Oonko sairas?

Kysyin täällä aijemmin vinkkejä, miten pääsisin alipainoon, mutta en saanut vinkkejä vaan kommentteja siitä, että mulla on tai on kehittymässä syömishäiriö ja yks kaveri on huolestunu mun syömisestä. Oon siis 12-vuotias tyttö, 161.9cm pitkä ja painoo en muista ihan tarkkaan, mut normipainonen kuitenkin tai niin mulle sanotaan, mut näytän läskiltä ja oon läski. Jätän aterioita väliin, lavastan syömisen(esim. laitan vähän yougjrtia lautaselle ja levitän sen tai siirtelen hiukan tavaroita jääkaapissa), liikun enemmän kun ennen, mietin kuinka paljon missäkin on kaloreita, yritän oksentaa tahallaan ja en haluu nähä mun kavereita tai sukulaisia kauheesti koska tiiän et joudun syömään niitten kanssa.
Onko mulla syömishäiriö? Ja jos on miten puhuisin asiasta vanhemmille tai kavereille?

1

245

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syömällä viisi terveellistä ateriaa päivässä ja lenkkeilemällä tunnin päivässä pääsee helpoiten alipainoon ja painon saa myös pysymään samoissa lukemissa.

      Esim. näin:
      aamulla kaurapuuro pakastemustikat
      lounaaksi kanan rintafilee, täysjyväriisi ja paljon tuoreita kasviksia
      välipalaksi avokadon puolikas ruisleipäviipaleen päällä (leivässä ei saa olla vehnää, eikä hiivaa) tai vaihtoehtoisesti omena, päärynä tai appelsiini
      päivälliseksi kukkakaalia, parsakaalia, pinaattia ja kalaa ja taas tuoreita kasviksia
      iltapala jotain samaa kuin välipala.

      Jos olet nykyisellä ravitsemuksellasi ettet syö mitään, aineenvaihduntasi hidastuu olemattomiin ja kun joskus päätät lopettaa tuon syömättömyyden, saat nopeasti tuplattua nykyisen painosi. Toisaalta et voi olla ilman ravintoa koko loppuikääsi sillä silloin kuolet.

      Tärkeitä on siis pitää aineenvaihdunta kunnossa ja se ei onnistu muuten kuin syömällä ravinteikasta ruokaa, juomalla vettä n. 1,5-2 litraa päivässä, liikkumalla ja nukkumalla.

      Jätä ruokavaliostasi pois prosessoidut elintarvikkeet, ei siis mäkkäri- ja hesemättöä, josta tulee huono olo. Ruokavalioosi ei myöskään saa kuulua sokeria, makeutusaineita, vehnää, soijaa, maissia, kovetettuja kasvisrasvoja. Näillä em. ruoka-aineilla amerikkalaiset lihottavat itsensä 300 kiloisiksi.

      Eikö ole upeeta, mikä on hoikkuuden salaisuus? Terveellinen ruokavalio. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      367
      1415
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      63
      936
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      885
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      880
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      62
      825
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      49
      599
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      594
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      534
    Aihe