Vielä kerkeät eroamaan kirkosta. Säästät noin 450€ vuodessa.
Tämä onnistuu, jos eroat kirkosta ennen vuodenvaidetta.
Kirkosta eroaminen onnistuu kätevästi täällä
https://eroakirkosta.fi
Lisää rahaa. Eroa kirkosta
38
199
Vastaukset
- Anonyymi
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/
Kirkosta eroaminen on nyt helppoa. Käyttämällä tämän sivuston automaattista palvelua voit erota kirkosta joko täysin sähköisesti tai vaihtoehtoisesti lähettämällä kirjeen postitse.
Palvelun kautta on eronnut 718291 henkilöä. Eilen erosi 728.
Eroa kirkosta ennen vuoden loppua, niin säästö alkaa heti vuoden alusta.- Anonyymi
Paitsi työttömillä.
Oletuksena peritään päivärahasta kirkollisvero.
Vero on -25 % ansiosidonnaisesta, peruspäivärahadta ja työmarkkinatuesta -20 %.
- Anonyymi
Erosin kirkosta jo 80-luvulla kun otin asuntolainan ja talous oli tiukilla. Ei ole tullut liityttyä takaisin.
- Anonyymi
Erosin vuosi sitten joulukuun viimeisinä päivinä ja ketuttaa prkleesti ku en eronnu 20 v sitten.
- Anonyymi
Erosin kirkosta jo 45 vuotta sitten.
- Anonyymi
Totta.
- Anonyymi
Jos minulta olisi itseltä kysytty, en olisi koskaan jäseneksi liittynytkään.
Erosin sinä päivänä, kun tulin täysi-ikäiseksi. - Anonyymi
Jumala ei ole koskaan pyytänyt rahaa mutta kirkko joka päivä, mikä mättää?
- Anonyymi
Totta.
Saat kirkollisveron vastineeksi tilkan ehdollisviintä ja kuivan pyöreän pahvimaisen vohvelin. Ja siihen liittyvä Taika-Jimin taikatemppukin sit pitäis uskoa...
Uskonto ja uskonnollisuus on jotenkin sairasta. Kirkollisveroista säästyneillä rahoilla voit itse ostaa monta pullollista ehdollisviintä, jos siitä tykkäät. Makuasioista ei sovi kiistellä sanoi kissa kun pyllyänsä nuoli...- Anonyymi
Niin ja jos jaksat maksaa kirkollisveroa 70 vuotiaaksi asti, niin kutsuvat jopa pullakahville, se on kirkon huomionosoitus siihen ikään maksetuista kirkollisveroista. Joku koiranleuka voisi piruuttain sanoa pastorille: totisesti, totisesti minä sanon, kalliita ovat kirkon kahvit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja jos jaksat maksaa kirkollisveroa 70 vuotiaaksi asti, niin kutsuvat jopa pullakahville, se on kirkon huomionosoitus siihen ikään maksetuista kirkollisveroista. Joku koiranleuka voisi piruuttain sanoa pastorille: totisesti, totisesti minä sanon, kalliita ovat kirkon kahvit.
Niinpä, jos vuodessa maksaa kirkollisveroa 500 euroa ja maksu vuosia kertyy elinaikana 70, niin maksetuksi tuli 35.000 euroa. Pariskunnalta 70.000 euroa.
- Anonyymi
Ylpeästi protestantti. En eroa.
- Anonyymi
Eronneet eivät pääset taivaaseen! No onpahan meillä muilla enemmän tilaa.
- Anonyymi
Vain porttokirkosta eronneet pääsevät taivaaseen, kaikki kirkkoon jääneet palavat Viimeisen Tuomion jälkeen Helvetin tulessa ja katuvat liian myöhään mikseivät eronneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain porttokirkosta eronneet pääsevät taivaaseen, kaikki kirkkoon jääneet palavat Viimeisen Tuomion jälkeen Helvetin tulessa ja katuvat liian myöhään mikseivät eronneet.
Kaltaistesi lahkovarajeesusten ihmisviha taitaa olla ehtymätöntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaltaistesi lahkovarajeesusten ihmisviha taitaa olla ehtymätöntä.
Kerää sinä vain mammonaa Saatanallesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerää sinä vain mammonaa Saatanallesi.
Mitä mielikuvitusolennot mammonalla tekisivät? Varsinkin noin mahtava olento? Eivätköhän ne rahankeruusta kiinnostuneet saarnaajat sun muut uskovaismielipidejohtajat ole sillä teidän puolellanne. Esimerkkejähän löytyy. Haluatko listan?
- Anonyymi
Taivaaseen pääsee vai 144001 henkilöä.
- Anonyymi
Olen tukijussi enkä tarvitse enempää miljoonia!
t. pitkäaikatyötön fattan vakioasiakas Stadista - Anonyymi
Onko pakko jos ei taho?
- Anonyymi
Jos et tahdo, olet osa ongelmaa. Tässä etsitään ratkaisuja ja ainoa varteenotettava ratkaisu on tähän mennessä ollut kirkosta eroaminen.
- Anonyymi
Ei oo kun ei taho.
- Anonyymi
Pitääkö erota akastakin, kun on mennyt naimisiin papin aamenella?
- Anonyymi
En olisi halunnut. Vaan nyt ei ole kirkossa Sana pääasiassa. Nyt ajetaan rokote yhtiöiden laariin. Teemu Laajasalon opastuksella
- Anonyymi
Jos uskoo jumalaan ja tietää mikä kristillisistä kirkoista on se oikea kirkko niin voipi siihen kirkkoon kuuluakin. Mutta voi jos valitsi väärän kirkon. Tai jopa jumalan. Jospa onkin allah niin mitä käypi vääräuskoiselle. Mutta onko siia vai sunni oikea sitte?
- Anonyymi
Säästääkö työtön?
- Anonyymi
En eroa, koska seurakunta ei peri pieneläkkeestä veroa senttiäkään.
- Anonyymi
Erosin kirkosta nuorena kapinallisena 1970 luvulla periaatesyistä. Nyt olen vanha vaivainen ukkopaha.
Kaikki sisarukseni kuuluvat tai kuuluivat kirkkoon. Monet hemmetin hautajaiset olen pohrannut läpi noiden itkupaskatilaisuuksien.
Sukuhautausmaalle, helevetin kuuseen mahtuisi, mutta ostin uurnahautapaikan etelä-suomesta.
Ei tarvi tulla tursaamaan niinkun Jope aikanaan lauloi Mannen Joulussa. https://www.youtube.com/watch?v=1m5w_hj3wFc- Anonyymi
Syö mämmiä edelleen!
- Anonyymi
Uskovaisena kannattaa jatkaa, mutta näillä näppäimin ilman kirkkoa. Lopun ajassa täällä eletään. Selväähän tämä on
- Anonyymi
Körttivero on yli prosentin ja se on paljon. Sitä miettii että mitä saa rahoille vastinetta. Pääsee siunattuun maahan sitten joskus.
- Anonyymi
Maksatte naispappien ja muiden virkanaisten palkat
- Anonyymi
Mene ja tiedä. Odottelen ensin, tuleeko päätöstä
- Anonyymi
Onneksi on nykyään helppoa erota
- Anonyymi
Uuden ajanlaskumme alussa istui budhalainen munkki Genetsaretin järven rannalla mietiskelemässä. Hän katsoi järvelle ja näki siellä pitkätukkaisen miehen kävelevän veden päällä. Munkki mietti hetkenaikaa, nosti päätään ja huusi järvessä veden päällä kävelevälle miehelle. Hei! Mitä sinä siellä kävelet, etkö osaa uida?
- Anonyymi
Tuo riippuu täysin tuloista, paljonko säästää eroamalla. Eli progressiivinen. Työtön säästää laskujeni mukaan noin 30e.onhan sekin rahaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895