Se on totisinta totta, että sen ovat velkaa.
Veikkaus on velkaa maksuttomat uimahallit eläkeläisköyhille
7
192
Vastaukset
- Anonyymi
Puhumattakaan lapsiperheköyhyydestä, mikä nykyään on valitettavan yleistä tuloerojen kasvaessa. Monet julkkikset ja mm aamu TV on lähtenyt kampanjaan mukaan näiden lasten auttamiseksi. Sosioekonominen tausta periytyy ja sen mukana myös sivistystaso. Jos Veikkaus avustaisi tällaisten perheiden lapsia myös pääsemään mukaan esim musiikkiharrastuksen pariin, ei lasten tarvitsisi kärsiä vanhempiensa mukana tulleesta materiaalisesta tai henkisestä köyhyydestä.
Aikoinaan piti lapsena oman perheen vaurautta peitellä, jotta olisi kuten muut.
Köyhyyttä on lapsen huomattavasti vaikeampi salata.- Anonyymi
Veikkaus jakoi viime vuonna lapsi-, perhe- ja nuorisotyöhön 117 milliä.
- Anonyymi
Viime vuonna Veikkaus maksoi voittoina pelaajille n.1,4 miljardia. Siitä voisi leikata esim. 20% jotta köyhät pääsee saunaan.
- Anonyymi
vain kela lomilla lepäävillä pakiolais turisteilla on täysin ilmaiset uimahalli vuorot ja maksut...
ja suomi veronmaksaja maksaa kaikesta... - Anonyymi
Veikkaus Oy ei harjoita uimahallitoimintaa.
Monissa kaupungeissa sekä kunnissa eläkeläiset pääsevät kaupungin/kunnan uimahalleihin lähes ilmaiseksi. - Anonyymi
Lapsiperheillä ja maahanmuuttajilla, on nykyisin parhaa tuet - köyhimpiä köyhistä, ovat juuri yksinasuvat vanhukset, vammaiset, pitkäaikaissairaat.
He ovat pelanneet vuosikymmeniä, Veikkauksen pelejä, saamatta sieltä muuta, kuin rupia käsiinsä. Edes ns. asiakasarvonnoissa, ei ole kuin rikkaille tarkoitettuja, kallista tietotekniikkaa vaativia palkintoja, tai pääsylippuja rikkaiden tapahtumiin, joihin sairaus- ja kansaneläkeläis-köyhillä, ei olisi edes kenkiä, millä mennä.
Kyllä se on vähintä, mitä Veikkauksen yhteiskuntavastuulta, tulee voida vaatia, että järjestävät maksuttomat uimahallit saunoineen, kokonaan ja täysin, köyhimmille sairaus- ja kansaneläkeläisille Suomessa. - Anonyymi
Kertokaapa kokemuksianne netin muissa pelipaikoissa pelaamisesta. Kuinka pelaaminen ja tilinsiirrot käytännössä tapahtuvat ja voitonmaksu, meneekö voitoista vero?
Täällä on näitä kovasti kehuttu ja kuulemma voittaminen helpompaa kuin Veikkauksen peleissä sekä pelit halvempia, pitääkö paikkansa?
Mikä olisi paras peliyhtiö netissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918249Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903905Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu562347Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv252055Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2881586Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691583Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1311462Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344