Kannattaako Raamatun polttaminen?

Jotkut ihmiset sanovat aina silloin tällöin, että he ovat poltttaneet Raamatun tai Raamattuja

Tämä on vain epätoivoinen yritys taistella Jumalaa vastaan. Jumala istuu siitä huolimatta yhä valtaistuimellaan ja tulee kerran tuomitsemaan ihmiset heidän tekojensa mukaan.

Jumalan sanaa ei myöskään voida tuhota polttamalla. Profeetta Jesaja kirjoittaa:

"Ruoho kuivuu, kukkanen lakstuu, mutta meidän Jumalamme sana pysyy iankaikkisesti" (Jes.40:8)

Raamatun Ilmestyskirja kertoo myös toisenlaisesta "takasta", johon määrätyt ihmiset tullaan kerran heittämään. Tätä "takkaa" kutsutaan helvetiksi.

"Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen." (Ilm.20:15)

Kannattaa siis harkita kahteen kertaan, ennen kuin heittää Raamattua tuleen, ettei vain käy niin, että itse tulee heitetyksi samaan tuleen, jossa se tuleen heitetty Raamattu on jo valmiiksi odottamassa.
Jeesus sanookin:

"sillä, millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teidät mitataan." (Matt.7:2)

En halua olla peloittelemassa tai tuomitsemassa ketään helvettiin, mutta haluan varoittaa siitä, että meidän kaikkien tulee olla hyvin varovaisia sen suhteen, miten suhtaudumme Jumalaan ja Hänen pyhään sanaansa.
Loppupelissä Jumala joka tapauksessa voittaa aina!

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata. Jos haluaa minkä tahansa kirjan hävittää niin sen voi laittaa paperin kierrätykseen. Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin.

      Muuten tulkintasi on taattua järjettömyyttä, jolla et saa ketään käännytettyä uskoosi.

      • Anonyymi

        Mark5 saarnaakin ennen kaikkea itselleen.


      • "Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."

        Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle.


      • Jos Raamatussa on muovikannet tai nahkakannet niin ne pitää repiä pois ja laittaa sekajätteeseen ennen Raamatun laittoa paperinkeräykseen.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."

        Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle.

        "Onnenpyörä" on maailman suosituimpiaTV-ohjelmia, mikäli ohjelman mainostusta on uskominen.


    • Anonyymi

      Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään.

      Jos henkesi on kiinni Raamatun polttamisesta, poltatko Raamatun vai luovutko hengestäsi, olkoon kyse pakkasesta tai Isisin käsiin joutumisesta ja varsinkin, jos et tiedä että kirja on Raamattu?

      Painuisit nyt tiehesi ja jättäisit ateismipalstan ateisteille.

      • "Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."

        Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
        Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."

        Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
        Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.

        Määrittele sinä se sana "kristitty".

        Onko uskovia Adventtikirkon ulkopuolella?

        Raamatun mukaan kristityn on puhuttava: on, on tahi: ei, ei. Muista tämä sitten.


    • Kannattaako Darwinin teosten polttaminen?

    • Anonyymi

      Raamatun polttaminen kannatta kristittyjen nähden ei muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      178
      7132
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3700
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      122
      3619
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      76
      2898
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      46
      2459
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      75
      2340
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      132
      1942
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1338
    9. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      376
      1313
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      59
      1270
    Aihe