Näin Suomi muuttui

Hallitus puolueet oli tuolloin? 32 000 turvapaikanhakijaa, oliko tuo tuolloin turvallisuusriski hallitukselle?
http://yle.fi/uutiset/3-8595369
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Poliittinen muisti on lyhyt.

Äänestä
  • Sipilähän oli yksi kolmen hallituspuolueen edustajista, pääministeri. Sipilän hallitusohjelman persut hyväksyivät ilman suurempia mutinoita 2015. Pakolaiskysymyksestä Sipilä neuvotteli persujen kanssa erityisesti ja sopu löytyi. Turha siis persujen on yrittää vierittää vastuuta muille tahoille.
    Tieto lisää tuskaa persut, mutta toisaalta "mitä jää jäljelle, jos pettää itseään?", kuten persu-Soini sanoi ennen vaaleja


    Khihihihihiiiiii

    Äänestä

Olihan silloinkin persuja lakanat päällä pommittamassa kananmunilla mamubusseja ja joku heitti polttopullon vastaanottokeskukseen!

Äänestä
  • Mutta pääpersut oli hallituksessa ja hyväksymässä pakolaisvyöryn hallitukseen päästäkseen yksimielisesti.

    Äänestä


Komea välikysymys! :D

Äänestä

Persuja ei haitannut hallituksessa ollessaan ollenkaan, miten Suomi muuttui.

Äänestä
  • Persujen poliittinen ajattelu on varsin savolaista. Yli 30 000 maahantulija toivottelivat tervetulleiksi, no problem. Nyt olisi tulossa 30 lasta valtaosaltaan alle 5-vuotiaita sekä max. kymmenkunta äitiä ja nyt ollaan kuin tuli persauksissa.

    Mikähän sisällissota syttyisi siitä, että maahan tuotaisiin vain yksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persujen poliittinen ajattelu on varsin savolaista. Yli 30 000 maahantulija toivottelivat tervetulleiksi, no problem. Nyt olisi tulossa 30 lasta valtaosaltaan alle 5-vuotiaita sekä max. kymmenkunta äitiä ja nyt ollaan kuin tuli persauksissa.

    Mikähän sisällissota syttyisi siitä, että maahan tuotaisiin vain yksi?

    eikä silloin voinut olla ISIS ongelmaa. Se tuli vasta nykyisen hallituksen aikana. :D
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/a/20150911203311514

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Persujen poliittinen ajattelu on varsin savolaista. Yli 30 000 maahantulija toivottelivat tervetulleiksi, no problem. Nyt olisi tulossa 30 lasta valtaosaltaan alle 5-vuotiaita sekä max. kymmenkunta äitiä ja nyt ollaan kuin tuli persauksissa.

    Mikähän sisällissota syttyisi siitä, että maahan tuotaisiin vain yksi?

    On tullut jo enemmän kuin yksi. Risikon sisäministeriajasta lähtien yli 20 .
    Vierastaistelijaksi lähteneitä kotimaahansa palanneita.
    Saavat tulla kun ovat Suomen kansalaisia.
    Taitavat olla aika hissukseen.
    Lapset kiireesti kotimaihinsa, Niin suomalaiset kuin muutkin.

    Äänestä

Pelottaa jos persut on joskus hallituksessa tuleeko puolimiljoona pakolaista.Imaami halla-aho sanoo minulla on sydän paikallaan niin kuin edeltäjänsä.Toivottaa pakolaiset tervetulleeksi.

Äänestä

Ei persut ole koskaan hallituksessa kun kansa ymmärtää olla äänestämättä lasten hylkijöitä.

Äänestä

Persut ei tahdo muistella tuota, että olivat tuon invaasion hyväksijöitä.
Nyt Halla-aho kailottaa otsasuoni pullottaen muutamista lapsista.
Mutta oman lapsensakin hän yritti salata samoin kuin kahdeksan vuotta kestäneen salasuhteen. Sori vaan, että sotken asiaan syyttömän henkilön, mutta siitäpä mennäänkin pidemmittä puheitta poliitikko Halla-ahoon.
Halla-aho nimittäin sanoi asioiden paljastuttua, että "tuskinpa ajoitus oli sattumaa".
Halla-aho siis politisoi tuonkin asian ja vihjasi, että hänen oman petturuutensa paljastuminen oli poliittisesti taktinen liike. Eikö hän kahdeksan vuoden aikana olisi voinut itse valita itselleen mieluisamman ajankohdan? Vai aikoiko hän jatkaa salailuaan? Mikä on tuollaisen ihmisen luottamus politiikassakaan?
Kuinka kylmä voi ihminen olla, kuinka Halla-aho kehtaa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hallitus puolueet oli tuolloin? 32 000 turvapaikanhakijaa, oliko tuo tuolloin turvallisuusriski hallitukselle?
http://yle.fi/uutiset/3-8595369

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu