Syyriasta kertoo Iltalehti. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b61d8f3d-cce3-45ae-8880-afb69c558f8d
Kaksi orpolasta tulossa Suomeen
Anonyymi
90647
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
Muistetaanpa tapaus Erikaa. Kukaan ei korviaan lotkauttanut lapsen ja äidin hädälle. heidät voitiin eroittaa sostoimen suosiollisella avulla. Tällä ei kukaan olisi saanut mediahuomiota tai voinut kiilloittaa omaa sädekehäänsä kun oli kyseessä suomalainen lapsi.
Nyt ollaan ministereitä myöden uhraamassa vaikka koko kansa terrorismille. Kyllä 6-vuotias on jo oppinsa leirillä saanut.
Toivotan Oikein Hyvää Joulua Erikan mummille. Uhrasi oman lapsenlapsensa tyhmän poikansa vuoksi. Eikö mitkään kellot kilkattaneet kun miniä odotti nelosia monta vuotta?
Korostettava vielä "ranskalainen lääkäri rouvansa"!
Samoin "Joulurauhaa" Vilja Eerikan mummille!
Sosiaali akaksi pääsee SDPn jäsenkirjalla.
Pekka Haavisto on saatanan lähettilas ja kansamurkaan syylistyneen terroritiliikeen asiamies. Hänet tuomitaan vielä maanpetturuudesta.
Joko armeijamme on antautunut?
Kannattaisiko odottaa, jos taaperoiden tulo ei jostain syystä toteudukaan.
Suomesta on tullut terroristihautomo. Täällä saavat leveän elämän ja voivat rauhassa radikalisoitua. Kyllä leirin lapsistakin tulee täydellisiä muslimeja vaikka miten hoidettaisi. Kuusuvuotia muistaa täydellisesti leirin opit ja odottaa vain akuistumistaan.
Helikopteri lensi juuri Seurasaarenselän yli. Varman tiedon mukaan presidentti on evakuoitu. Lennu-koiran kohtalosta ei ole tietoa.
...ikävä juttu. Siis se, että kenenlapsista on lopulta kysymys. Miksi ihmeessä puututtiin koko Isis murhaajien lasten ongelmaan. Somali joka asunut suomassa pari vuotta ja saa poikueen muslimiukkojen kanssa-onko tosiaan kysymyksessä suomalaisia lapsia? ukoilla voi olla useita naisia ja isispiruilla oli nais tai lapsi orjiakin. Tietysti aina lopulta saamme itsellemme haihattelu kiitokset kun "pelastimme lapsen". Vielä on edessä lapsen vanhempien etsintä ja kun ymmärtää, että heidät tapettu, saattaa seuraukset olla katastrofaaliset. Hänelle itselleen ja muille.
Lisäksi yhä huutavat jesidien lapset ja orvot, kristittyjen murhattujen orpolapset-jotka joutuneet isiksen uhreiksi. Isis terroristit eivät ole suomalaisia. He ovat kalifaatin kansalaisia, myös lapset.
Turkin suorittaman etnisen puhdistuksen aiheuttama hätä kymmenille tuhansille perheille on nyt totta. Emme välitä heistä, mutta isis terroristeista, jotka ovat muka "suomen kansalaisia", käynnistämme koko koneiston heitä hoitamaan.Ehdottomasti väärin...
Valtavalemedioilla, etunenässä Yle ja MTV 3 on ollut koko ajan draivi päällä julistaa noiden kaikkien olevan suomalaisnaisia ja lapsia, siinä on taas vedetty meitä kantasuomalaisia pataan mennen tullen:/
Tähän maahan tarvittaisiin oikea TOTUUSKOMISSIO selvittämään, kuinka maahamme kuulumattomien ja kehityksellemme haitallisten ihmisten ja henkilöiden asioiden hoidosta on tullut kaikkein tärkeintä valtion ja kuntien osalta?
Miten tämä järjestelmä ikäänkuin kävelee yli suurimman osan suomalaisia ja tekee päätökset mallilla joka edustaa nk. "harvainvaltaa"= lähellä diktatuuria.
Miksi näistä lasten palautuksista tehdään suuri media mylläkkä?
Ne gallupit, ovat nykyää kuin qwarttaalit taloudessa. Persuille ne ovat erityisen tärkeitä, koska muuhun heistä ei ole poliittisesti kuin gallupöyhöttäjiksi.
Juuri näin.
gallupit ovat* (pilkku pois)
kvartaalit taloudessa*
poliittisesti, kuin*
gallup-öyhöttäjiksi*
Taitaa tässä käydä samalla tavalla kuin somaleiden kasvattilapsien roudaamisessa. Siinäkin oli takapiruna tämä Eva Bidee, hänen mukaansa somalien kasvattilapset kuuluu niiden kulttuuriin, siksi ne yhdistettiin 20-lapsisiin somaliperheisiin. Käytännössä näillä kasvattilapsilla oli kuitenkin omat vanhemmat Somaliassa, jotka maksoivat riihikuivaa, jotta lapsi pääsisi länsimaahan. Suomessa on siis aikuisia somaleita, jotka erotettiin hallituksen toimesta heidän omista perheistään. Näin käy myös näissä tapauksissa, sieltä tuodaan jesidilapsia, joka tulevaisuudessa etsii vanhempiaan kun Suomi toi sen kiimassaan muslimiperheen kasvatettavaksi Suomeen.
En ihmettelisi yhtään että päänkatkoja'äidit' tulevat mukana. Näihin tullaan käyttämään rahaa säästämättä kaikki resurssit mitä vaa löytyy. Terapian tarpeessa olevat suomalaislapset ja nuoret ovat yhtä heitteillä kuin ennenkin.
Kyseessä on ikivanha Troijan hevonen-vedätys. Ensin kaksi viatonta lasta,sitten perukirjoittajille töitä.
Meidän olemattomat lasten psykiatria resurssit ovat nyt kai valjastettu terroristipentujen paapomiseen. Minkä ikäisiä ne ovat, yli 3 niin turhaa hommaa..
Eniten ihmetyttää että millä kielellä hoitoa annetaan. Palkataanko somalitulkki sössöttämään sinne väliin. Kulttuurierot on nyt niin merkittäviä että toivotetaan onnea.
Kansainvälisellä kehitysmaiden elekielellä "keskustellaan".
Kylläpä on vaikeaa niillä joilla menee parin pikkulapsen pelastamisesta konseptit pahemman kerran sekaisin. Ehkä teille voisi olla jotain vertaistukea tai kriisiapua tilanteeseenne.
Sulle kommarille parasta hoitoo ois 9mm burana...
Totta.
Hakeudu hoitoon ja lue muutakin kuin seitsemänpäivää lehteä
Se on TROLLI.
Katsoppa kuunteleppa tarkemmin mitä pikkulapsia leiriltä tulee, voit yllättyä mutta vasta kun pöly on laskeutunut
Sanoo Astraltv:n soittaja.
Mistä teitä viherpiipertäjiä oikein löytyy
Ei ole kysymys parista Isis soturien orpolapsesta, kysymys on kokonaisuudesta, siitä, että ikäänkuin palkitaan nuo hirmutöihin osallistuneet islamisti jihadistit=annetaan toinen mahdollisuus, mikä menee oikeustajumme yli pahasti.
Koska noille naisille ei ole kertaalleen tarjottu, turvallinen ja rehellisyyteen ja toisten kunnioitukseen perustuva elämä maassamme kelvannut, miksi sitä pitää tyrkyttää uudelleen kauhistuttavien tekojen jälkeen?
Meillä on valtavan vakavasti sairas poliittinen järjestelmä, no sehän näkyy esim, juuri vihervasemmiston päätöksestä ja kuuluu pahiten juuri esim. Biaudetin ja yleensäkkin RKP:n edustajien käsittämättömän maan-kansanpetoksellisissa puheissa.
Näin kantasuomalaisena tekee todella pahaa kuulla heidän visioitaan, tulee mieleen sukumme "veriuhrit" tämän maan ja kansan puolesta ja miten se nyt asettuu kontekstiin kun joku EB todistelee oikeaksi päästää koko maailman elelemään tänne piikkiimme ja vielä nuo terroristitkin.
Haaviston lapset eivät välttämättä viihdy ankeassa Suomessa. Ilma inhottava,kostea. Täällä ollaan neljän seinän sisällä,leirillä oli mukava porukka leikkikavereita. Ei koko ajaksi riitä virikettä. Kieliongelmat.
Haaviston sädekehää koitetaan kiillottaa
Haaviston yllä on tosiaan jonkinlainen energiakenttä. Mistä energia on peräisin? Kannustava isoäiti ja äiti,jotka hyväksyivät kaiken, osa energiasta tullut myös muualta,niiltäkin,jotka eivät olisi halunneet sitä luovuttaa
Haaviston rektumi kullitetaan.
Kaksi alle seitsemänvuotiasta lasta on tulossa Suomeen. Tämän jälkeen persut eivät varmaan uskalla liikkua kodin ulkopuolella ilman luotiliivejä ja kypärää.
Voimia ja toipumista niin lapsille kuin persuille.
En nyt noin varma olisi tulijoiden iästä, kun muistetaan minkälaisia karvakuonoja ja karvaranteita tuli "lapsen ikäisinä" tänne tuhojaan tekemään ja tuhoteot vain kiihtyvät.
Hyvin on muistissa kotinsa luvanneen kepulois Sipilän "17-vuotias lemmikkimatu".
Älä unta näe, ei ole kysymys vain kahdesta Isis soturien orpolapsesta, sillä on peli avattu jatkoa seuraa, valehteleva ylioppilas ulkoministerimme pistää tuulemaan.
Suomalaisuutta tuskin paljoa noista lapsista löytyy. Ennemminkin politiikan peli "nappuloita" ovat jos totta puhutaan. Tekopyhää huolissaan oloa suurimmalla osalla vihervs.
- Mitä muslimi tekee hississä?
- Painaa nappulaa...
... muslimiT!
Koska yhden musun äly ei ole yksinään vielä riittävällä tasolla edes nappulan painamiseen!
kahden terroristin tukholmaan tehdyn terroristiteon tehneet ovat löytyneet syyriasta joten taas on orpolapsia vähemmän
Vaadin niiden tuomista Suomeen vastikkeettomaan täysihoitoon ja nauttimaan vankeinhoitoimme runsaista antimista.Lopuksi Suomen kansalaisuus päälle kiitokseksi, kun jaksoivat vankeinhoidon täsysihoidossa.
Muuten Ylen Annon toimittaja väitti terroriteon tapahduttua Tukholman kävelykadulla, että taisi olla sairauskohtaus! Ruotsin poliisi oli kyllä jo selväsanaisesti ilmoittanut terroriteosta!
Päättäjät saa kirkkaamman sädekehän päänsäpäälle,kun tänne tuodaan terroristien penskoja.Leireillä olevat lapsukaiset ovat koraanikouluissa saaneet terrorismin alkeet.
Siinä neuvotaan pomminteko-ohjeet ja muut terroristitoimet.
Sitten vaan torilla tavataan ja pommit paukkuu.
Paratiisin ovet aukeaa itsemurhapommittajalle ja muutamallekymmenelle viattomalle sivulliselle.Allah on suuri.Kuinkahan moni noistakin on suomen kansalaisia.
Papereita ei ole edes vanhemmillakaan.Jos on niin nekin on väärennettyjä.
Entäs näiden penskojen suomessa asuvat sukulaiset.Ovat varmaankin jo radikaalisoituneet isis kalifaattiin.
On sairasta,että Suomen ulkoministeri tästä iloitsee. Suurin osa kansasta miettii jouluvalmistelujaan aavistamatta mitään.
Noille 5-6 vuotiaille Isis terroristien jälkeläisille sanovat opetetun kaulojen katkomista nukeilla, eli katkaiseppas malliksi nuken kaula.
Tämänkin "tuotavien" puolustelijat sivuuttavat, voi olla odotettavissa mitä vaan lähitulevaisuudessa?
Ja Supokin ilmoitti jo viime viikolla, että heidän henkilöstö resurssinsa eivät riitä vartioimaan jo maassamme "virallisesti terroristeiksi" luokiteltuja 390 :tä seurannan alla olevaa.
Todellinen määrä lienee kuitenkin suurempi kun laittomia henkilöitä majailee Suomessa tuhansia ja sisäministeri "Hutisalo" toimii heidän etujensa mukaisesti ja puolesta.
Hän lopetti hetken voimassa olleet lyhyemmän kaavan mukaiset oleskelulupien haut ja nyt saavat sepittää uusia ja uusia tarinoita ja myönsi vielä 2,6 miljoonaa euroa lisärahaa noiden pääosin turhien tutkimisten sujuvoittamiseen.
Miten on mahdollista, että ministeritasolla voidaan pelata likaista peliä meitä maan omia kansalaisia kohtaan näin suurilla panoksilla?
Paljonko Syyria maksaa niille orvoneläkettä ta muuta korotettua tukea?
Ei syyria varmaankaan paljoa maksa,mutta Suomi maksaa muutaman tonnin kuukaudessa elatusapuja,vielä kaupanpäälle ilmaiset terveyspalvelut.Kelasta saa vielä eläkkkeet.
Eikös se ole tukea terrorismille?
Noista tullee suomen parhaiten ja suurimmalla rahalla hoidetut orpolapset koskaan.
Omat sotiemme orvot eivät ole koskaan olleet mitään eliittipoliitikoille.
Ex-koko kansan pressa Tavja (sd) suorastaan inhosi sotaveteraaneja ja -invalideja saatika sotaorpoja.
Linnan itsenäisyysjuhlatkin oli silloin kuorrutettu homoilla, lesboilla ja transuilla.Tietysti.
Näin tosiaan on ollut, ja Koivisto oli pressana kun eka somalit rantautui Tallinnan laivalta 90-luvun alussa ja siitä alkoi katukuvan muutos afrikkalaiseen suuntaan.
Halonen pisti vielä pahemmaksi ja on edelleen Suomea ja sen sosiaaliturvaa haltuunsa ottavien kehitysmaalaisten jne. voimakas tukija mielipiteineen, vaikka Koivisto kerkesi kutsua Suomeen satoja tuhansia Inkeriläisiä hoitoon ja sitäkin laskua me velkaisen valtion asukkaat suoritamme.
Ois nyt sit edes tuonu maahan SUOMALAISIA orpoja, eikä syyrialaisia! :/
Kun ovat kaiken aikaa suureen ääneen kailottaneet kuinka Al Holilla on SUOMALAISnaisia ja SUOMALAISlapsia!?
Mut mä en o vieläkään saanu väännettyä sitä rautalankaa, jolla nyt kuolleen kantasuomalaisen ja jonku toisen yhtä kuolleen arabin Syyriassa synnyttämästä orpolapsesta tulee Syyrian maaperällä suomalainen!?
Voisko joku auttaa?
Hetken olin iloinen, että orpolapset pääsevät Suomeen.
Eihän se ole alkuunkaan varmaa, Pekka Haavisto määkyy että toivottavasti eivät joudu ihmiskaupan uhriksi.
Onko siis niin, että lapsiparoista on esitetty miljoonien vaatimukset, rikas Suomi joka hokee erinoimaisuutaan, saa nyt maksaa ja kunnolla.
Ja kun ankkurilapsista maksetaan, alkaa löytymään lisää orpolapsia. Herrisä sentään tätä touhua, tämä on jo liian julmaa.
Kaikkihan me olemme samanarvoisia on tämän päivän mantra, kohta tuodaan koko leiri tänne ettei kukaan pahoita mieltään.
Mulla on hauska lähitulevaisuuden skenaario: Hallitus mennee tarhaan paapomaan ISIS sikiöitä. Terroristi sikiöt räjäyttää itsensä ja hallituksen pommi vöillä tuhannen pillun päreiksi...Hihii! Korkkaan kaljan ko. performanssin kunniaksi.
Todellakin hyvä, että Suomenkin valtio on viimeinkin päässyt vaiheeseen, että kaikista kurjimmassa asemassa olevat suomalaiset lapset pääsevät mahdollisimman nopeasti sieltä vankileiriltä turvaan ja hoitoon Suomeen.
Lapsi on aina lapsi ja lapsen etu menee muiden etujen edelle!
Al Holin bättre-folk puolella on ISISläisiä sen 11 000.
”Suomalais”lapsia 33.
Sun etnonationalistin mielestä on siis hyvä, että sieltä pelastetaan 33 lasta, ja jätetään ehkä joku 7-8 000 lasta sinne kärvistelemään?
Ja nyt ollaan sit Hyviä Ihmisiä™️ kun saatiin ihan mitätön osa lapsia turvaan? :)
Suomalaiset? Herreguud mitä skeidaa ! Menee ihan valtavalemedioiden sapluunan pohjalta, eli pesunkestävä afrikkalainen, tai arabi on nykysuomessa suomalainen?
Mää kauhiast ihmettelen, että millä tähän on päästy, en tekisi itsestäni muun maalaista koskaan, enkä mistään hinnasta, mutta kauhia hinku näillä petoksellisilla on ilmoittaa kaikkien olevan suomalaisia, vaikka maailma ilman rajoja olisi hävityksen kauhistus ja suuren tuhon ilmentymä:/
Asiaa.
Huom! Suomalaiset lapset! Miten todistetaan kenen ja minkä maan kansalaisten lapsia? Samoin ikä????
Ei niitä todistaa tartte! :) Sodan ahdingossa olleet viattomat ISISläiset on kyllä ihannmaailman rehellisimpiä ihmisiä! Kyklä heidän sanaansa voi, ja tulee, luottaa! :)
Tv: Every suvakki everywhere
Nyt Sivari halla-aho laskee allensa sängyn alla. Mylvivää naurua.
Viittiks linkata mulle sen kommentin jossa Halla-aho on moittinut mitenkään lasten tuomista Suomeen, koska mä en sellaista löytänyt, vaikka juuri haeskelin!? Hän on ainoastaan moittinut äitien tuomista Suomeen. Ja aiheesta!
Mutta siellä suvakkikuplan takaisessa rinnakkaisuniversumissa kaikki on toisin, eikö vain? :)
🍼 *lussun lusuu*
Vihervasemmistolaisten asiallista keskustelua:D Tuomiojakin olisi varmaan ylpeä.
Ai niin sitä sivistystähän he olettavat olevan vain kokoomuslaisilla.
Nyt saa nasset tosissaan pelätä, raiskaukset ja iskut lisääntyy oitis. Ne on jo kolme-vuotiaina valmiita raiskaamaan :DDD
Eli sä siis ikään kuin rivien välistä annat ymmärtää, että he kyllä ovat VANHEMPINA kuin kolme vuotiaina valmiita raiskaamaan? :)
KIITOS! :)
Hyvä koska lasten kohdalta kotiuttaminen noudattaa muiden Pohjoismaiden linjaa ko. asiassa.
Totta.
Asiaa.
Juurikin näin.
Paitsi: Ei!
Koska muissa Pohjoismaissa tuodaan vaan orpolapset. Ei muita lapsia, ja äitejä ei missään nimessä!
🍼*lussuti*
TOTTA.
Orpolapset ovat olleet ajatuksissani. En paljoa luota politiikkaan no ehkä olen lähinnä perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien kannattaja. En pystyisi katsomaan itseäni peiliin jos sydämeni olisi tässä orpolapsi-kysymyksessä jäässä!
Muiden lasten osalta tarvitaan äärimmäisen tarkkaa harkintaa ja aikuisia ei mielestäni tarvitse auttaa.
Kaikenlaisten skenaarioiden varalta olisi hyvä palauttaa sisärajatarkastukset kaikille lentoasemille ja muille rajanylityspaikoille!
Sitten onkin jo aika kääntää meidän omat sivut esiin ja saada suomalaisten palvelut kuten mielenterveyspalvelut ja vanhustenhuolto kuntoon!
Ihanaa lapset Jouluksi kotiin. Presidentti vosi antaa lapsille kalan ja saamansa lahjat.
Äideille Jenni voisi anttaa ylimääräisiä linnanjuhlien leninkejä.
Perust auttamaan seutulaan ja Pävi Räsänen lukemaan Raamattua Sari Anuksen ja Esayahin kanssa.
Nyt kiireesti politiikot auttamaan heitä rikkaat ja averiäät pellet.
Mitä ne Orpon lapset siellä Syyriassa tekivät?
Oma vika kun valitsivat kuolleet vanhemmat.
Orpolla on vai kaksi lasta, joten enempää suomalaisia Orpo-lapsia ei sieltä Syyriasta voidakaan tuoda.
Persut kun eivät halua lainsäädännöstä mitään ymmärtääkään, niin puheet ovat sitten myös kuin p-reiästä ripulina valuvia.
No selitäppäs sitten sinä, kun tunnut olevan lakiasiantuntija, niin kerroppas lainsäädännöllisin keinoin, että miten suomen pystykorvasta ja kamelista syntyy Syyriassa ulos suomenhevonen?
Painostettu virkamies käyttää valtaansa Erbilissä. Pari orpoa lasta pelastaa hallituksen kasvot. Jos halutaan lisää terroristeja ja etäännyttää valtio USA:sta, siihen vaaditaan poliittinen päätös.
Peli jatkuu. Canada!
Hörönlörön.
Persut paniikissa.
Vaitiolo siitä , että milloin kaksoiskansalaisia (=somaleja) on tulossa , tehdään ujuttamalla, että puhutaan "äideistä", ja puhutaan "orvoista" jne. Selkeästi tulisi kertoa että ketä tulee ja milloin (ja miksi). Tuohon viimeiseen ei vastauksia taida tulla...
Hyvä, meidän pääministeri voisi nämä lapset vaikka adoptoida. Sanna Marinilla on niin korkea palkka voisi tarjota näille lapsille loistavan elintason.
Onko otsikon aihe ongelma jollekulle? - Nm. So what
Miten orvoista tietää että ovat suomalaisia.
Heidän äitinsä on ollut suomalainen. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin
Petterin poikia? Sehän on jihadistien tukija. Hävettää suomalaisena.
Rodusta ja väristä ja asemasta on monta lakia säätämättä.
Vaikka kuinka toimittaisiin toisin.
Ulkoministeriö ei ole ilmoittanut laista. Laista, jonka alla lapset on tehty.
Madeleine McCann pitäisi löytää jostain.