Herätys liike hyväksyy eron ja uuden suhteen???

Anonyymi

Eikös se olekaan syntiä, että jos avioliittossa elävä eroaa, löytää uuden kumppanin ja avioituu uuden kumppanin kanssa.
Niin minulle on ainakin opetettu, että se on syntiä, jos eronnut ottaa uuden kumppanin eron jälkeen.
Näin toimi tunnettu saarnamies Esko Ylinen ja Anna Liisä Ylinen, jotka kumpikin olivat avioliitossa aikaisemmin, ottivat eron, löysivät toisensa ja solmivat avioliiton.

https://www.tv7.fi/vod/player/67826/

t. Miten on???

11

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä onko Sinulla jokin tietty herätysliike mielessä, mutta kommennttina kysymykseesi ihan yleisesti ottaen: joo, eronneiden uudelleen vihkiminen on melko uusi kanta kirkossa, toisin kuin UT opettaa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Eronneiden_vihkiminen#Suomen_evankelis-luterilaisen_kirkon_opetus
      enemmän
      https://www.vartija-lehti.fi/wp-content/uploads/2014/05/jalovaara-paasikiven-diktaatista-homoiltaan.pdf

      Sivulta 19 eteenpäin: Sellaisten eronneiden, joiden entinen puoliso vielä elossa, uudelleenvihkiminen hyväksyttiin vastoin kirkolliskokoukseen päätöstä presidentti Paasikiven diktaatin (1949) takia.

    • Anonyymi

      Jeesus kieltää eron
      Paavali taas hyväksyy ero
      No tuossahan on jo kaksi uskontoa

      • Anonyymi

        Ei vaan Jeesus sanoo missä tilanteissa ero ja uudelleen avioituminen on sopivaa.


    • Anonyymi

      1. Kor. 7:39-40 "Vaimo on sidottu, niin kauan kuin hänen miehensä elää, mutta jos mies kuolee, on hän vapaa menemään naimisiin ... Mutta hän on onnellisempi, jos pysyy entisellään.

      • Anonyymi

        uskon Jumalan Armoon, tuossakin asiassa. Olemmehan kuitenkin "vain ihmisiä".

        KAIKKIA, raamtussa olevia erityissääntöjä, tuskin kukaan pystyy noudattaan, miksi sitten: yksi asia, pitänee nostaa suuremmaksi kuin muut "erityissäännöt".

        sanoohan Jeesus raamatussa: "joka rikkoo yhtä käskyä vastaan, on syyllinen kaikkiin käskyihin"

        kuka voi sanoa: "käskyt olen täyttänyt" (erityisesti, se ensimmäinen käsky . . .)


    • Anonyymi

      Raamattu sallii avioeron, aina kun puoliso on ollut uskoton. Miten IHMEESSÄ tämä opetus ei tunu menevän joillekkin päähän, EI SITTEN MILLÄÄN? se sanoi sitä ja se sanoi tätä. MIKSI sinä et itse lue sitä Raamattuasi läpi kunnolla? Niin ei tarvitse tällaisia perusasioita kysellä?
      TOINEN: jos puoliso on vain ottanut ja lähtenyt pois avioliitosta, jossa ei ole ollut haureellisutta jätetyn taholta, niin miksi ihmeessä se jätetty ei voisi ottaa uutta puolisoa? Minkä synnin hän on tehnyt että esim. 18 vuotiaana puoliso hylkää tuosta vaan? Hän voi etsiä uuden puolison. Johan se maalaisjärkikin sanoo ettei ketään ole kirottu elämään 80 vuotta naimattomana ja lapsettomana kun puoliso on tehnyt synnin ja jättänyt ilman syytä.

      • Anonyymi

        5.Mooseksen kirja:
        24:1 "Jos joku ottaa vaimon ja nai hänet ja vaimo ei häntä enää miellytä, sentähden että mies on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan,
        24:3 ja myöskin tämä toinen mies hylkii häntä ja kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan, tai jos tämä toinen mies, joka on ottanut hänet vaimokseen, kuolee


      • Anonyymi

        Toiseen kohtaan: Koska se jätetty on edelleen naimisissa. Antaahan Paavalikin luvan muuttaa erilleen, jos yhteiselosta ei tule mitään, mutta se ei ole lupa avioitua uudelleen. Jos kälppimään lähtenyt puoliso syyllistyy haureellisuuteen niin sitten tietysti on toinen asia, avioliitto on rauennut.

        Eihän se jätetty välttämättä mitään syntiä ole tehnyt. Niin vain voi käydä. Aina ei saa kaikkea onnea osakseen, ei myöskään avio-onnea. Ihan kuin kysyisit, mitä syntiä joku on tehnyt kun sairastuu vakavasti tai kuolee nuorena.


    • Anonyymi

      Ei eroon vaadita molempien suostumusta.
      On paljon niitä joiden puolisi on omatoimisesti toteuttanut eron. Silloin ei voi sanoa molempien eronneen.

      • Anonyymi

        ei ole toisen asia puuttua kenenkään avioliittoihin, eikä eroihin !!


    • Anonyymi

      On hurskaita vapaakirkollisiakin jotka hylkäävät aviovaimonsa ja uusi jo valmiiksi katteltuna. Niin että ei siitä sitten sen enempää....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe