdin päin mäntyä, ne hänen laskelmat on ihan väärässä monin tavoin epämääräisiä lukuja heitelty taikurin hatusta valitettavasti. Ensinnäkin kokonaismäärä lähimainkaan ei ole oikea luku koronan aiheuttamasta euromäärästä ei ole alkuunkaan oikea, vähintään luku pitää kertoa kahdella sanosin omien laskelmien mukaan lähes 40 miljardia kokonaisuutena,lueskelin äsken sen raportin hyvin tarkkaan joitain hyvä elementtejä mutta epämääräisinä joita täytyy tarkentaa myöhemmin oikaisuna, kuhan tien oman korona raportin joka on lähes sitten oikean suuntainen. Lopuksi sanoisn tästä koronan aiheuttamasta katasrofista, monetkin ekonomit kirjoitta täyttä sontaa, kun vertaavat tätä 90 luvun lamaan, tämä on mailman historian pahin koskaan ollut taystuho, joka pilaa monen sukupolven tulevaisuudet. NÄILLÄ MENNÄÄN.
jaaha ja taas sipilän kokoomus ja rkp "nettoporukka" laskemassa kuraa veronmaksajien maksettavaksi
yle "pörriäinen" jakaa suoraan tuon rkp-kokoomus-sipilä laariin näitä #yhteisiä rahoja#
tiesittekö että cern logo muodosta kuusi kuutosta, se on siis salainen tarkoitus tuoda saatana aika portista maanpäälle. ei sitä voi sen paremmin kommentoida.
helvetin laite, joka lähettää partikkeleja ihmisiin tappaen kaiken elollisen.
Oho, hanke on ihmetyttänyt. Moniakin.
Onko tuo totta, että mitään kiihdytintä ei edes tule, vaan ne poraa reikää suoraan *piip*
Sanoin *piip* koska en halua sanoa *piip* asia ääneen *piip*
Näin ei ole, tietenkään!
T Dick Steel
Näin ei ole, tietenkään! alkaa kova seisokki kuka auttaa
T Dick Steel
Vimpelin naiset auttaa oli sormusta tai ei.
Homma etenee, kokeeski laukaisemme alajärven .... pois.
Tri Steele
Eka kierros louhittu, eli noin 75 km. Aloitamme toisen kierroksen. Homma etenee täysin aikataulun mukaisesti.
Terveisin Tri Dick Steel
Onko kyseessä spiraalinmuotoinen tunneli, vai onko louhintajätteet nakattu olan yli kun toista kierrosta louhitaan ?
Terkuin entinen mainari Vististä
Nississä puhuivat, että tunneli yhdistää vimpelin ja lappajärven kunnat. Sehän onkin järkevää!
Voidaan samalla myös yhdistää menestyksekkäät pesäpallojoukkoeet!
Tehdäänkö tunneliin myös metro vipelistä nissiin? Takaisinpäin se ei tule laisinkaan.
Ei tuota kosmisen säteilyn lähdettä suomeen. Miten helvetissä kaikki paha tahapahtuu kerralla.
Hei
Päätettiin, että tehdään linjukseen pieni muutos, kiihdytin käydään koukkaa alajärven kautta. Saarikentää on alettu louhia, sinne tulee toimistotiloja.
Regards Tri Dick Steel
Valitamme ikäviä katomistapauksia. Satunaisia mustia aukkoja ilmenee vielä muutaman kuukauden ajan, kunnes saamme testiohjelman ajettua loppuun.
Terveisin.
Senior operator Pussy Beawer
Valitamme ikäviä katomistapauksia. Satunaisia mustia aukkoja ilmenee vielä muutaman kuukauden ajan, kunnes saamme testiohjelman ajettua loppuun. Aloitamme tutkimukset ketkä vimpeliläisistä levittää sitä tartuntaa, on nähty jopa alajärvellä lounastamassa.
Terveisin.
Senior operator Pussy Beawer
Nyt on laitettava kovia lakeja kun täällä ei korona ohjeita noudateta, pysykää nyt tartunnan saaneet kotona ja altistuneet alajärven kaupunkiin testeihin. Täällä on tilanne Vimpelissä hyvin vakava tällä hetkellä. Kaikki turha kokoukset on peruttava ja suljettava Nellu sekä kunnantoimisto turhilta kulkijoilta. Kauppoihin vaan vuoro periaatteella muuten tästä tulee katasrofi silloin ollaan todella vakavan paikan edessä. Joudumme sulkemaan yritysten toimintoja, jos nyt ei parana toiminta. Tapaamiset peruttava sekä turhia kyläilyjä vältettävä,
hoivakotiin täydellinen kielto nyt vielä säästytty tartunnoilta onneksi. Turhat alajärvi reissut
lopetettava. NYT ON OTETTAVA KAIKKIEN VASTUU. Pro Vimpeli ry/Tiedotekeskus/
Turhaa huolit, konteissa riittää tilaa kaikille!
No mites tuleekos corona siihen mukaan, sillä on nyt rahaa, kun 60miljardia hukattiin valtion rahaa ja velkaakin otettiin 30 miljardia ja lisää varmaakin, tottakai ilman muuta tuplataan aima potensiin, että ei mikä tommonen 160 kilsan tunneli. Pistetään kiertää kuudesti maapallon ympäriinsä samantien, kyllä Wibaska pystyy sen rakentaa.
Mitä nyt pimeetä ainetta etsimään ja toteamaan sen olemassa oloa, koska on havaittu sen puuttuvan. Antaa olla sen vaan siellä, ei pidä niin utelias olla, uteliaisuus ei kuulu sivistykseen. Pääasia, että on corona ja sen leviämistä ei voida estää, eikä sen leviämistä ole tarkoituskaan estää.
-voi pyhä sylvi, jos se tunneli romahtaa, ei niin kuin putouksessa, vaan isossa taivaankappaleen jytkyssä maahan.
Isoja jytkyjä on varmuudella tulossa, sitäkään ei kukaan voi kieltää, tai estää.
Kiitoksia vinkistä erosin muuten äsken olipa helppo sähköpostilla erota kuhan tekee ennen vuoden vaihdetta. Toivon että muutkin metsänomistajat järkiintyis Mhy virheelliseen metsänhoitoon jota johdettu todella pitkään joka syntysijoille saakka, jäsen maksuja kyllä on kerätty eikä hyötyä paskan vertaa
Alajärvellä on duunareille alettu tekee lapioita, joiden varret on kettinkiä. Niihin ei voi nojailla. Ei niillä töitäkään voi tehdä, mutta se ei ole ongelma ollut ikinä alajärvellä!
Sen takia emme voi vipelin kiihdytintyömaalle lainkaan palkata ketään alajärveltä.
T Tri Dick Steel
Onko tietoa keitä kuuluu Pro Vimpeli Ry jäsenistöön, tuntuu että on suuresta määrästä kysymys?
Sen takia emme voi vipelin kiihdytintyömaalle lainkaan palkata ketään alajärveltä.
T Tri Dick Steel. Nellussa taas tänään oli tartunnansaaneita. Koskeeko kokoontumisrajoitukset heitäkin?
Tästä saa 2 vuotta vankeutta viruksen levittämisestä. Onko tietoa keitä kuuluu Pro Vimpeli Ry jäsenistöön, tuntuu että on suuresta määrästä kysymys?
Miten tuo Teslan juttu on edennyt. Tri Dick Steel.
Sain äsken kuulla alajärvellä lähes kaikki on käynyt testeissä, tulokset negatiivisia. Taitaa olla valetieto VOIKO ALAJÄRVI OLLA NOIN PUHDAS. PRO VIMPELI
Sain äsken kuulla alajärvellä lähes kaikki on käynyt testeissä, tulokset negatiivisia. Taitaa olla valetieto VOIKO ALAJÄRVI OLLA NOIN PUHDAS. PRO VIMPELI
Vahvistamme tiedon totta se on. Tri Dick Steel.
Jouluna teemme ensimmäisen kiihdutinajon. Pientä tärinää voi olla havaittavissa.
Mustan aukon mahdollisuus on, mutta siitä ei pidä huolestua, jos niin käy, vain vipeli sinkoutuu jonnekkin.. no pois. Kukaan ei jää suremaan.
Terveisin/offical
Tri Dick Stee and Team
Vimpeliläiset ottakaa nyt vakavasti aikaisemmin ilmoittamani määräykset, korona ohjeista löytyy kyllä vielä tiukempia määräyksiä jos nämä ilmoittamiani korona ohjeita ei noudateta.
Nellu suljettava välittömästi. Vanhukset pysykää kotona.
NM: VÄPEL di LEONHARJA
Jouluna teemme ensimmäisen kiihdutinajon. Pientä tärinää voi olla havaittavissa.
Mustan aukon mahdollisuus on, mutta siitä ei pidä huolestua, jos niin käy, vain vipeli sinkoutuu jonnekkin.. no pois. Kukaan ei jää suremaan.
Terveisin/offical
Tri Dick Stee and Team
NM: VÄPEL di LEONHARJA
Cernissä tänään tehtiin päätös, uusi hiukkaskiihdytin tulee Vipeliin! Tunnelille tulee mittaa 160 km ja se kiertää lappajärven pari kertaa.
Päätökseen vaikutti suuresti se, että jos pimeää materiaalia/energiaa aiotaan löytää, sitä löydetään sieltä, missä asuu pimeä kansa, jolla ei ole energiaa, eli Vipeliläiset!
Kustannusarvio on 13 miljardia euroa, joka jyvitetään tasan jokaisen kuntalaisen maksettavaksi. Alajärvi ei nyt tule apuun.
nm- dick steel
Kyllä minä uskon tähän hankkeeseen. NM TMP
Huomenna eka tastiajo, valitamme pientä
huminaa
En oikeen usko tähän hankkeeseen!
Cernissä tänään tehtiin päätös, uusi hiukkaskiihdytin tulee Vipeliin! Tunnelille tulee mittaa 160 km ja se kiertää lappajärven pari kertaa. Ihan mahtava päätös on täällä vimpelissä niin paljon pimeitä voimia ja ainetta löydetty asukkaista erityisesti nyt sääskessä ja lyökkösessä. On sitä tutkintaa moneksi vuodeksi,
DICK STEEL/ERIKOISTUTKIJAT
Vipeli on kyllä Suomen pimein kunta byaaaah.
Neuvoksi vain. Muuta sitten jonnekin muualle, niin saat edes vähän valoa täysin pimeään päähäsi.
Hei kaikki!
Viikoloppuna teemme koeponnistuksia kiihdyttimellä. Pientä melu ja säteyly haittaa luvassa. Yritämme pysyä kuitenkin normien sisällä.
Kiitämme yhteistyöstä!
T Team Dick Steel
Meinaavat nyt että lakiaharju poistetaan. Tåmä ei todellakaan käy!
Paha junnaa vastaaan kehitystä. Se tulee.
Pikkuinen hyrinä on ymmärrettävää kun kaunis kevätaurinko on on kuivannut leikkimaisterin pään sahajauhoja.