Arkkipiispa syytti kirkkoherraa uhkauksella pakottamisesta.

Anonyymi

Pohjois-Savon käräjäoikeus on hylännyt Iisalmen ortodoksisen seurakunnan entistä kirkkoherraa Elias Huurinaista vastaan nostetun syytteen pakottamisesta.

Ortodoksisen kirkonarkkipiispa Leo syytti Huurinaista siitä, että tämä uhkasi pakottamisella arkkipiispaa julkistamaan Konstantinopolin patriarkka Bartolomeukselta arkkipiispalle tulleen kirjeen.

Patriarkka Bartolomeus pyysi kirjeessä Leon esimiehenä, että Huurinaiselle pitäisi antaa rauha ja häntä vastaan käynnissä olevat oikeusjutut pitäisi lopettaa. Kirjeessä tuotiin esiin myös, että ortodoksinen kirkko kärsii arkkipiispan toimista ja asettaa uskovaiset, papiston sekä kirkon julkisuudessa epäilyttävään valoon.

Lähde YLE
https://yle.fi/uutiset/3-11129840

5

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnittelut isä Eliakselle. Hän on joutunut paljon kärsimään aiheetta. Kaikki syytökset ovat kaatuneet! Toivottavasti arkkipiispa ei aloita uutta oikeusprosessia häntä tai ketään muutakaan vastaan.

    • Anonyymi

      Aikooko kirkkokunta tai Suomi maksaa viulut vai Leo suoraselkäisenä kirkkoisänä ?

    • Anonyymi

      Eilen perjantaina 21.12.2019 Savon Sanomissa oli kolme erillistä uutista ortodoksisesta kirkosta.

      Ortodoksikäräjät näyttävät päättyneen, mutta arkkipiispa ei sulje pois jatkotoimia - tähänastinen hintalappu satoja tuhansia

      Arkkipiispa Leo hävisi oikeudessa - alainen ei pakottanut noottikirjeen julkaisuun

      KHO: Iisalmen ortodoksipotkut olivat laittomat - Arkkipiispa Leo: lakia pitää muuttaa

      Eräs lapinlahtelainen kotiseutuneuvos nimesi Iisalmen Sanomien yleisönosastokirjoituksessa Arkkipiispa Leon "saatanan tunariksi".

      Metropoliitta Ambrosiuksen ja arkkipiispa Leon laittomien ja turhien päätösten ja oikeustoimien hintalappu kirkkokunnalle nousee yli miljoonaan euroon, jos edes riittää, puhumattakaan henkisistä traumoista. Ortodoksinen kirkko Suomessa on saavuttanut pohjakosketuksen. Siitä jokaisen kannattaa tehdä omat johtopäätökset.

    • Anonyymi

      Onko kirkon johto menettänyt kansan luottamuksen ja mitä siitä pitäisi seurata?

      • Anonyymi

        LEO:Lakia pitää muuttaa.

        Joko Leo on huumorimies tai jotain aivan muuta. Kysyisi hovioikeudenneuvostyttäreltään ohjeita ja neuvoja ennen kuin lähtee sotimaan.

        Pitkän päivätyön jälkeen 71 vuotias voisi siirtyä ansaitusti eläkkeelle. Panteleimon, Johannes ym osasivat luopua ajoissa arvostettuna viisaina.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6351
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3471
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3088
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2282
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2181
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2077
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2009
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2002
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1608
    10. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      38
      1568
    Aihe