Sanna Marin haluaa feministinä pelastaa al-Holin lasten äidit, mutta ei isejä.
Mikä on Orpon kanta asiasta, pitäskö isis-lasten isät pelastaa lasten mukana?
A24 Orpo hei!
15
109
Vastaukset
- Anonyymi
Jos isis-isä on Suomen kansalainen, niin hänellä pitäisi olla samat oikeudet kuin kenellä tahansa Suomen kansalaisella.
Siis jos lakia noudatetaan.
Jos asia ratkaistaan persutyylisesti huutoäänestyksellä, niin sitten tulos on toisenlainen.
Mikä on Kokoomuksen kanta? Noudatetaanko lakia? Vai huudatetaanko some-kansaa?- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Mitähän lain pykälää nyt erityisesti tarkoitat?
Voisitko selventää?No esimerkiksi vaikkapa Suomen perustuslain toisen luvun pykäliä nro, 7, 9. 10.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731 Anonyymi kirjoitti:
No esimerkiksi vaikkapa Suomen perustuslain toisen luvun pykäliä nro, 7, 9. 10.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731Ilmoittamasi pykälät eivät sovi näihin tapauksiin vaan päinvastoin salivat heidän valita tiensä!
Sen sijaan §11 jopa suosii heidän käytöstään lähteä omaa uskontoaan harjoittamaan maahan, jossa se on valtauskonto!
Opettelisit ymmärtämään lukemaasi!- Anonyymi
varakaanari kirjoitti:
Ilmoittamasi pykälät eivät sovi näihin tapauksiin vaan päinvastoin salivat heidän valita tiensä!
Sen sijaan §11 jopa suosii heidän käytöstään lähteä omaa uskontoaan harjoittamaan maahan, jossa se on valtauskonto!
Opettelisit ymmärtämään lukemaasi!En usko sinua.
Tässä nyt pieni lainaus tuosta Suomen perustuslain toisen luvun 10. pykälästä.
"Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan, karkottaa maasta eikä vastoin tahtoaan luovuttaa tai siirtää toiseen maahan."
Joten kumpikohan meistä kahdesta ei nyt ymmärrä lukemaansa tekstiä?:- )) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En usko sinua.
Tässä nyt pieni lainaus tuosta Suomen perustuslain toisen luvun 10. pykälästä.
"Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan, karkottaa maasta eikä vastoin tahtoaan luovuttaa tai siirtää toiseen maahan."
Joten kumpikohan meistä kahdesta ei nyt ymmärrä lukemaansa tekstiä?:- ))Kansalaisen oikeutta ja valtion velvollisuutta ei pidä sekoittaa. Kansalaisella, myös rikoksen tehneillä, on perustuslain mukainen oikeus palata Suomeen, mutta Suomen valtiolla ei ole velvollisuutta heitä kuljettaa Suomeen. Al-holista on jo tullut parikymmentä ihmistä Suomeen omin nokkineen. Tämä tahtoo unohtua monilta. He onnistuivat pakenemaan ja saamaan kuljetuksen. Jos terrorismiin osallistunut kansalainen palaa Suomeen, hänen tekemisensä tietenkin tutkitaan ja epäilyjen osoittautuessa aiheellisiksi, syytetään ja rangaistaan.
No, nämä ihmiset nyt ovat jo Suomessa, ja luultavasti tutkinnassa. Tästä omin avuin palanneiden ryhmästä media ei ole lainkaan kiinnostunut. Valtava haloo sen sijaan on syntynyt lapsista, jotka edellee viruvat vankileirillä. Jonkinlaista suhteellisuutta toivoisi kokoomukselta tässä asiassa, mutta näyttää menevän vain opposition räksytykseksi. Anonyymi kirjoitti:
En usko sinua.
Tässä nyt pieni lainaus tuosta Suomen perustuslain toisen luvun 10. pykälästä.
"Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan, karkottaa maasta eikä vastoin tahtoaan luovuttaa tai siirtää toiseen maahan."
Joten kumpikohan meistä kahdesta ei nyt ymmärrä lukemaansa tekstiä?:- ))Itse kun lähtee niin itse on tultava! Noin minä sen ymmärrän, siinä ei sanota, että kun kiusataan niin pitää lähettää yksityis charter kone hakemaan! Asia pitää ajatella loppuun asti ennen kuin lähtee niin itsensä kuin perheensä kohdalta! En usko tuon olleen kovinkaan halpaa. Aika monta kansalaista olisi noilla rahoilla ollut viikon Canarialla!
Pitää ajatella reaalisti. Eikä noita parkoja ole kielletty tänne tulemasta mutta haetaanko heidät veronmaksajien kustannuksella, on toinen asia!
Et sitten osannut ottaa kantaa siihen pykälään §11 jossa kehoitetaan kunnioittamaan toisten uskonnollisia käsityksiä!
Jos he eivät luovu uskostaan niin kuka takaa jotteivät he parin vuoden päästä taas ole rakentamassa islamilaista valtiota odottaen meidän taas hoitavan heidät ja lapset kotiin kun kaikki on mennyt päin sitä mikä yleensä peitetään täälläkin.- Anonyymi
varakaanari kirjoitti:
Itse kun lähtee niin itse on tultava! Noin minä sen ymmärrän, siinä ei sanota, että kun kiusataan niin pitää lähettää yksityis charter kone hakemaan! Asia pitää ajatella loppuun asti ennen kuin lähtee niin itsensä kuin perheensä kohdalta! En usko tuon olleen kovinkaan halpaa. Aika monta kansalaista olisi noilla rahoilla ollut viikon Canarialla!
Pitää ajatella reaalisti. Eikä noita parkoja ole kielletty tänne tulemasta mutta haetaanko heidät veronmaksajien kustannuksella, on toinen asia!
Et sitten osannut ottaa kantaa siihen pykälään §11 jossa kehoitetaan kunnioittamaan toisten uskonnollisia käsityksiä!
Jos he eivät luovu uskostaan niin kuka takaa jotteivät he parin vuoden päästä taas ole rakentamassa islamilaista valtiota odottaen meidän taas hoitavan heidät ja lapset kotiin kun kaikki on mennyt päin sitä mikä yleensä peitetään täälläkin.Kateutesi on nyt todella huvittavaa.
Eipä olisi uskonut että sinä vanha huru-ukko alat nyt vielä vanhoilla päivilläsi kadehtimaan alle kymmenen vuotiaita suomalaisia lapsia.:-))) TSEMPPIÄ !! Anonyymi kirjoitti:
Kateutesi on nyt todella huvittavaa.
Eipä olisi uskonut että sinä vanha huru-ukko alat nyt vielä vanhoilla päivilläsi kadehtimaan alle kymmenen vuotiaita suomalaisia lapsia.:-))) TSEMPPIÄ !!Minä en ole ketään kadehtinut enkä aio alkaa. Tässä on kyse tasapuolisuudesta, ei muusta.
Ovatko ne edes enää oikeitasuomalaisia oltuaan siellä alistettuna muslimikoulutukseen? Sekin on vielä selvittämättä!
Eikä kanna moisen puskahuutajan tulla muita arvostelemaan kun ei itse edes uskalla reksiteröityä! Opettele nyt sen verran ajattelemaan, että omat ajatuksesi edes kuulostavat hyväksyttäviltä. Nyt näyttää huonolta!- Anonyymi
varakaanari kirjoitti:
Minä en ole ketään kadehtinut enkä aio alkaa. Tässä on kyse tasapuolisuudesta, ei muusta.
Ovatko ne edes enää oikeitasuomalaisia oltuaan siellä alistettuna muslimikoulutukseen? Sekin on vielä selvittämättä!
Eikä kanna moisen puskahuutajan tulla muita arvostelemaan kun ei itse edes uskalla reksiteröityä! Opettele nyt sen verran ajattelemaan, että omat ajatuksesi edes kuulostavat hyväksyttäviltä. Nyt näyttää huonolta!Jouluna me normaalit ihmiset voimme muistella kaikkia maailman lapsia ja toivoa heille kaikkea hyvää. Unohdamme vain sen erään poppoon jatkuvan lapsivihamielisyyden, oman kansamme lapsivihan. Käpertykööt kekkereissään mokomat.
Anonyymi kirjoitti:
Jouluna me normaalit ihmiset voimme muistella kaikkia maailman lapsia ja toivoa heille kaikkea hyvää. Unohdamme vain sen erään poppoon jatkuvan lapsivihamielisyyden, oman kansamme lapsivihan. Käpertykööt kekkereissään mokomat.
Mistähän sitä lapsivihaaolet mahtanut löytää? Onko joku kivittänyt kersojasi?
- Anonyymi
Mitä helkettiä ne terroristiäidit tähän kuuluu välikysymys koski ulkoministerin epämääräistä toimintaa ja puuhastelua
- Anonyymi
Orpo haluaa pelastaa vain orvot.
- Anonyymi
Sanna haluaa pelastaa vain naiset, mutta on pakotettu pelastamaan myös heidän lapset.
- Anonyymi
Nykyhallituksen mistereitä ei kukaan estä hakemasta omilla kustannuksillaan vaikka kaikki al Holin leirillä olevat. Suomalaisten syyllistäminen lapsivihasta on melko ala-arvoista koska vain lasten huoltajat veivät lapsensa kalifaattiin.
al Holin leirin kaltaisissa olosuhteissa on paljon myös isisiä paenneiden lapsia, mutta terroristien uhreiksi joutuneiden ihmisarvosta ja oikeudesta elämään vaietaan.
Kaikki kaapunaiset eivät halua palata Suomeen, joten olisiko aiheellista kohdistaa moralisointi lastenoikeuksista heille jotka laittavat islamin ja sharialain lastensa hyvinvoinnin edelle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31696Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632