Kukaan hallituksesta ei vastannut, kuinka monta suomen kansalaista lapsissa on. Löytyykö heidät VRK:n järjestelmästä?
Ei löydy ja siksi asiaan jätettiin vastaamatta. Nyt kiire näille keksiä äkkiä suomalainen nimi ja hetu.
Ei löydy ja siksi asiaan jätettiin vastaamatta. Nyt kiire näille keksiä äkkiä suomalainen nimi ja hetu.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kuinka ne voi olla suomalaisia kun ovat syntyneet siellä? Sittenhän vaikkapa Irakista tänne muuttaneiden äitien täällä syntyneet lapset täällä ovat Irakilaisia tuon logiikan mukaan.
No niin ovatkin. Jos äiti ei ole saanut Suomen kansalaisuutta, niin syntyvä lapsikin on irakilainen. Sehän on selvä asia.
Suomalaisen äidin lapsi on suomalainen syntyipä hän sitten missä tahansa.
Ei tämä ole liian vaikeaa.
Syntymäpaikka ei määritä kansalaisuutta, vaan äidin kansalaisuus. Siksi Syyriassa syntyneet ovat Suomen kansalaisia.
Tänne on tullut vain Irakilaisia sotilaskarkureita vuonna 2015 yli 30 000, voisiko nuo homot lisääntyä keskenään?
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
”Kyse ei ole etnisesti suomalaisista naisista ja lapsista. Lähes kaikki äidit ovat kaksoiskansalaisia, somaleita tai arabeja, jotka ovat saaneet Suomen kansalaisuuden. He kaikki ovat lähteneet terroristijärjestö ISIS:n leirille omasta halustaan. Heistä yksikään ei ole ilmoittanut halustaan luopua radikaalista islamista"
Tällainen löytyi MV:stä
Joo, semmosia siitä lehdestä löytyy. Semmonen tietotoimisto se Mv-lehti on.
Onkohan "päätoimittaja" tarkastanut tiedon oikeellisuuden.
Maailmassa on etnisiä suomalaisia, vaikka he eivät olekaan Suomen kansalaisia. Itseasiassa aivan lähiseuduilta heitä löytyy.
Niin, tottahan tuo taitaa olla. Jos heidät palautetaan kotimaahan, se on joku arabimaa tai afrikka.
Mitä nää suomalaiset homppaveikot säheltää?
Eipä siellä hallitus vastannut moneen muuhunkaan kysymykseen. Sekavaa on touhu.
Ei heitä välttämättä löydy väestörekisteristä. Niiltä osin rekisteri on vajaa.
Leirillä on 5 kantasuomalaisnaista. Loput, ilmeisesti 6 ilmeisesti somaleja kaikki.
Kaikki isät on muita kun kantasuomalaisia.
Jotakuinkin puolet skideistä syntyneet joko Irakissa tai Syyriassa.
Suomalaisia? ... miten?
Seuraavaksi Eva Biaudet vaati ISIS perheiden yhdistämistä. Nuo hullut.
Ei lapsia voi alkaa muuttamaan suomalaisiksi.
Hallitus ei vastaile turhiin kysymyksiin.
Kysyvät vaan vastakysymyksellä että eikö hävetä :D
Ihmettelen vaan että miten voi hävettää ketään muita kun Marinia.
Heittäkää se eukko jo pihalle sieltä hallituksesta ja eduskunnasta.
Täysin väärä ihminen esittämään mitää edustavaa asiaa tässä yhteiskunnassa.
Niillä on kaksoiskansalaisuus, menkööt alkuperäiseen kotimaahansa Suomen sijaan.
Kansalaisuudella ei väliä, huulipunahallitus ottaa vastaan, kunhan löytyy Isis jäsenkortti.
Vittu, evakoikaa koko lähi-itä tänne.
Kalifaatin siirto suomeen on alkanut. Sanna Bin Marin pääkalifi.