Järvenpäässä ahdasta

Anonyymi

Uusia asuntoja on pulpahtanut kaupunki täyteen kuin tatteja sateella ja ruuhkat alkavat olla sietämättömät.
Struktuuri oli liian pieni jo 40 tuhannelle asukkaalle ja nyt on jo yli 43 000 asukasta.
Viimeistään töistä tullessa Pohjoisväylä ja Tuusulantie on umpitukossa ja joka ikinen Järvenpään ruokakauppa pullollaan väkeä - tosin kaupungissa taitaa asioida iso prosentti naapurikuntienkin talouksista.
Pysäköintipaikat on kortilla ja lappuliisat hyörivät pitkin katuja kuin entisajan torilla.
Ainoa paikka, missä on suhteellisen rauhallista on Järvenpään keskusta, Janne ja entinen Perhelän kortteli ja varsinkin se tontti.
Harvassa kaupungissa kannattaa suunnistaa keskustaan, että saa olla rauhassa.

32

2044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei ne osaa muuta kuin tehdä hidastetöyssyjä ja liikennevaloja 50 metrin välein tämmöiseen pikkukylään,on ollu hyvää yritystä rajoittaa autoilua erillaisilla toimilla ja nyt se sitten huomataan ruuhka aikana,pitäis tehdä enemmän kaistoja eikä sensijaan poistaa niitä ja kavennella

    • Anonyymi

      Älkää vain muuttako tuonne

    • Anonyymi

      Me vihreät haluamme jarruttaa autoistumista ja se onnistuu parhaiten tekemällä yksityisautoilusta riittävän hankalaa ja kallista.
      Järvenpäästä tehdään puistokaupunki ja sellainen, että polkupyörällä pärjää oikein hyvin. Autoja tänne EI kaivata !

      • Anonyymi

        joo ja hyvin he on onnistuneet pilaamaan koko kaupungin


    • Anonyymi

      Mistähän johtuu, että kaikki Järvenpään kaupat on varsinkin perjantaisin ja lauantaisin aivan jumaleissonin täynnä porukkaa (?) samoin tottakai iltaisin kun tuut duunista - auton saat ruutuun jostain 300 metrin päästä ovesta ja tänäänkin lähti tukka päästä heti auton ovea raottaessa...
      Pitänee varmaan hommata tahdistin, että jaksaa nykymenoa.

    • Anonyymi

      Perhelään tulee yksi 20-kerroksinen ja kaksi 13-kerroksista kerrostaloa

      https://www.keski-uusimaa.fi/paikalliset/4559695

      • Anonyymi

        no hyi hitto! pikkukylä yrittää olla suurkaupunki ,tulee itku kun katsoo vanhoja kuvia järvenpäästä ,ei enää yhtään viihtyisä ,ruma keskusta tullut


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no hyi hitto! pikkukylä yrittää olla suurkaupunki ,tulee itku kun katsoo vanhoja kuvia järvenpäästä ,ei enää yhtään viihtyisä ,ruma keskusta tullut

        Olisi edes suurkaupunki mutta ei sinnepäinkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi edes suurkaupunki mutta ei sinnepäinkään.

        sitähän mä sanoin! ei tästä kylästä pidä yrittää tehdä isompaa kaupunkia


      • Anonyymi

        Miksei se voi olla 120 kerroksinen - olisi kerrankin nähtävää ja ihan kuin Isossa Omenassa.


    • Anonyymi

      Hauska juttu, että keskusta on nimenomaan kaikkein rauhallisin paikka.

      • Anonyymi

        Kunnon citykeskus vaan Järvenpäähän ja ainakin 50000 asukasta kaupunkiin🏬


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunnon citykeskus vaan Järvenpäähän ja ainakin 50000 asukasta kaupunkiin🏬

        sä voit muuttaa vaikka kouvolaan tai helsinkiin jos haluat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sä voit muuttaa vaikka kouvolaan tai helsinkiin jos haluat

        Miksi ihmeessä, jos sivistys saapuu viimeinkin Järvenpäähän.
        Järvenpää on nykyään kaupunki🏬, ei enää pieni kauppala🏡


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ihmeessä, jos sivistys saapuu viimeinkin Järvenpäähän.
        Järvenpää on nykyään kaupunki🏬, ei enää pieni kauppala🏡

        ne mamutko tuo sen sivistyksen 🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ne mamutko tuo sen sivistyksen 🤣🤣

        Kyllä kai Järvenpäähän muitakin muuttaa kuin mamuja


    • Anonyymi

      Kaikki mamut onneksi eksyi Keravalle ja ihmisiä muksitaankin siellä vähän joka kulmalla - ei ehkä heidän vikansa, mutta syy ja seuraus kuitenkin.
      Tosin asuntojenkin hinnat on 3/4 Järvenpään kämpistä, jos nyt Jamppa taas kerran unohdetaan sinne ihan ikiomaan lokeroonsa.
      Saas nähdä rakennetaanko Jampan entinen ostarikin kerrostaloja täyteen - siinähän nyt vapautui mukavasti tonttitilaa Järvenpään kärvistellessä niiden puutteesta.

      • Anonyymi

        Ja Saunakallion pieni k-kauppa toimisi ainoana lähikauppana?

        Ylöspäin riittää tilaa. Lisää korkeutta kerrostaloihin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Saunakallion pieni k-kauppa toimisi ainoana lähikauppana?

        Ylöspäin riittää tilaa. Lisää korkeutta kerrostaloihin

        ei todellakaan mitään hirveitä korkeita taloja järvenpään tuppukylään,max 3-4 kerrosta ja niitä kerrostaloja piisaa jo nyt että jää tyhjiksikin


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homma etenee🏢

        "Järvenpään keskustan paraatipaikan ensimmäiset osat pian valmiina – Bulevardikorttelissa palvellaan kaupunkilaisia ja pankin asiakkaita"

        https://www.keski-uusimaa.fi/paikalliset/5339444

        Ei tota betonikasaa voi kauniiksi sanoa, ikävä tottia


    • Anonyymi

      Mistä suuret tilat tauluille keskustasta miljoonalle eurolla 🤔

      https://www.keski-uusimaa.fi/paikalliset/8354723

      Elisa Paloheimo lahjoittaa Järvenpään taidemuseolle miljoona euroa, joka on tarkoitettu taidemuseon siirtämiseksi sille paremmin soveltuviin tiloihin.

      Toivon, että tämän lahjoituksen myötä käynnistyy hanke, jossa Järvenpään taidemuseo nostetaan kirjaston ahtaasta alakerrasta näkyvälle ja keskeiselle paikalle Järvenpäässä.

    • Anonyymi

      Terholaan tulee asuntoja n. 200 ihmiselle

    • Anonyymi

      Sanoi isä tytölleen hotellihuoneessa.
      Pässi siitä kunnolla riehaantui

      • Anonyymi

        Oliko edes peseytynyt;)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko edes peseytynyt;)

        Usein näin käy kun toivoton dissolainen vetää samaan aikaan kamaa ja masislääkkeitä, ettei jälkeenpäinkään muista mitään vaan lipeväkielisesti isänsä jäljillä valehtelee kaiken ja tekee mitä tekee


    • Anonyymi

      Enpä tiennyt että Järvenpäässä on ahdasta. Oletko tietoinen, että Etelä-korea on pinta-alaltaan Lapin maakunnan kokoinen, ja siellä asuu 50 miljoonaa asukasta. Internetistä löytyi mielenkiintoinen faktatieto; Suomen pinta-alasta 72,9% on metsää, kun Etelä-Koreassa vastaava luku on 64,1%.

      Asian voi ajatella vieläkin hauskemmin; Jos Suomessa olisi 165 miljoonaa asukasta, metsän osuus pinta-alasta olisi 64,1%

    • Anonyymi

      Järvenpää on todella karsea paikka, vältän sitä viimeiseen asti, onneksi en asu siellä. Niinhän se on, että ihmismassat pilaavat kaiken, ihan sama minne ne menee, Lapissa tuhotaan luonto ja maaseudulla kaikkien rauha.

    • Anonyymi

      Uusia kerrostaloja Järvenpään kirkon läheisyydeen

      • Anonyymi

        TOISAALLA JÄRVENPÄÄSSÄ

        "Kuntarahoitus hakee nyt Järvenpään Pajalassa sijaitsevaa kerrostaloyhtiötä konkurssiin.

        Asunto oy Järvenpään Pajalantie 23 D on samalla konkurssihakemuslistalla yhteensä 18 muun asunto-osakeyhtiön kanssa.

        Taloyhtiöiden asukkailla ei ole ollut ongelmia vuokranmaksussa, vaan ongelmat johtuvat siitä, ettei omaksi-asuntoja ole saatu myytyä toivottuun tahtiin.

        Mantila ei osaa vielä arvioida, mitä mahdolliset konkurssit tarkoittaisivat taloyhtiöiden asukkaille tai heidän pääomilleen"


    • Onko Järvenpäässä pahempi ruuhka kuin Espoossa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      2991
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      154
      2106
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2082
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      38
      1759
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      146
      1440
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      996
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      99
      880
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      754
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      77
      733
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      55
      707
    Aihe