Moi,
Vuokralaisemme on ihastunut maahanmuuttajaan, jolla ei ole oleskelulupaa. Vissiin hakemus on hylätty.
Nyt aikovat jollain konstilla päästä naimisiin ja varmaan sitten haluavat uuden vuokrasopimuksen molempien nimiin.
Onkohan valtiolla, joka tietysti haluaa edesauttaa tällaisten integroitumista, jokin takausjärjestelmä, jos tuollainen, jolla ei ole mitään historiaa Suomessa velvollisuuksien hoidosta ja käyttäytymisestä toisen omistamassa sijoitusasunnossa, päättää vetää paikan remonttiin? Ja tietenkään ei ole mitään omaisuutta mitä sitten ulosmitata eikä muutakaan menetettävää. Tarkoitan, kun en pysty mitenkään etukäteen varmistumaan, että miten henkilö asiansa on hoitanut.
Tai olisiko jokin kattava vuokralaisen riehuntavakuutus, jonka kulut voisin siirtää vuokraan sitten?
Aiemmin minulla on ollut vain vuokralaisia, joilla on tunnettu historia. Eli siis en kaipaa vastauksia, että "kenestäkään ei tiedä". Eikä tämä ole minulle mikään mamuongelma, vaan siis kyse on tästä "historiattomuudesta" vastuiden hoidossa.
Kiitos
Oleskeluluvan hakija vuokralaiseksi
5
175
Vastaukset 5
- Anonyymi
Ei ole valtiolla mitään systeemiä, pikkuisen hassu ajatuksenakin. Sopimsvakuus lain sallimissa rajoissa voisi auttaa vähän.
Vuokranantajille on olemassa tuhot korvaavia vakuutuksia. Todennäköisesti joudut kyselemään suoraan vakuutusyhtiöiltä, tämän tyyppisiä tuotteita ei juuri netissä myydä. - Anonyymi
Älä ota vuokralaiseksi. Olet asunnon yhdelle henkilölle vuokrannut ja jos nyt toinen tunkee samaan asuntoon niin voit irtisanoa vuokrasopimuksen sillä perusteella että vuokralainen on rikkonut sitä. Kerrot kohteliaasti että etsivät toisen asunnon.
Älä lähden tähän leikkiin ollenkaan. Pahimmassa tapauksessa asunnostasi on vuokrat maksamatta pulen vuoden ajalta, se on sisältä poltettu koska sillä peitellään asunnossa tapahtunutta kunniamurhaa. - Anonyymi
Aloituksen on pakko olla provo, ainakin niin toivon. Vain hullu lähtee tuollaiseen vapaaehtoisesti mukaan. On kokemusta, kun nainen ihastuu aivokääpiöön, joka luvatta pesiytyy kämppään, hakaa välillä naista, riehuu ja tuhoaa kämppää, nainen on silti henkisesti riippuvainen, eikä pääse irti tyypistä.
- Anonyymi
Yksi vaihtoehto olisi tehdä uusi vuokrasopimus vuokravälitysfiman kautta. Totta, se maksaa ehkä kuukauden vuokran verran, mutta he tekevät asiasta laillisen ja heillä on lakimiehet valvomassa kummankin etua.
Vuokravälitysfima hakee vuokralaiset jotka Sinä hyväksyt.
He hoitavat vuokratakuun ja maksukyvykkyyden tarkistuksen.
He hoitavat vuokralaisen ulos asunnosta (sen pakollisen minimi puolenvuoden irtisanomisen jälkeen)
Vuokranantajana itse en sallisi maksukyvytontä, taustaltaan epämääräistä ihmistä asuntooni. - Anonyymi
Soita poliisille, että olet löytänyt kaiffarin jolla ei ole oleskelulupaa, niin kyllä ne sille palautuslennon järjestää sinne mistä on tullutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2831140Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2701009Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 105884
- 99819
- 73808
- 107679
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11498