Onko Pekka Haaviston esikuva

Anonyymi

8

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ståhlberg oli jäykkäniskainen liberaali ja kahdesti naimissa.
      Homo-Pekka on taitamaton tyhjänpuhuja, joka haaveilee presidentin virasta kolmannella yrityksellä.

      Oppositio panee kiviäPekan presidentintielle, vaikka vaaleihin on aikaa.Kyllä tämäkin prosessi vedetään aikanaan esiin.
      Seuraavissa pressanvaaleissa on tyrkyllä politiikan ykkösketju.

      Halla-aholla ei ole mitään yhtäläisyyttä Walleniuksen kanssa.Pressaehdokas on hänkin.

    • Anonyymi

      Toimittiin aivan kuin persuissa tänään.

      Luultavasti kysymyksessä oli Walleniuksen alaisen, everstiluutnantti Eero Kuussaaren humalainen päähänpisto, jonka liian innokkaat apurit heti toteuttivat.

      • Anonyymi

        Kuussaarenkin osuus on kyseenalainen. Hän oli joko mukana juonessa tai sitten maalitettu. Koko tarina saattaa olla keksitty tai sitten väkisin johdatettu keskustelu jollain tpaa kyyditykseen ja väärinymmärrykseen. Tämä "innokas apuri" on nimenomaan eliitin toimija, joka palkittiin sodan jälkeen korkealla viralla, kun muut joutuivat epähenkilöiksi ja itse kyyditsijät murhattiin


    • Anonyymi

      Kerrankin asiallinen kommentti.

      Laillisuuden mukaan tässä mennään, eikä hallitus voi toimia muuten kuin lakiin nojautuen.

      Mielipiteet ovat vapaita ja ilmaisia, mutta lain noudattaminen ei ole mielipide. Räkyttävällä oppositiolla ei ole ymmärrystä edes tässä.

    • Luulisin, että pikemminkin Täällä Pohjantähden alla-romaanin räätäli Adolf Halme. Halmekin joi itse tekemiään yrttisekoituksia, selitti ettei eläintäkään saa tappaa, luki käsittämättömiä kirjoja ja puhui sekavia eikä ollut käynyt kouluja. Oli ilmiselvä homo, kulissiavioliitossa, koska romaanin tapahtumista on yli sata vuotta. Otto Kivivuori lohkaisikin, että taidat pitää tuota Emmaa vaan naisasian takia.

      Toinen mahdollinen esikuva voisi olla Tom of Finland, mutta Touko oli sodassa ja hoisi käsittääkseni velvollisuutensa kuin mies; oli ilmatorjuntarykmentissä tulenjohtajana ja sai Vapaudenristin.

    • Anonyymi

      Walleniuksella ei ollut minkäänlaista osuutta Ståhlbergin kyyditykseen eikä mihinkään muuhunkaan kyyditykseen. Kyseessä oli lavastus ja armeijan pudistaminen äärioikeistolaisista

    • Anonyymi

      Haaviston vihreästä aatteista sai puppelin omien sanojen mukaan kiinnostumaan Pentti Linkola. Linkola on tietääkseni väittänyt kehtiysmaista tulevien ympäristölle aiheuttaman kuormituksen kolminkertaistuvan teollisuusyhteiskunnan lihapatojen ääressä.

    • Anonyymi

      "lihapatojen"?
      Eihän vihreät syö lihaa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6191
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2808
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      35
      1427
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1427
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1251
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe