Ettekö edes HALLITUS HÄPEÄ!!!??
Leipäjonot edelleen Suomessa...
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eipäs yleistetä! Ne on suomalaisille. Kyllä muilla on asiat suomessa niin hyvin ettei tarvitse leipää jonotella.
TEHOTUOTANTO-PÖPERÖ on nyt avainsana. Katsoin tänään Prismassa valtavaa kurkkuröykkiötä. Muovi oli jokaisen päällä kuin kortonki konsanaan. Se oli suomalaista tuotantoa, ilman auringonvaloa, neonikotiineilla varmistettua ja hysssss.... ei puhuta mitään ravintoarvoista.
Mutta kasvi suoltaa sitä, massaa sopivissa olosuhteissa, ihan keinovalossa ja laihalla ravintoliuoksella ruokittuna. Lasivillassa tai turvemullassa, ei väliä, sillä kasvi ei valita.
Syöjä sen sijaan ...
"Leipäjonot edelleen Suomessa...
Ettekö edes HALLITUS HÄPEÄ!!!??"
16-vuoden porvarijohtoisten hallituskausien vahinkoja, joista 12 viime vuotta kokoomus ollut mukana pääosassa köyhällistöä nälkiinnyttämässä, ei hetkessä korjata. Varsinkin kun kokoomus, EK ja muut työnantajajärjestöt, Suomen yrittäjät sekä oikeisto-omisteinen valtamedia on koko ajan niskassa kaappamassa valtaa eduskuntavaaleissa voittaneiden puolueiden hallitukselta (kepua lukuunottamatta). Nyt Marinin hallitukselle rauha korjata porvarien suomalaisten hyvinvoinnille aiheuttamia vaurioita.
taas kerätään joulu rahaa 150 tuhannelle köyhälle perheille,
Leipäjonot on kokoomuksen juttu. Niiden avulla kierretään veroja. Leipäjonot pitäisi kieltää lailla. Sosiaaliavustuksen jakaminen kuuluu yhteiskunnalle.
Miksi uusi hyvishallitus ei toimi? Istunut jo puolivuotta tekemättä asialle mitään? Nyhrännyt jonkin ulkomaan leirin parissa. Siinä saavutukset.
Leipäjonot ovat kepulien sipilän aikaansaanosta
Sipilä teki kansasta köyhää ja rikkaista öky rikaita
Ja hyvä niin. Rahvas kuuluu olla köyhää. Se on rahvaan paikka ja osa luonnollista järjestystä.
Antti lupas köyhäll 100€/kk.
Sit se ol 50 ko oli vaalit ollu.
Seuraavaks sanotti jot se o 31.
Eipä ol viel tullu sitäkää,
Onhan näistä leipäjonoista käyty seminaarikeskusteluja ja tullaan käymään yhä. Tästä asiasta tarvitaan tuoretta tieteellisiä tutkimuksia , ennen kuin toimenpiteisiin voidaan ryhtyä. Leipäjonoja on tutkittu 70-luvulta lähtien. Tässä taloudellisessa tilanteessa, kestävyysvajeen yhä kasvaessa, olisi varsin ajattelematonta ryhtyä harkitsemattomiin toimenpiteisiin keskeneräisessä asiassa. Hallitus on tehnyt parhaansa, sitä kukaan ei voi kiistää.
Miksi meidän pitäisi hävetä? Itsehän olette meidät valtaan äänestäneet. Kannattaa
seuraavissa vaaleissa keväällä miettiä kahdesti ketä äänestää. Jäämme nyt teidän
piikkiinne yli kuukauden joululomalle, jonka jälkeen jäämme talvilomalle, jonka
jälkeen jäämme kesälomalle. On tämä edustaminen rankkaa, onneksi siitä saa
täyden palkan tekemättä mitään. Kiitos teille, jotka äänestitte meidät tähän
rahakkaaseen suojatyöpaikkaan. Terv. Hallituspuolueet.
Leipäjonot haluttiin lakkauttaa imagosyistä, haluttiin pitää yllä kuvaa että suomessa ei olisi köyhyyttä.
Onneksi olemme onnellinen kansa.
Leipäjonot pitenevät koska tänne rahdataan työtävieroksuvaa ulkomaan porukkaa, joka tulee tänne ainoastaan loisimaan , siis somalit ja lähi-idän porukka. Kiitos tästä kuuluu vihreille ja vasureille. Tavallinen kansa on p@skasakkia.
Näissä leipäjonoissa käy kyllä sellastakin porukkaa kenellä ei olisi edes oikeaa tarvetta. Ilmasiks ku saa ni ohan se otettava.
Niitä voisi kutsua leipäjuniksi, koska homojen juttujahan ne ovat muutenkin.