Kurejoentien urat kaipaa tiekarhua 18.12

Säikäytti hiukan jo vuosia kokeneenkin kuskin,vilkkui panelissa valoja ja ehkä ilman ajohallintaa olisi pyörähdys ollut varma uudehkoista nastarenkaista huolimatta . Ajonopeus oli n 55km/h 60 nopeusalueella juuri tien uraisuuden tähden.
Nyt voi alkaa vittuilemaan kiitos.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tilannenopeus on ollut liian korkea, kieltämättä kyllä keskivallikin. Huonossa kunnossa tie on kyllä muutenkin, kapea ja reunat pettäny vilkkaan liikenteen alla. Maamieskoulun kohdalla kyllä turvallisuutta pitäisi lisätä nostamalla koulun liittymä mäen päälle näkyville.

Äänestä
  • Se on hyvä asia , että muut kyllä pystyy ajamaan sitä kurejoentietä , jonka ylläpito kuuluu tielaitokselle.

    Äänestä

  • Keskivallilla ei ollut osaa vaan ihan ne ajourat joissa auto kulkee. Tilanne noputta ei voi laseka määrää enempää kun polkupyöräiliät ohittaa muuten. Katsoisin vian olleen tienhoidollinen ja nythän sitä on jo hieman laksettukin mutta ehkä vielä kerta karstausta. No keskivalli on toisela puolen kyllä . Vaikeaa ajaa kuin junakiskojen päällä pitäisi ajaa mutta uran pohjalla ja vielä tarkkailtava nopeus mittaria ja muuta liikennettä ja lähestyvää suojatietä. Alitus on tehty väärinpäin maamieskoulun kohdalla , sen pitäisi olla tiensuuntainen alikulku ja hiukan pidempi eli koulun olisi yhtä piha-aluetta.
    Suomessa on talvi ja ei kesäkeliä voikkaan olla kuitenkaan. Suola kiellettävä heti tai autokorjaamoiden ja uusien autojen hinnoista pois 2/3 osaa. Teslat kauppoihin 15000-20000€ hintaan.

    Äänestä

Ajonopeuden määrää ajokeli,ei sitä mittarista katsota eikä sitä edes pidä tuijjottaa kaiken aikaa.

Äänestä
  • Ihan hyvä vilkuilla sitä nopeusmittaria, vahinko kun harvemmin tulee kello kaulassa. Hulluja kaahareita kyllä piisaa keskustan alueella.

    Äänestä

  • Pakkohan sitä on vikuilla kun auto haihduttaa ulkomaailman niin tehokkaasti. Kokeile joskus luxus autoa niin tajuat mistä on kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihan hyvä vilkuilla sitä nopeusmittaria, vahinko kun harvemmin tulee kello kaulassa. Hulluja kaahareita kyllä piisaa keskustan alueella.

    No nämä hullut kaaharit ei aiheuta kuitenkaan muille mitään onnettomuuksia vaan huvittelevat nuoruuden innolla ihan itseksen ja oman auton joskus vaan hiukan ruttailevat.
    Urat taas vaikeuttaa ja ihan vain asioikseen kulkevia varovaisiakin kansalaisia. Taitaa tie jo ollakkin hoidettu kuntoon mitä nyt itse tien runko on romahtanut osassa kohtaa ja kallistaa autoa ojaanpäin.
    Joulupukki onneksi kulkee.

    Äänestä

Säät on viimeaikoina olleet haastavat tienkäyttäjille. Ennen TVH hoiti tiet kuntoon,tiekarhua ei enää näe kuin kuvissa. Sääli.

Äänestä
  • Edellinen kirjoittaja on oikeassa, kyllä tiet oli paljon paremmassa kunnossa kuin nykyäää Lumisateen jälkeen tiet aurattiin ja karhuttiin TVH toimesta, ja likkaalla viellä hiekoitettiin Tiet oli paljon turvallisempia ajaa, kuin nykyisin.

    Äänestä

Vai kultaako aika muistot...? On ihmeellistä että nykyään ei pääse sillä neliveto katumaasturilla sinne s-markettiin maitoa hakemaan. Ennen pääsi jollain pikku fiatilla ja ei muuten ollut tiet ainakaan paremmin hoidettuja

Äänestä
  • Eli tarkoitat ja haluat että tiet on huonossa kunnossa ja turvattomia edelleen. Kiitos eipä ole lisättävää.

    Äänestä

Ennen tiekarhut olivat liikkeellä joka päivä ja niitä oli useita jos joku älypuhelin kädessä syntynyt ei satu tietämään

Äänestä

En onneksi ole sitä sukupolvea, mutta ihan samaa tasoa nuo tiet ovat olleet viimeisen 20 vuotta

Äänestä

Säät on muuttuneet entisistä ajoista,nykyään säät sahaa laidasta laitaan,se on haastavaa pitää tiet kohtuullisessa ajokunnossa. Tiekarhu on minun mielestä paras tien kunnossapitäjä,niin kuin ennen.

Äänestä
  • Sää on muuttunut on totta ja nastarenkaat irrottaa jäätä tehokkaasti ja autot on tulleet raskkaammiksi ja urautuminen senkin takia nopeampaa ja sekä autot liikkuu lujempaa laadukkuutensa tähden eli ajonopeuskin kasvaa siitä syystä. Ja ne surullisen kuuluista jääkarhut on suopistettu vain muutamaan yksilöön eli uria löytyy ja urien puolustajat on suuna päänä ilkkumassa koska eivät omista autoa saati rahaa niiden ylläpitoon. Selkeä asia.
    Uriin ei auta edes se laadukas kaikilla ajohallinnoilla varustettu auto edes pienessä alinopeudessa koska ojista eli urista se auto sinkoutuu taitavankin ajajan käsistä tien olessa järkyttävän huonolla hoidolla ja ne urat ilmestyy usein nopeaa yllättäviin paikkoihin.

    Äänestä

Mikä pakko niissä urissa on ajaa ja sinkoutua sinne tänne. Aina on uran vierestä ojaanpäin vähintään puoli metriä pöydän sileää tietä jossa ei renkaatkaan kulu niin nopeaa, tiekin säästyy. Tarvitaan vähemmän niitä autonomistajan euroja.

Äänestä
  • Ei se ole noin yksinkertaista rakas autoton.

    Äänestä

  • Siis 50cm ajo alue kurejoentiellä? mittasitko?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis 50cm ajo alue kurejoentiellä? mittasitko?

    Keskiluokan auton leveys taitaa olla noin 1800mm ja kuorma-auton leveys 2600mm ja jokseenkin aina kuorma-autot sopivat helposti tuolla tiellä sivuuttamaan toisensa joten eiköhän siellä ole reilustikkin se puoli metriä tilaa valita eri ajolinja.

    Äänestä

En ymmärrä miksi tiekarhua ei käytetä teiden hoitoon,sillä saa polanteet ja urat poistettua. Vai eikö karhuja enää ole?

Äänestä
  • Ilmastonmuutos vei karhut eli sdp ja vihreät sekä kokoomus vie ihmiset ahtaaseen kehä3 helvettiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Säikäytti hiukan jo vuosia kokeneenkin kuskin,vilkkui panelissa valoja ja ehkä ilman ajohallintaa olisi pyörähdys ollut varma uudehkoista nastarenkaista huolimatta . Ajonopeus oli n 55km/h 60 nopeusalueella juuri tien uraisuuden tähden.
Nyt voi alkaa vittuilemaan kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu