Halla-ahon talousajattelu on täytty huttua

Anonyymi

Al-Holin alle on hautautunut monta isoa aihetta, esimerkiksi Talouselämän juttu (44/2019) perussuomalaisten puheenjohtajasta Jussi Halla- ahosta, joka kertoo siinä talouslinjansa.

Aiheen pitäisi kiinnostaa kaikkia taloudesta ja politiikasta kiinnostuneita, koska Halla-aho on joukkoineen onnistunut lietsomaan sellaisen hurmoksen, että kyseessä saattaa olla jopa Suomen tuleva pääministeri.

Perussuomalainen talousnäkymä on nostettu Talouselämässä oivallisesti esiin puolueen vaihtoehtobudjetin kautta. Se onkin varsin poikkitieteellinen vaihtoehtobudjetti; itse sitä selatessani törmäsin heti ensimmäisessä varsinaisessa luvussa esimerkiksi Seksuaalirikokset kansalaisuuksittain 2017 -grafiikkaan. Mutta sitten asian pihviin.

Perussuomalainen talousnäkemys lähtee liikkeelle humanitaarisen maahanmuuton kritiikistä. Vaihtoehtobudjetissa viitataan puolueen lähipiirissä tehtyyn tarkasteluun, jossa lähtöoletukset viittaavat enemmän poliittiseen matematiikkaan kuin oikeaan, puolueettomaan tutkimukseen.

Perussuomalaiset saavat omalla matematiikallaan tarkoituksiinsa sopivan tasaluvun humanitaarisen maahanmuuton kuluista: yksi miljardi euroa per vuosi. Se syntyy, kun 50 000 humanitaarista maahanmuuttajaa kerrotaan 20 000 eurolla.

Neljässä vuodessa saapuva maahanmuuttajien määrä on puhdas arvaus, eikä omaperäisesti laskettu henkilökustannuskaan paljoa siitä poikkea. Mainitusta 20 000 eurosta neljännes selittyy niin, että ”Irakissa ja Somaliassa syntyneiden henkilöiden työnantajilta saatavat maksut ovat noin 4 500 euroa / vuosi pienemmät kuin keskimäärin”. Loppu on ”maksettujen verojen ja vastaanotettujen palvelujen ja tulonsiirtojen” erotusta.

Maahanmuuttofaktoista perillä oleva erityisasiantuntija Antti Kaihovaara työ- ja elinkeinoministeriöstä tyrmää luvut ja viittaa ansiokkaaseen Talouselämän juttuun. ”Jutusta käy hyvin ilmi, että nämä laskelmat ovat täysin hatusta vedettyjä”, Kaihovaara kirjoitti Twitterissä. Hän ei esimerkiksi oikein ymmärrä työnantajilta saatavan pienemmän sosiaalivakuutusmaksun sisällyttämistä laskelmiin maahanmuuton kuluista.

Näin poliittiset taikurit vetävät kaneja hatuistaan. Moni asioita seuraavakin haksahtaa puhumaan uskottavan näköiseen kaapuun leivotuista miljardiluvuista tosiasioina.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persut ottavat hatusta nuo luvut maahanmuuton kustannuksista. Niillä ei ole niin minkäänlaista todellisuuspohjaa. Mutta niinpä puoluetta sanoo kannattavansa kansan tyhmin ja hysteerisin kvarttaali.

    • Anonyymi

      Persujen demagogian ytimessä on väite että luopumalla "haittamaahanmuutosta" valtion kassaan alkaa virrata kymmeniä miljardeja euroja.

    • Anonyymi

      Millonhan joku taloustoimittelija tekis jutun tosta Rinteen budjetista, koska kumma kyllä SE ei tunnu kiinnostavan ketään, vaikka se on tollai 7,5 mrd alijäämäinen? :)

      2 mrd lisää lainaa.
      1,8 mrd otetaannvaltion eläkerahastosta.
      Vajaalla 3 mrd myydään valtion omaisuutta.

      Mut se taas huvittaa taloustoimittelijoita kummasti, kirjoitella siitä et Persujen varjobudjetti oli 700 miljoonaa alijäämänen!? :)

      • Anonyymi

        6,5* ...tana


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe