Oletko oikea po r vari mersussasivai sdp skoodassasi

Anonyymi

Salaliitto jolla sinun uskoteltiin olevan porvari
Moni luulee olevansa porvari, mutta on tutkijan mukaan väärässä – suomalaisilla on harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan -16.07.2019-
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/moni-luulee-olevansa-porvari-mutta-on-tutkijan-mukaan-vaarassa-suomalaisilla-on-harhaanjohtavia-kasityksia-omasta-poliittisesta-suuntautumisestaan/7482792
"Suomalaisilla on toisinaan harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan, sanoo Åbo Akademin valtio-opin professori Kimmo Grönlund.

Grönlundin mukaan tutkimuksessa on käynyt ilmi, että moni suomalainen asettaa itsensä vasemmisto–oikeisto-asteikolla porvariksi, mutta samaan aikaan vastaa mielipidekysymyksiin demareiden linjan mukaisesti.

– He luulevat olevansa porvareita, mutta käytännössä he vastaavat [myöntävästi] tällaisiin kysymyksiin kuin että tuloeroja on tasattava ja että meillä pitää olla lapsilisät ja vanhustenhoito ja sosiaaliturva, Grönlund sanoi Suomi-Areenassa.

Grönlundin mukaan tämä harhaluulo on ongelma erityisesti SDP:lle, jonka olisi pystyttävä viestimään linjastaan paremmin.

– Miten Suomessa nämä poliittiset mielikuvat ovat siirtyneet tavallaan erilaiselle uralle kuin Ruotsissa, jossa nämä asiat osataan yhdistää äänestäjien keskuudessa paremmin vasemmistopuolueisiin? Grönlund pohti.

Politiikassa menestytään yksinkertaisilla viesteillä."

Yksinkertaisia ihmisiä uunotetaan yksinkertaisilla mustavalkoisilla viesteillä ja mielikuvilla.
Kun sinulla on muutama ropo sijoitettuna kansankapitalismi tekee sinusta porvarin ja kokoomus saa äänesi. Se että vastustat massamaahanmuuttoa ja kehitysmaakehitystä tekeekin sinusta yhtäkkiä porvarin, vaikka nimenomaan kokoomus on harrastanut ultraliberaalia rajat seljällään maahanmuuttopolitiikkaa.
Porvarismia myydään sen omistamassa ja omistajaohjaamassa valtamediassa, ja sinä ostat tämän salaliiton, vaikket oikeasti edes kannata porvarismin ajatuksia yövartijavaltiosta sekä hyvinvointivaltion, hyvinvointipalvelujen ja kansallisen omistuksen purkamisesta.
Hölmöjä viedään kuin lampaita teuraalle. Musta on nykyajan valkoinen, kun mielikuvilla myydään maailmankuvaa.

Miksi kansa nielee mukisematta porvarihallituksen toimet?
http://hannu.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2010/04/26/miksi-kansa-nielee-mukisematta-porvarihallituksen-toimet
"Miten on mahdollista harjoittaa kansan tahdon vastaista politiikkaa ja silti kahden suurimman hallituspuolueen kannatusluvut keikkuvat gallupista toiseen kärkisijoilla? Minusta kyse on yksinkertaisesti siitä kenellä on valtaa, on myös voimaa. Keskustalla ja kokoomuksella on niin massiiviset voimat takanaan, että heidän on kovin helppo saada hegemoninen asema yhteiskunnasta.

Eihän muuten ole selitettävissä se, että kun nuorisotyöttömyys on ennenkuulumattomissa lukemissa, köyhien määrä lähentelee miljoonaa, tuloerot ovat suorastaan räjähtäneet, maatamme sidotaan yhä tiukemmin mukaan Naton sotapolitiikkaan jne., - silti oikeiston asema on vankka eikä ääniä sada ropinalla vasemmiston laariin.

En puutu nyt vasemmiston tekemisiin vaan otan kaksi esimerkkiä joilla oikeisto pitää kansan ruodussa. Ensimmäinen on ns. auktoriteettien käyttö ja toinen on tietysti ylivertainen valtamedia jota oikeisto hyödyntää kaikella tavalla.

Kun hallitus tekee ratkaisuja jotka ovat epämiellyttäviä kansalaisten kannalta, niin se ei suinkaan tuo näitä esityksiä suoraan ihmisten nieltäviksi vaan se valjastaa jo hyvissä ajoin kansliapäälliköitä, Suomen pankin ekonomisteja ja kaiken maailman professoreita eli näitä auktoriteetteja lyömään suomalaisille madonlukuja joissa kerrotaan miten huonossa jamassa maamme kohta on. Ja jollei tehdä jotain radikaaleja leikkauksia tai muita kansaa kurjistavia toimenpiteitä, niin olemme sellaisessa liemessä, että koko kansakuntamme on uhattuna.

On valitettavasti niin, että suomalaiset ovat auktoriteettiuskollista kansaa ja siksi on tavallisen ”pulliaisen” kovin vaikeaa taistella heitä vastaan vaikka kuinka pystyisi todistelemaan ns. asiantuntijoiden olevan väärässä. Myös pienten puolueiden painoarvo kansan silmissä on toista luokkaa kuin näiden auktoriteettien.

Valtamedia on sellainen mahti joka meillä määrää mistä, milloin ja miten keskustellaan tai mitä asioita nostetaan esille. Aivan samalla lailla kuin auktoriteetit valjastetaan tekemään työtä vallassaolijoiden puolesta, samoin toimitaan myös median suhteen. Media laitetaan pelottelemaan ja maalaamaan uhkakuvia ja annetaan ymmärtää, että vaihtoehtoja ei ole ja jollemme ole nöyriä joudumme kuumuuteen.

Vaihtoehtoja on, mutta niistä vaietaan lähes totaalisesti. Tiesittekö muuten, että eilen oli Helsingissä Suomen sosiaalifoorumi joka veti kansaa puoleensa ja jossa keskusteltiin laajasti vaihtoehdoista nykymenolle ja paljosta muusta. Ette tietenkään tienneet, koska valtamedia piti kaksipäiväisen tilaisuuden tiukassa uutis-sulussa. Tiesittekö sitäkään, että Johanna Korhonen esitti hyviä ehdotuksia vaalirahauudistukseen joilla olisi tasoitettu pienten puolu

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        234
        3992
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2307
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1461
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        929
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        920
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        330
        849
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        61
        756
      Aihe