Muutamia kommentteja

Valitettavasti ylläpito on jostain syystä poistanut tällä otsikolla olleen entisen kirjoitukseni?

Tällä palstalla on aikojen kuluessa - etupäässä kaiken maailman häiriköt - kirjoitelleet allekirjoittaneesta jos jonkinlaisia kirjoitelmia. Minusta on valmistettu oikein omia "rotannaama" ym. internet-sivujakin joissa kerrotaan minun olevan homo, lapsiin -ja eläimiinsekaantuja, nussivan poikaani perseeseen jne. sekä edesmenneen isäni, joka oli talvi-, jatko-, ja Lapin-sodan veteraani ja sotainvalisdi, väitetään olleen homo-runkkari!

Saanen tuottaa pettymyksen niille tahoille, jotka luulevat tuonkaltaisen heilauttavan minua puoleen tai toiseen. Olen vuosien saatossa niin monissa -eikä vähiten poliittisissa - liemissä keitetty etteivät "häiriköinnit aiheuta taholtani kuin hymyilyä. Sitä vastoin omat -ja erityisesti johtamani puolueen - poliittiset linjaukset saavat entisestään vahvistusta!

Yleisesti tällaisen palstan kirjoitukset, jotka tapahtuvat nimimerkkien takaa, voi sivuuttaa monasti olan kohautuksella. Niistä on todellisuudessa "Suomi Suomalaisille-teemaan ainoastaan haittaa.

Muistettava on, että eivät rintamamiehetkään sodassa ampuneet vihollista nimimerkin takaa, vaan esiintyivät rohkeasti omilla sotilaspassiin painetuilla nimillään!

Js jollain on mahdollisesti jotain kysyttävää, niin minulle voi aina soittaa 050 559 01 19. Numeroni löytyy avoisesti yleisestä puhelinluettelostakin. Siitä vaan soittamaan, jos on rohkeutta.

Olavi Mäenpää
kaupunginvaltuutettu (2214 ääntä)
Turku
Sinivalkoiset, puheenjohtaja

15

2282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansallismielinen

      Kertoisitko minulle?:
      Millä tavalla Sinivalkoiset-puolue eroaa
      esimerkiksi Perussuomalaiset-puolueesta?
      Miksi hajotatte kansallismielisten rivejä
      perustamalla jatkuvasti uusia kansallismielisiä
      puolueita? Eivätkö tulokset olisi näkyvämpiä, jos
      kaikki sinivalkoisella asialinjalla olevat
      puolueet tekisivät tiivistä yhteistyötä keskenään
      tai vaikkapa yhdistyisivät kokonaan yhdeksi
      isoksi puolueeksi?

      • Olen kysyjän kanssa samaa mieltä, että kaikkien Sinivalkoisella asialla olevien puolueiden pitäisi yhdistää voimansa. Tosin Väinö Kuisman liike ei kuulu tähän joukkoon.

        Minua pyydettiin v. 1999 eduskunavaaleihin Perussuomalaisten listalle ja yhteistyö näyttikin tosi hyvältä. Uskon, että olisimme saaneet täältä Varsinais-Suomesta yhden kansanedustajan.
        Ehdin jopa laittaa yhden mainoksenkin paikalliseen valtalehteen.

        Sitten tulikin äkkiä mutkia matkaan? Sain nimittäin sakkotuomion Turun käräjäoikeudessa somalien häätämisestä eräältä urheilukentältä. Kyseinen juttu oli kyllä ennen ehdokkaaksi hyväksymistäni PS:n tiedossa. Vielä tuomionkin jälkeen Soini antoi Hesariin lausunnon, jossa ilmoitti ettei tuomio estä ehdokkuutani.

        Sitten Soini pakotettiin kirjoittamaan nimensä duskunnan rasisminvastaiseen sopimukseen ja sitä tietä muut puoleet pakottivat Perussuomalaisten erottamaan minut ehdokaslistaltaan. Tietojeni mukaan vaatimus erottamisestani välitettiin Suomen korkeammalta johdolta.

        Mainittakoon, että poliittisen oppini olen aikoinaan saanut SMP:n riveissä ja tulen aina kunnioittamaan Veikko Vennamo, jonka henkilökohtaisesti hyvin tunsin.


      • kansallismielinen
        Olavi_Mäenpää kirjoitti:

        Olen kysyjän kanssa samaa mieltä, että kaikkien Sinivalkoisella asialla olevien puolueiden pitäisi yhdistää voimansa. Tosin Väinö Kuisman liike ei kuulu tähän joukkoon.

        Minua pyydettiin v. 1999 eduskunavaaleihin Perussuomalaisten listalle ja yhteistyö näyttikin tosi hyvältä. Uskon, että olisimme saaneet täältä Varsinais-Suomesta yhden kansanedustajan.
        Ehdin jopa laittaa yhden mainoksenkin paikalliseen valtalehteen.

        Sitten tulikin äkkiä mutkia matkaan? Sain nimittäin sakkotuomion Turun käräjäoikeudessa somalien häätämisestä eräältä urheilukentältä. Kyseinen juttu oli kyllä ennen ehdokkaaksi hyväksymistäni PS:n tiedossa. Vielä tuomionkin jälkeen Soini antoi Hesariin lausunnon, jossa ilmoitti ettei tuomio estä ehdokkuutani.

        Sitten Soini pakotettiin kirjoittamaan nimensä duskunnan rasisminvastaiseen sopimukseen ja sitä tietä muut puoleet pakottivat Perussuomalaisten erottamaan minut ehdokaslistaltaan. Tietojeni mukaan vaatimus erottamisestani välitettiin Suomen korkeammalta johdolta.

        Mainittakoon, että poliittisen oppini olen aikoinaan saanut SMP:n riveissä ja tulen aina kunnioittamaan Veikko Vennamo, jonka henkilökohtaisesti hyvin tunsin.

        Tämä asia pitäisi ehdottomasti ottaa
        uudelleen käsittelyyn. Olen huomannut, että esität järkeviä mielipiteitä asioihin. Olet
        paljolti samoilla linjoilla kanssani. Itse
        olen perussuomalaisten kannattaja ja mielestäni
        sinäkin kuuluisit myös tähän joukkoon.


      • jo yksin senvuoksi

        ettei sinivalkoiset ole puolue, joten puoluekohtaista eroavaisuutta tai paremmuutta voi esittää.


    • ö-mies

      että sinun veressäsi olisi romani verta, vai onko se vain jonkun (mielisairaan) häirikön harhaisen mielen luoma valhe?

      • Mielisairaan häirikön harhaisen mielen luoma valhe!


      • Moderni Nazionalisti
        Olavi_Mäenpää kirjoitti:

        Mielisairaan häirikön harhaisen mielen luoma valhe!

        Laitapa Olavi paljon mainostetun sotaveteraani-isäukkosi kuva nettiin meidän kaikkien nähtäville. Silloin varmasti haihtuu kaikki epävarmuus tässä mustalaisuusasiassa.


      • kuva:
        Moderni Nazionalisti kirjoitti:

        Laitapa Olavi paljon mainostetun sotaveteraani-isäukkosi kuva nettiin meidän kaikkien nähtäville. Silloin varmasti haihtuu kaikki epävarmuus tässä mustalaisuusasiassa.

        Ainakin jonkun isä:
        http://pro.corbis.com/images/42-15907749.jpg?size=67&uid={BDCF3550-3CE2-4906-B2A0-4CB9E659BA69}


      • rotannaama

    • näihin muihin

      , eli täällä Mäenpäätä mollaaviin ruikuttajiin, on siinä että Mäenpää on aito, oikea ja jotain poliittisella urallaan saavuttanutkin poliitikko.

      Loanheittäjillä ei ole näyttöä muusta kuin suunsa pieksämisestä. Kateellisten törky kannattaa sivuuttaa niin kuin Olavi tekeekin - nauramalla päin naamaa.

      • sapsa::.

        Juha mieto äänellä:

        Khylä se vaaan niiin on kuulkaa, että isänmaallisuus se on homojen hommaa. Näin on kuulkaaa, juuuuuuuuuu!


    • Andronikos

      Minkä takia päätit vastata näille häiriköille?

    • Ilkka Tapani Heiskanen

      Oletko oikeasti homo?
      Olet kyllä viehättävän näköinen. ;P

    • kunnioittaen

      Suomessa on valitettavasti totuttu vähättelemään isäsi panosta Suomen sotiin, mutta me jotka sotahistoriaan olemme perehtyneet emme sellaista voi hyväksyä. Isäsi seisoi muiden veteraanien rinnalla taistellen urhoollisesti maamme itsenäisyyden puolesta.

      http://www.romanomissio.fi/muistomerkki1203.htm

      Sääli että sinua haukutaan Mustalaisruhtinaaksi ja Rotannaamaksi ja että veteraani-isääsi pilkataan. Valtaväestö on valitettavasti äärimmäisen rasistinen vähemmistöjä kohtaan ja nykyinen alati lisääntyvä vihaan kiihotus vain kasvattaa entisestään uljaaseen veteraani-isääsi kohdistuvaa pilkkaa. Onneksi osa näistä pahimmista rikollisista ja Suomen häpeäpilkuista vihdoin tuomitaan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Isäsi uhria ei unohdeta koskaan ja vihanlietsojien päivät ovat luetut.

      T: Myös muslimi-

      http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2006-12-06,104:2:423948,1:0:0:0:0:0:

      ja juutalais-

      http://www.holocaustinfo.org/faq/suomessa/

      veteraanien muistoa kunnioittaen

    • Anonyymi

      Joo, kyllä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7372
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4719
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3215
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3087
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      75
      1995
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      218
      1824
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1468
    Aihe