Vapaa-ajattelija järjestön maailmankatsomukseen kuuluu sekulaarihumanismi. Se, kuinka luotettava se on, sai arveluttavan piirteen viime aikoina.
Muutama päivä sitten sekulaarinen media otsikoi näyttävästi, että Lauritsalan kirkkoherra oli kirkossa ennustanut maailmanlopun tulevan vuonna 2040.
Uutisesta nousi suuri kohu.
Nyt on kuitenkin paljastanut, ettei kyseinen kirkkoherra ennustanut yhtään mitään. Hän vain kertoi, mitä tiedemiehet ja luonnontietelijät olivat ennustaneet Suomen kuvalehden viime helmikuun numerossa. Eli tiede, jota, vapaa-ajattelijat myös pitävät yhtenä maailmankatsomuksensa kulmakivenä, oli ennustuksen tehnyt. Sekulaarinen media sitten vääristi uutisen saadaksen kirkkoherran syyllistämiseksi.
Sekulaarinen media vääristeli totuutta
1
59
Vastaukset 1
Pieni korjaus tähän lauseeseen: ." Sekulaarinen media sitten vääristi uutisen saadaksen kirkkoherran syyllistämiseksi."
Pitää olla: Sekulaarinen media sitten vääristi uutisen ilmeisesti saadakseen kirkkoherran syylliseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210984Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 64623
- 64556
- 45540
- 37513
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77493