Johdetaanko maata tunne- vai asiapohjalta

Anonyymi

Pääministeriä kuunnellessa ei voi välttyä ajatukselta, että nyt mennään tunteet edellä.

23

81

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihanaa, että orpolapset saadaan Jouluksi kotiin. Joulu on lapsen syntymäjuhla. Haavistokin iloitisi siitä, että lasten sulukaisille saadaan tällainen joululahja.

    • Anonyymi

      Järki on jättänyt jo aikaa sitten.

    • Anonyymi

      Aivan pintakuohu tunteella menee, kun tena-ladyt vetää nais kovanaamojen väkinäistä kovaa tunnetta peliin !!
      Järkeä ja osaamista ja viileää harkintaa ei sitten ole.
      Ikävä kyllä.
      Taisi viron sisäministeri osua aivan oikeaan ?
      Liian sististi Suomessa nämä ikävät asiat vaietaan ja kärsitään osaamattoman vastuttoman hallinnon tempauksista.

      • Anonyymi

        Pääministerin käämi kärähti jo ensimmäisessä välikysymyskeskustelussa. Näyttää olevan yliherkkä demokratialle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääministerin käämi kärähti jo ensimmäisessä välikysymyskeskustelussa. Näyttää olevan yliherkkä demokratialle.

        Kovissa paikoissa kantti punnitaan. Ei kovin lupaavalta näytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kovissa paikoissa kantti punnitaan. Ei kovin lupaavalta näytä.

        Lakkokevät pistää hallituksen polvilleen ja Mariinin me too-kampanjoinnille lopun. Kokemattomia tyttölapsia liian isoilla leluilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kovissa paikoissa kantti punnitaan. Ei kovin lupaavalta näytä.

        Pääministerin tulisi olla monissa liemissä marinoitu, jotta olisi kokemusta ja paineensietokykyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääministerin tulisi olla monissa liemissä marinoitu, jotta olisi kokemusta ja paineensietokykyä.

        "Älä mene veteen ennen kuin osaat uida". Mutta jostain on aloitettava työura. Toivottavasti ei harjoittelu käy ylenmäärin veronmaksajan lompakon päälle.


    • Anonyymi

      Yksi Mariinin ministereistäNI on kohta tutkinnassa. Hävettääkö teitä pääministeri Mariin.

    • Anonyymi

      Sijoittaisiko joku yhtiöön, jossa huulipunaporukka on johtoryhmässä.

      • Anonyymi

        Palkkaisiko jokin yksityinen firma näitä naisia töihin. Mitä osamista heillä olisi yhtiölle tarjota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palkkaisiko jokin yksityinen firma näitä naisia töihin. Mitä osamista heillä olisi yhtiölle tarjota.

        Valtiovarainministerillä ei tarvitse olla edes arvosanaa matematiikassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtiovarainministerillä ei tarvitse olla edes arvosanaa matematiikassa.

        Tunneäly on tärkeintä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunneäly on tärkeintä.

        Eikä oikeusministerin tietää mitä tarkoittaa sana "PERUSTUSLAKI".


    • Tässähän olisi ihan valmis sketsihahmo Putouksen seuraavalle kaudella. Manna Sarin, tiukka nuori nainen jolla on hokemakin valmiina, "eikö teitä hävetä".

    • Anonyymi

      Maata johdetaan todennäköisesti kuin koko suomi olisi Demari puoluetta. Nehän ajaa omaa agendaa välittämättä mikä on Suomen etu. On paljon ihmisiä jotka ei kannata niitä puolueita jotka tähän hetkisen hallituksen muodostaa. On paljon ihmisiä plus oppositio joka ei muuta haluakaan kuin kaataa hallituksen ja sitten uudet vaalit.

      Katsotaan asiaa mitenpäin vain. Emme voi välttyä siltä faktalta, että sdp pääsi pääministeripuolueeksi mittavasti valehtelemalla ja lupaamalla asioita ilman mitään konkreettista suunnitelmaa kuinka toteutetaan, mistä rahat otetaan. Nyt kun ne pääsi valtaan valehtelu, epärehellisyys, korruptio tulee ilmi vähän väliä, mitä erilaisemmissa asioissa.

      Esimerkiksi viimeisin hallituksen luottamusäänestys ei merkitse mitään koska totta kai samassa korruptio veneessä mukana olevat antaa toinen toisilleen luottamuksen. Sitten vois alkaa tapahtua jos Keskusta riitautuisi Demarien kanssa vaikka radikaalisti alentuneen kannatuksen johdosta. Tämähän haittaa tulevia vaaleja niiden mukana oleminen tuossa hallituksessa. Totta kai maanpetoksellista politiikkaa tässä ja aiemmissa ajanut Pekka Haavisto olisi oikein saattaa valtakunnanoikeuteen vankilaanhan tuo mies kuuluu ei politiikan pelikentille. Hänen uskottavuutensa minkäänlaisena toimijana on mennyt. Kiiltokuva imago on tuhoutunut, hän ei olekaan sellainen politiikan tekijä kuin on antanut ymmärtää ja miten on yrittänyt hämätä ihmisiä. Caruna kauppa ei unohdu milloinkaan siinä oli pääosissa Pekka Haavisto ja missäs kaikessa muussa vastaavassa on ollut osallisena. Erilaisia asioitahan selviää tuon tuosta tuosta Haavistosta kuin demareistakin.

    • Anonyymi

      Sanna Marin hallitus toimii ainoastaan lakien mukaan, koska Suomi on oikeusvaltio!

      Ei esim. muukalaisvihan, rasismin ja syrjinnän keinoin!!

      • Anonyymi

        Laki on niinkuin se luetaan. Mieltymykset ratkaisee.

        On hyvä muistaa, että raskaimmat rikokset ihmisyyttä vastaan on tehty kommunismin nimissä. Useita kymmeniä miljoonia ihmisiä on vapautettu maallisen vaelluksen vaivoista tämän ideologian "puolesta".


      • Anonyymi

        Vieläkö aseellinen vallankumous kuuluu punikkien keinovalikomaan vallan anastamiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieläkö aseellinen vallankumous kuuluu punikkien keinovalikomaan vallan anastamiseksi.

        Ei sitä tarvita, kun valtaan pääsee wappusatasia huiskuttamalla nykyään.


    • Anonyymi

      Karvatona pina toimii aina tunteella. Järkiperusteita käytetään päätöksiä ryydittämään silloin, kun ne sattuvat tukemaan haluttua päätöstä.

    • Anonyymi

      Kärsimystä on tiedossa ,jos nais johtajia
      voi vedättää tunne asioilla.Haavisto
      ei tunteillut kun isis tappoi ja oli voimissaan. EROTTAKAA HAAVISTO.

    • Anonyymi

      Punamutahallituksen motto: raajat auki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1285
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe