Kunta hyväksyy tuulivoiman ?

Anonyymi

Tavittaisiin kolmekymmemtä myllyä jotta kunta saisi käännettyä velkataakan kasvun, toki kymmenen myllyä hieman helpottaa velkaantumista ,mutta kunnan taloudellinen tilanne on niin huono ,että tarvittaisiin parikymmentä lisää ja vielä paljon muit toimenpiteitä lisäksi.
Olen käsittänyt jotta koulukeskuksen valmistuttua kaikki oppilaat siirtyvät keskuskouluun ,mikä säästää menoja noin kymmenen prosenttia vuodessa.
Mikäli Kivitipun toiminta osottautuu oletettua heikommaksi ,kunta saa pitäjään vanhuksia palvelevan laitoksen tosi edullisesti ,kivitipun kapasiteetilla lisättynä vanhusten asuminen tulee riittämään

8

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kunnassa kaikki hyvin ,ei syyttä hualeen

    • Anonyymi

      20 vähän pienempää voimalaa sopisi hyvin Lamminnevan alueelle valtatien varteen, se on jo valmiiksi sotkettua seutua niin sinne vaan!

      Olisihan se hienoa kun ihmiset ajaa sen pienen Lappajärvi palasen läpi ja näkevät ne myllyt niin heille syntyy mielikuva että Lappajärvi on edistynyt kunta!

    • Anonyymi

      kohta aukeavat rahahanat japaniin ,alustavaa työtä tehty ,kunhan saadaan neuvottelut käyntiin jaappanin pankkien kanssa ,sitten ei mitään huolta

      • Anonyymi

        Ei mene kauaa kun jenit virtaa suoraan lappajärveläisten taskuun. Kaikki rikastuu ja voi hyvin sen jälkeen, kukaan ei valittele köyhyyttä kun kaikilla on massi täynnä jenejä. Osulan pitää valmistautua tulevaisuudessa ottamaan vastaan myös muita valuuttoja esim. jenejä, dollareita, drakmoja ym. koska tänne alkaa kohta virtaamaan säkkikaupalla vieraita valuuttoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mene kauaa kun jenit virtaa suoraan lappajärveläisten taskuun. Kaikki rikastuu ja voi hyvin sen jälkeen, kukaan ei valittele köyhyyttä kun kaikilla on massi täynnä jenejä. Osulan pitää valmistautua tulevaisuudessa ottamaan vastaan myös muita valuuttoja esim. jenejä, dollareita, drakmoja ym. koska tänne alkaa kohta virtaamaan säkkikaupalla vieraita valuuttoja.

        Unohdit ruplat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unohdit ruplat

        Ei tänne tuulivoimaa tarvita. Pian tulee puunhalaajia Kivitippu täyteen.


    • Anonyymi

      Kyllä tänne tarvitaan myllyjä se on oikeaa kehitystä,ja ilolla olen pannut merkille,että järviseudun kuntien välillä yhteistyö senkun lisäntyy.

      • Anonyymi

        15-20 vuotta on tuulimyllyjen käyttöikä Sitten ne pitää purkaa.Eu päätös on jo tehty siitä että purkukustannukset ja purkaminen kuuluu maanomistajalle.ei tuulivoimayhtiöille.
        Joten kalliiksi tulee Tubeemaurin ja Kepun touhut.Kepu petti taas omansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe