Uusi Suomi tänään: "Ohi jopa Rinteestä: Marinin hallituksella on 82 poliittista avustajaa – monelle maksetaan 10 000 €/kk". Talvisodan henki näköjään elää uudessa hallituksessamme: Puoluekavereita ei jätetä ilman hillotolpan antimia. Suojatyöpaikkoja ja paperinpyörittäjiä tarvitaan ja vaikkei tarvittaisikaan niin uusia virkoja keksitään sitä mukaa, että kaikille kamuille saadaan hyvä virka. Näihin kyllä löytyy rahaa budjetista, mutta demarit (jos oikeasti olisivat pienituloisten ja eläkeläisten asialla) voisivat ensi töikseen korjata Lipposen demarihallituksen johdolla tehdyn väliaikaiseksi tarkoitetun eläkeläisten puolitetun indeksin takaisin täydeksi. Nimittäin pientä työeläkettä saavien eläkeläisten asema kurjistuu ja vaikeutuu jatkuvasti alati kiristyvän verotuksen ja kohoavien elinkustannusten myötä. Maan sivistyneisyyden taso määritellään siitä, miten se kohtelee heikompia kansalaisiaan (vanhustenhoito ja eläkeläiset). Tämä kannattaisi poliitikkojenkin muistaa.
Eikö vähempi riittäisi?
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kokkareille riittää poliittisiksi avustajiksi talonmiehet, autonkuljettajat, siivoojat, lähetit, yms., joten kyllähän sitä kokkarelaskuopilla kertyy.
En tiedä kuinka paikkansa pitävä on tuo väite. Siinä puhuu henkilö, jolle saattaa sopia lause "ota ensin malka omasta silmästäsi". Uusi Suomi edustaa kokoomuksen äärilinjaa - samaa tasoa on väite, että "pääministeri on myyjätyttö". Todellisuudessa pääministeri on erittäin pitkälle koulutettu. Tämä halventava nimitys on siirtynyt jopa Viron sisäministerille. Siitä tuli Virossa luottamuslauseäänestys. Onhan totuus, että useimmat hyvin korkeasti koulutetut henkilöt ovat opiskeluvaiheessaan olleet mikä missäkin työssä hankkiessaan rahaa opiskelunsa turvaamiseksi. Siinä ei ole mitään kielteistä --- täsmälleen päinvastoin. Pääministerin toimittua opiskeluaikoinaan myyjänä on vain etu, ei suinkaan mikään haitta. Sille voi nostaa vaikka hattua! Mutta tälläkin sitä yritetään mollata toisen puolueen edustajaa, vaikka se ominaisuus on vain "hyvin positiivinen ominaisuus". Kokoomuksessa on kyllä myös fiksuja ihmisiä, jotka varmaan häpeävät tällaisia väitteitä ja esityksiä. Ku kuuntelee Orpon esityksiä, niin joskus tulee mieleen, että siellä tarvittaisiin ainakin yksi hyvä erityisavustaja. Se olisi eduksi kokoomukselle!