Kannattaako Raamatun polttaminen?

Jotkut ihmiset sanovat aina silloin tällöin, että he ovat poltttaneet Raamatun tai Raamattuja

Tämä on vain epätoivoinen yritys taistella Jumalaa vastaan. Jumala istuu siitä huolimatta yhä valtaistuimellaan ja tulee kerran tuomitsemaan ihmiset heidän tekojensa mukaan.

Jumalan sanaa ei myöskään voida tuhota polttamalla. Profeetta Jesaja kirjoittaa:

"Ruoho kuivuu, kukkanen lakstuu, mutta meidän Jumalamme sana pysyy iankaikkisesti" (Jes.40:8)

Raamatun Ilmestyskirja kertoo myös toisenlaisesta "takasta", johon määrätyt ihmiset tullaan kerran heittämään. Tätä "takkaa" kutsutaan helvetiksi.

"Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen." (Ilm.20:15)

Kannattaa siis harkita kahteen kertaan, ennen kuin heittää Raamattua tuleen, ettei vain käy niin, että itse tulee heitetyksi samaan tuleen, jossa se tuleen heitetty Raamattu on jo valmiiksi odottamassa.
Jeesus sanookin:

"sillä, millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teidät mitataan." (Matt.7:2)

En halua olla peloittelemassa tai tuomitsemassa ketään helvettiin, mutta haluan varoittaa siitä, että meidän kaikkien tulee olla hyvin varovaisia sen suhteen, miten suhtaudumme Jumalaan ja Hänen pyhään sanaansa.
Loppupelissä Jumala joka tapauksessa voittaa aina!

10

146

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata. Jos haluaa minkä tahansa kirjan hävittää niin sen voi laittaa paperin kierrätykseen. Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin.

      Muuten tulkintasi on taattua järjettömyyttä, jolla et saa ketään käännytettyä uskoosi.

      • Anonyymi

        Mark5 saarnaakin ennen kaikkea itselleen.


      • "Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."

        Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle.


      • Jos Raamatussa on muovikannet tai nahkakannet niin ne pitää repiä pois ja laittaa sekajätteeseen ennen Raamatun laittoa paperinkeräykseen.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Raamattua tuskin kukaan ostaakaan, ellei kyseessä ole jokin kalliimpi laitos. Halvasta paperista tehtyjä muovikantisia ripariraamattuja taitaa olla useimmilla keksi-iän nurkilla olevilla muutenkin."

        Raaamattu on maailman suosituin kirja, jota on painettu noin kuusi miljardia kappaletta ja noin 475 eri kielelle.

        "Onnenpyörä" on maailman suosituimpiaTV-ohjelmia, mikäli ohjelman mainostusta on uskominen.


    • Anonyymi

      Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään.

      Jos henkesi on kiinni Raamatun polttamisesta, poltatko Raamatun vai luovutko hengestäsi, olkoon kyse pakkasesta tai Isisin käsiin joutumisesta ja varsinkin, jos et tiedä että kirja on Raamattu?

      Painuisit nyt tiehesi ja jättäisit ateismipalstan ateisteille.

      • "Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."

        Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
        Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Muistathan vähän aikaisemmin kirjoittaneesi, että Jumala tuomitsee ihmiset TEKOJENSA mukaan? Raamatun polttaminen on pikkujuttu moneen kristittyjen tekemään hirmutekoon verrattuna. Ei, et voi väittää etteivät he olisi olleet sen vähemmän oikeita kristittyjä kuin sinäkään."

        Ensin sinun tulisi määritellä, mitä tarkoitat sanalla "kristitty" Kaikki, joita kutsutaan kristityiksi, eivät ole uskovia.
        Se, miten ihminen suhtautuu Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä on ratkaiseva asia.

        Määrittele sinä se sana "kristitty".

        Onko uskovia Adventtikirkon ulkopuolella?

        Raamatun mukaan kristityn on puhuttava: on, on tahi: ei, ei. Muista tämä sitten.


    • Kannattaako Darwinin teosten polttaminen?

    • Anonyymi

      Raamatun polttaminen kannatta kristittyjen nähden ei muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe