Vapaa-ajattelijoiden elämä on vaikeaa, erityisesti näin jouluna. Joka paikassa väijyy uskonto. Kirkko ja kaupunki tukee nyt vapareita niin, että he osaavat pysyä katsomusneutraalilla polulla.
Lehdessä esitetään katsomusneutraalin joulujuhlan musta lista. Kyseessä on vaarallisten asioiden lista. Niitä välttämällä ei kumarra uskontoja. https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kerettilainen-katsomusneutraalin-joulujuhlan-musta-lista#47289c00
Minusta on kyllä hiukan ahdistavaa, jos vapaa ajattelu edellyttää tuollaista sääntöviidakkoa. Ei se vapaata ajattelua minusta ole. Mutta jokaisella on tietysti oikeus elää niin ahdistavaa elämää kuin haluaa. Lapsia minusta kuitenkin täytyy suojella tältä "vapaalta" ajattelulta.
Lehdessä esitetään katsomusneutraalin joulujuhlan musta lista. Kyseessä on vaarallisten asioiden lista. Niitä välttämällä ei kumarra uskontoja. https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kerettilainen-katsomusneutraalin-joulujuhlan-musta-lista#47289c00
Minusta on kyllä hiukan ahdistavaa, jos vapaa ajattelu edellyttää tuollaista sääntöviidakkoa. Ei se vapaata ajattelua minusta ole. Mutta jokaisella on tietysti oikeus elää niin ahdistavaa elämää kuin haluaa. Lapsia minusta kuitenkin täytyy suojella tältä "vapaalta" ajattelulta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ihan hauska kirjoitus. Arvostan, että joulunvieton Sol Invictus ja Saturnalia -juuret tuotiin myös "joulu on kristillinen juhla" -väen tiedoksi.
Patmos-Turunen 'todisteli tänään radiossa, että uusien 'historiantutkimusten' mukka joulu on ollut alkujaankin kristillinen Jessen syntymä juhla, eikä sillä mitään poakanballsia juuria olekaan.
Miksiköhän sitten Suomen ja monen muunkin maan kristityt antoivat juhlalle nimen joulu, Ruotisissa jul, pohjautuen pakanalliseen YULEeen.
Tai vaihtoehtoisesti - milloin Suomen pakanalliset onnistuivat pakanallistamaan 'alkujaan kristillisen' Jeesuksen syntymäjuhlan?
Turusella on varmasti takataskussaan myös uusia historiallisia todisteita Jeesuksen syntymäpäivästä? Nykytiedon mukaan Jeesuksen syntymäpäivästä tai edes syntymävuodesta, tai edes Jeesuksen historiallisuudesta, ei ole minkäälaista näyttöä - vain pelkkiä uskomuksia.
Valehteleminen oman uskon edistämiseksi/levittämiseksi on Turuselle ja hänen Patmos-kumppaneilleen ihan ok.
Miksi vaparit suvaitsevat pakanallisuskonnollisia piirteitä? Onneksi lehti paljasti niin osaatte varoa.
Vaparit eivät ole penaalin terävimpiä kyniä.
Monet tavat mitä meillä on ovat pakanallista perua. Ne ovat kuitenkin maallistuneita tapoja, eikä niiden avulla tyrkytetä jotain uskontoa.
Kyllä niillä tosiaan on vaikeaa ja ahdistavaa. Niistä ahdistuksista kyllä voivapautua. Esimerkkejä löytyy. Kenenkään ei ole pakko olla vapari, mutta henkisesti irtautumisprosessi voitolla raskas, kun on tottunut elämään uskontoallergian vallassa. Täytyy vain oivaltaa, että se allergia on korvien välissä.
On paljon helpompaa, kun ei pidä elämässään näitä vapaa-ajatteluun kuuluvia irrationaalisia karttamissäännöksiä.
Mikä siinä on, että heti kun kirjoittaa kommentin tähän tai muutamaan muuhun ketjuun, vapari ilmestyy nostelemaan lukuisia ketjuja aivan mitään sanomattomilla kommenteilla? Onko tämä ketju oikeasti niin pelottava ja vastaansanomaton?
On. Vapareista ei ole asiakeskustelijoiksi. Fakta on, että vapareilla on uskonnolliseksi katsottavia tabusääntöjä, joista tuossa artikkelissa tehdään pilkkaa. Vaparit eivät myönnä, että näin on. Joutuisivat myöntämään, jos tulisivat keskustelemaan. Siksi pysyvät tiukasti poissa.
No tuossa on kyllä perää ja aika helposti sortuvat huomattavaan trollaukseen. Itse asiassa jos haluaa trollivapaan aloituksen, kannattaa tehdä raivoaloitus, niihin vaparit eivät jalkaudu ;)
Pari ensimmäistä viestiä tässä ketjussa on näemmä vapareilta, joten valheeksi paljastui sinunkin väitteesi. Se ei yllätä ketään.
Ne eivät raivoltaan kykene kirjoittamaan niihin. Näössä on niin punaista ja kädet tärisevät raivosta.