Harhaanjohtajat kirjoittavat harhaanjohtajista

Anonyymi

Harhaanjohtajat -kirjan kirjoittaja, Terho Miettinen, on itse taustaltaan helluntailainen. Toinen kirjoittajista, Raija Pelli, ...

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      on uskosta osaton toimittaja, joka on ollut julkisuudessa myös sen takia, että kertoo tulevansa näkijäsuvusta, näkevänsä yliluonnollisia näkyjä sekä saavansa viestejä tuonpuoleista. Tätä taustaa vasten on mielenkiintoista, että Harhaanjohtajat-kirjassa harhaanjohtajat pyrkivät johtamaan ihmisiä harhaan, pois päin raamatullisesta kristinuskosta. Tämä avaa uusia näkökulmia: Sielinvihollinen Saatana on käyttöönsä uuden keksinnön eksyttää ihmisiä varoittamalla eksytyksistä, joiden kategoriaan se asettaa kaikki terveen uskon ilmenemismuodot.

    • Raija Pelli kuvittelee juttelevansa edesmenneiden kanssa päivittäin. On luterilaisen kirkon jäsen. Ei ole raittiilla lähteillä hänkään! Eksynyt ei voi toista eksynyttä opastaa!

    • 10 pistettä Raijalle ja Terholle asiapitoisesta kirjasta.

      Voisivat tehdä toisenkin kirjan puhtaasti helluntailaisista Teuvo Hakkaraisesta, Johanna Tukiaisesta, Kailajärvestä, Aulikki Muikusta ja monista muista helluntailaisista vaikuttajista.

      • Anonyymi

        hahaanjohtajat - kirjan sisältö on tasan sitä, minkä itse olin aikanaan jo esim. helluntailaisuudessa hyvinkin huomannut, ja kirjakin kirjoitettu vasta vuosia sen jälkeen kun itse irrottauduin ko. lahkosta. siihen aikaan ainakin, hallitseminen oli (on) suurin piirtein pelolla, kuten "oletko valmis, Jeesus tulee", ja paljon paljon muuta väärää, suoranaista valhetta huomasin, ja ihan niitä asioita, jotka kirjassa kirjoitettu.
        että älkää viitsikö, niissä lahkoissa vaan, kun "ei saa arvostella "jumalan miestä ?? yms.
        siihen aikaan, kun itse lähdin, niin esimerkiksi helluntailaisuuden "perustus" oli tarkkaan varjeltu, nykyäänhän ei enää tuota tietoa voi salata, ym, ym.
        koettakaa ny vaan kestää totuus LAHKOSTANNE, vaan hyvin tuttua, pienikin arvostelu on "paholaisen puhetta", tiedän tämän aivopesun . . .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe