Merkillinen sana tuo "kiihkouskovainen". Sopisiko siihen kategoriaan esim. Pietari ja Paavali ym. alkuseurakunnan kristityt, jotka kulkivat aamusta iltaan kertoen kaikille ihmisille, että Jeesus on sovittanut ihmiskunnan synnit ristillä. Viranomaiset kielsivät heitä ankarasti. Apt. 5:28. Mutta Pietari sanoi: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä." Apt. 5:29. "Eivätkä he lakanneet" olemaan kiihkouskovaisia. Kiitos Jumalalle! Apt. 5:42.
Pietarin antama Jumalan sana on edelleen voimassa koskien kaikkia kansalaisia, mm. Suomen hallitusmiehiä:
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen.." Apt. 2:38,41.
Kiihkouskovaisuus hyvääkö
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Alkuajan kristityt kulkivat aamusta iltaan kertoen kaikille ihmisille, että Jeesus on sovittanut ihmiskunnan synnit ristillä. Viranomaiset kielsivät heitä ankarasti. Apt. 5:28. Mutta Pietari sanoi: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä." Apt. 5:29. "Eivätkä he lakanneet" olemaan kiihkouskovaisia. Kiitos Jumalalle! Apt. 5:42.
Pietarin antama Jumalan sana on edelleen voimassa koskien kaikkia kansalaisia, mm. Suomen hallitusmiehiä:
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen.." Apt. 2:38,41.- Anonyymi
nykyisin lähes kaikissa, ainakin suomalaisissa kodeissa on: raamattu.
jokainen voi itse tutkia, ja löytää.
alkuseurakunnan jälkeen kristinusko on laajentunut, Paavalihan perusti: ensimmäisiä seurakuntia.
mikään seurakunta ei ole "pelastus", - eihän Paavalikaan Jeesusta Kristusta "tuonut", vaan seurakunnan Jeesuksen Ylösnousemuksen jälkeen. - Anonyymi
Ne kulkivat, jotka oli kutsuttu apostoleiksi. Muut kristityt elivät uskoaan todeksi arkielämässä. Se on usein tehokkaampaa kuin paljot puheet. Paavali opetti vaimoja elämään niin, että heidän uskomattomat miehet sanoittakin voitettaisiin. Jos uskovan elämä ja asenne viestivät eri asioita kuin sanat, niin raamatunlauseiden lainaamisella ei ole mitään väliä. Mistä Jumalan lapsen tuntee? Siitä, että olemme Kristuksen rakkauden välikappaleita. Olemmeko sitä?
- Anonyymi
Se kiihkouskovaiseksi nimittäminen on niitten epäuskoisten jumalattomien tahoilta ivallisessa ja pilkallisessa mielessä käytetty nimitys Jeesukseen uskovista, jotka eivät ymmärrä Isä Jumalan Pyhän Hengen aikaan saamaa palavuutta uskovan elämässä.
Kiihkouskovaiseksihan voisi nimittää myös kaikkia Raamatun vastaisesti eläviä homoja, jotka vetoavat Suomen muuttamaan lakiin avioliiton säädöksissä. Ja aikamoisia kiihkouskovaisiahan kuulostavat olevan myös petoeläimiä puolustelevat 'eläinsuojelijatkin'.- Anonyymi
kiihkouskovaiset ne vaan on "saaneet luvan" ?? tuomita ihmisiä helvettiin ?
Jeesus kuitenkin raamatussa selkeästi, sanoo: "älkää kadotustuomiota lausuko"
ja
"joka teistä on synnitön heittäköön ensimmäisenä kivellä" - Anonyymi
Vain huonosti käyttäytyviä fanaatikkoja nimitetään kiihkouskovaisiksi. Sellaisia, jotka mm. yrittävät määräillä miten muiden pitäisi elää. Se ei ole evankeliumin julistamista, vaan itsekeskeistä typeryyttä.
Evankeliumi on lahja, jota tarjotaan rakkaudella ilman pakkoa. Silloin siemen voi jäädä sisimpään elämään. Kukaan ei tule haukkumalla ja pelottelemalla Jumalan luo. Ja jos joku vaikutuksille altis tulisi, niin pelon hiekalle rakennettu usko ei kestä.
Usko ja mielenmuutos on aina Jumalan työtä ihmisessä. Ihminen voi vain kylvää, Jumala yksin antaa kasvun. Eikä kylväjän ei pidä kuvitella itseään Jumalan saappaisiin.
- Anonyymi
"Pietarin antama Jumalan sana on edelleen voimassa koskien kaikkia kansalaisia, mm. Suomen hallitusmiehiä:"
Ei sitten rohkeus riitä julistaa sitä hallitusmiehille. Et kai vakavissasi usko, että he lukevat helluntailaisuuspalstaa? Innostumisessa ei ole mitään vikaa. Mutta fanaattinen kiihkoilu ja tyrkyttäminen ovat pelkästään huonoa käytöstä, joka johda mihinkään hyvään.
Paavali puhuu kypsymättömistä julistajista ja opettajista, joilla on enemmän intoa kuin taitoa. Viesti menee perille paremmin kun sen esittää taidolla. Jotkut uskovat ovat niin egoisteja, että he pelaavat huomaamattaan vihollisen maaliin.
Evankeliumin julistajiinkin pätee tämä Paavalin sana: "Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielellä, mutta minulla ei olisi rakkautta, niin olisin vain helisevä vaski ja kilisevä kulkunen." - Anonyymi
Kiihkouskovaiset ovat niitä jotka tuovat uskoansa esiin joka käänteessä ja tyrkyttävät sitä jopa muille
samaa kiihko sanaa voi käyttää muihinkin aatteisiin
Kiihko kommunisti
kiihko absolusti
kiihko vegaani
jne...
sellainen on kiihkoilija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847