Jotkut ihmiset sanovat aina silloin tällöin, että he ovat poltttaneet Raamatun tai Raamattuja
Tämä on vain epätoivoinen yritys taistella Jumalaa vastaan. Jumala istuu siitä huolimatta yhä valtaistuimellaan ja tulee kerran tuomitsemaan ihmiset heidän tekojensa mukaan.
Jumalan sanaa ei myöskään voida tuhota polttamalla. Profeetta Jesaja kirjoittaa:
"Ruoho kuivuu, kukkanen lakstuu, mutta meidän Jumalamme sana pysyy iankaikkisesti" (Jes.40:8)
Raamatun Ilmestyskirja kertoo myös toisenlaisesta "takasta", johon määrätyt ihmiset tullaan kerran heittämään. Tätä "takkaa" kutsutaan helvetiksi.
"Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen." (Ilm.20:15)
Kannattaa siis harkita kahteen kertaan, ennen kuin heittää Raamattua tuleen, ettei vain käy niin, että itse tulee heitetyksi samaan tuleen, jossa se tuleen heitetty Raamattu on jo valmiiksi odottamassa.
Jeesus sanookin:
"sillä, millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teidät mitataan." (Matt.7:2)
En halua olla peloittelemassa tai tuomitsemassa ketään helvettiin, mutta haluan varoittaa siitä, että meidän kaikkien tulee olla hyvin varovaisia sen suhteen, miten suhtaudumme Jumalaan ja Hänen pyhään sanaansa.
Loppupelissä Jumala joka tapauksessa voittaa aina!
Kannattaako Raamatun polttaminen?
10
132
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata. Jos haluaa minkä tahansa kirjan hävittää niin sen voi laittaa paperin kierrätykseen. Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin.
Muuten tulkintasi on taattua järjettömyyttä, jolla et saa ketään käännytettyä uskoosi.- Anonyymi
Mark5 saarnaakin ennen kaikkea itselleen.
"Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."
Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle.Jos Raamatussa on muovikannet tai nahkakannet niin ne pitää repiä pois ja laittaa sekajätteeseen ennen Raamatun laittoa paperinkeräykseen.
Mark5 kirjoitti:
"Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."
Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle."Onnenpyörä" on maailman suosituimpiaTV-ohjelmia, mikäli ohjelman mainostusta on uskominen.
- Anonyymi
Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään.
Jos henkesi on kiinni Raamatun polttamisesta, poltatko Raamatun vai luovutko hengestäsi, olkoon kyse pakkasesta tai Isisin käsiin joutumisesta ja varsinkin, jos et tiedä että kirja on Raamattu?
Painuisit nyt tiehesi ja jättäisit ateismipalstan ateisteille."Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."
Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.Mark5 kirjoitti:
"Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."
Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.Määrittele sinä se sana "kristitty".
Onko uskovia Adventtikirkon ulkopuolella?
Raamatun mukaan kristityn on puhuttava: on, on tahi: ei, ei. Muista tämä sitten.
Kannattaako Darwinin teosten polttaminen?
- Anonyymi
Raamatun polttaminen kannatta kristittyjen nähden ei muuten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard2133589Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks152973Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k142633Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i302567Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma112521Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂452304Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S2751493- 961468
Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?
Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.131377Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole241301