Mitä veikkaatte bensiinin litrahinnaksi tulevaisuudessa?

Lähteekö muut maat mukaan ilmastotalkoisiin bensan hintoja nostamalla?
44<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Tuo tarkoittaa samalla isoa määrää työttömiä siihen maahan missä hintaa nostetaan rajusti. Tuskin monikaan maa nostaa ,paitsi Suomi joka ajaa kantaväestöä muuttamaan ulkomaille pois maasta.Suomessa kun vaan ei ole enää tulevaisuutta kuin loisiville pakoloisille, mutta ei heillekkään kun tarpeeksi vähenee se porukka joka on maksanut heille sen mahdollisuuden loisia, mutta tätähän ei hallitus halua nähdä vaan tuhoaa Suomea minkä ehtii.

Äänestä

Suomi näyttää mallia muille. Tosin yksikään maa ei ole ottanut mallia Suomesta milloinkaan missään asiassa.

Nämä ilmastotoimet ovat mielipuolen tekoja. Erittäin haitallisia kaikille ilman mitään hyötyjä.

Äänestä
  • Onhan tuosta se hyöty että persaukiset saadaan pois ruuhkia aiheuttamasta.

    Äänestä

Koko ilmastohuijaus on pelkkää paskapuhetta.

1Äänestä

Ei etanolibensa saastuta!

Äänestä

Jos ökyrikkaat kaupunkilaiset ja köyhät velalla hankkivat paljon sähköautoja, niin bensa halpenee. Eli viisas suosii polttomoottoreita pitkällä tähtäimellä.

Äänestä
  • Bensahan on jossain poltettava. se on sivutuote. Jos kysyntä vähenee, niin hinta laskee melkein nollaan.

    1Äänestä

Veikkaan 98 :n maksavan joulun jälkeen 5.67 €/litra, ja kyllä muut maat lähtee mukaan.

Äänestä

Ompa korotus mitä on, Talous kärsii
ja kilpailukykyä ei saa mikään korjattua.
Pahempaa tuhoa ei voisi kuvitella.

Äänestä

Ei haittamua
Tankaan aina viiskymppisellä .

Hyväää joulua ihanalle sannukalle

Paras joululahjan sitten polkuauton ja suksien

1Äänestä
  • Sannukka antaa viiskympisellä?

    Äänestä

On vallan hyvä että saastuttava pisnes loppuu. Vain varastaminen ja huoraaminen ovat ekologisia vaihtoehtoja.

Äänestä

Tyypillistä vihreitten politiikkaa, saavat vain bensarosvouksen lisääntymään, ja lisää työttömiä, eikä mitään muuta.

Äänestä

Nouskoot vaikka miten paljon, käyn tankilla tuossa itärajan takana kerran kuussa, se on noin 60c/litra 95:sta. Samalla tulee muutama toppa tupakkia ym halpaa hyödykettä.

1Äänestä
  • ja just lauantaina kävin, 71,5 litraa 48,42€

    Äänestä

Sähkönkin litrahinta tulee olemaan aivan yhtä kallista, jos joku nyt kuvittelee, että se olisi bensaa halvempaa.

1Äänestä
  • Itseasiassa kun autokanta on sähköistetty tarpeeksi lähtee sähkönhinta nousuun ja muutenkin sähkön ja siirron hintahan nousee aina ei koskaan laske ja ilmastohouhotus on juurikin sen takia että sillä livulla tehdään rikkaille rahaa ja kansalta rahat pois..

    Sähkön varassa tulee toimimaan yhteiskunta täysin ja sellainen maa on helppo lamaannuttaa jatkossa .. laitetaanko viä armeijan kulkuneuvotkin piuhanpäähän yöksi niin hyvä tulee

    Äänestä

Suomi haluaa olla edelläkävijä kaikessa hölmöilyssä, nämä ilmastohihhulit ovat hyvä esimerkki siitä.

1Äänestä

V1ttu mitä pelleilyä tuokin suomessa. Eräät tutut lähti ulkomaille joulun kaupallisuutta pakoon. Oikeita ilmasto hihhuleita. Autona hybridmaasturi. Lentävät indonesiaan. Tuon matkan päästöillä ajas 10 vuotta diisseli ritskulla.

1Äänestä
  • Lentäminen pitää rajoittaa ja verottaa erittäin ankarasti. 1 ulkomaanreissu vuodessa ja hinnaksi vaikka joku 10000e niin loppuisi toikin turhuus.

    Koiratkin voisi vähentää rajusti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lentäminen pitää rajoittaa ja verottaa erittäin ankarasti. 1 ulkomaanreissu vuodessa ja hinnaksi vaikka joku 10000e niin loppuisi toikin turhuus.

    Koiratkin voisi vähentää rajusti.

    Omalla+rahalla+pitää+saada+alennusta.+Jos+on+yksityisellä+kuuluu+saada+-5o+rossaa.+Vihervassareille+lisää+hintaa+90%

    Äänestä

Tuskin. Töihin on pakko mennä omalla autolla. Se on muusta kulutuksesta suoraan pois. Eipä siinä sen kummempaa. Vielä jokin aika sitten mentiin kimppakyydillä kaverin kanssa ja hyvin säästyi rahaa. Suuntaansa on 60 km matka. Nyt vaan kaveri muutti niin ei auta kun taas ajela yksin.

Äänestä

Tavallinen suomalainen ei silloin pysty ostamaan bensaa lainkaan,pääministeri ja isis lentää yksityiskoneella kansan laskuun.

1Äänestä

Ihmiset+eivät+tajua+ja+päättäjät+eivät+halua+ymmärtää+mitä+kerrannais+vaikutuksia+polttoaineiden+hinnan+korotuksilla+on.+Koska+kaikki+kulutustuotteemme+liikkuu+kumipyörillä+nousee+joka+ainoan+kaupasta+ostettavan+tavaran+hinta+samassa+suhteessa.+Koska+autolla+kulkeminen+on+välttämätön+pakko+hinnan+korotukset+on+näin+pois+kuluttamisesta+millä+yhteiskunta+pyörii.+Polttoaineista+saatava+vero+on+myös+erittäin+suuressa+roolissa+valtion+pyörittämisessä.+Jos+tietoisesti+halutaan+vähentää+autoilua+niin+mistä+kompensoidaan+se+pois+jäävä+polttoaine+verotulo+jolla+muunmuassa+moni+tulonsiirroilla+elävä+tulee+toimeen?Koska+kaikki+suomessa+alkaa+olemaan+tappiin+verotettua+niin+sitten+voisi+nostaa+julkisilla+kulkuvälineillä+käytettävien+hintaa.+Taksit,+bussit,+junat,+ratikat+yms+näiden+hintoihin+vaikkapa+50%+korotus.+Miltä+kuulostaa?Ei+se+homma+täälläkään+vaan+niin+toimi+että+kaikki+mitä+minä+en+tarvitse+sitä+ei+tarvi+kukaan+muukaan+kuten+usein+pääkaupunkiseutulaisilla+on+tapana+ajatella+muunmuassa+siitä+autoilusta.Eli+mitä+tapahtuu+jos+bensan+hinta+olisi+3e/l?Täällä+pysähtyisi+käytännössä+kaikki+ja+suomi+ajautuisi+ankaraan+taantumaan.Tai+samassa+suhteessa+sitten+korotetaan+palkkoja.+Näinhän+se+on+usein+mennyt+mutta+kuten+tiedämme+palkkojen+korotuksista+saamme+täällä+vain+haaveilla+mutta+asioiden+kallistuminen+on+päällä+kaikenaikaa+joka+sektorilla.Kymmenen+vuotta+sitten+oli+kova+hinku+että+kaikki+lamput+yms+pitää+vaihtaa+energiansäästö+versioihin+mutta+nyt+kaikki+oltaisiin+laittamassa+pyörimään+"halvalla"+sähköllä.+No+joo...

Äänestä

nyky päättäjät ovat ihmisen arki elämästä vieraantuneita politiikkaakin tehdään muoti ilmiöden mukaan kuin musiikkia mikä on ajan dendi,

1Äänestä
  • Kyllä. Päättäjämme ajattelevat aina "kun näin tehdään muuallakin" tai "näytämme esimerkkiä" vaikka kansa kärsisi. Toisinsanoen suomalaisilla päättäjillä on järjetön näyttämisen halu mikä menee täysin sen edelle miten täällä tavallinen suomalainen tulee toimeen.
    En tiedä yhtään niin sinisilmäistä maata kuin suomi vaikka kulkenut olen ympäri maapalloa. Kyse on vaan huonosta kansallisesta itsetunnostamme. Jos suomen itsetunto olisi kunnossa niin silloin kansalaistemme asiatkin olisivat paremmalla tolalla.

    1Äänestä

Suomi on laaja harvaanasuttu maa. Sitä ei voi verrata muihin valtioihin. Kuitenkin tänne ollaan tuomassa jotain mikä tänne ei sovi ilmastonmuutosta hyväksi käyttäen. Kepu hallituksessa haluaa tyhjentää maaseutua turhakkeista.

1Äänestä
  • maaseutua tyhjennetään tällä kertaa ilmasto velvoitella,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    maaseutua tyhjennetään tällä kertaa ilmasto velvoitella,

    Edellisellä kerralla alettiin tyhjentämään kohdistamalla tuet suurille tiloille eu hun vetoamalla.

    Äänestä

  • Maajussien kilometrikorvaukset nousussa.

    Äänestä

semmonen 40 euroa litra olisi bensalle sopiva hinta ja dieselille 10 centtiä litralta. Että tätä rataa suosittelen.

1Äänestä
  • Polkupyörille olisi myöskin syytälaitta jokin vero, niitäkin on nykyään runsaasti, kevyen liikenteen väylätkin on jotenkin rahoitettava.

    Äänestä

Toivottovasti otetaan Ruotsista mallia, siellä on älyä, mitä autoiluun tulee.

Äänestä

Miksi pitäisi, kun suomalaiset viherkommunistit feministien ja setalaisten kanssa pelastavat KOKO maailman ilmastotuholta!

Äänestä

Bensa loppuu öljyn loppumiseen Suomessa jo parinkymmenen vuoden päästä.

Äänestä
  • 1970 luvulla oli "öljykriisi". Siihen aikaan luultiin että öljy olisi ollut jotenkin loppumassa maailmasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1970 luvulla oli "öljykriisi". Siihen aikaan luultiin että öljy olisi ollut jotenkin loppumassa maailmasta.

    Amerikka määrää mikä "kriisi" milloinkin pitää maailmassa olla.

    Hokemia on mm. "terrorist, terrorist, terrorist", "ilmasto, ilmasto, ilmasto", "jäätiköt sulaa, jäätiköt sulaa, jäätiköt sulaa", "merenpinta nousee, merenpinta nousee, merenpinta nousee".

    Jokainen täysjärkinen ymmärtää propagandan ja manipuloinnin tavoitteet.

    Tavoite on viedä rahat, ja asettaa kansakunnille talutushihnat kaulaan.

    Kansalaisia, tyhmempiä siis, viedään kuin pässejä naruissa.

    PS: Jäätiköt kuvataan aina kevätjäiden lähdön aikaan. Talven tullessa jäätyy aina takaisin.
    Merenpinta ei nouse. Voit tehdä grogilasitestin. Laita jäät lasiin ja teet grogin. Kun jäät sulavat voit huomata että grogi ei tule lasin reunojen yli.
    Ilmasto ei ole muuttumassa muuta kuin samaa omaa kiertokulkuaan kuin se muutenkin 15000 vuoden tarkasteluajanjaksoilla hiukan lämpötilona vaihtelee.

    Laittakaa se öyhötys siis sinne peppuunne reikään jossa aurinko ei paista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Amerikka määrää mikä "kriisi" milloinkin pitää maailmassa olla.

    Hokemia on mm. "terrorist, terrorist, terrorist", "ilmasto, ilmasto, ilmasto", "jäätiköt sulaa, jäätiköt sulaa, jäätiköt sulaa", "merenpinta nousee, merenpinta nousee, merenpinta nousee".

    Jokainen täysjärkinen ymmärtää propagandan ja manipuloinnin tavoitteet.

    Tavoite on viedä rahat, ja asettaa kansakunnille talutushihnat kaulaan.

    Kansalaisia, tyhmempiä siis, viedään kuin pässejä naruissa.

    PS: Jäätiköt kuvataan aina kevätjäiden lähdön aikaan. Talven tullessa jäätyy aina takaisin.
    Merenpinta ei nouse. Voit tehdä grogilasitestin. Laita jäät lasiin ja teet grogin. Kun jäät sulavat voit huomata että grogi ei tule lasin reunojen yli.
    Ilmasto ei ole muuttumassa muuta kuin samaa omaa kiertokulkuaan kuin se muutenkin 15000 vuoden tarkasteluajanjaksoilla hiukan lämpötilona vaihtelee.

    Laittakaa se öyhötys siis sinne peppuunne reikään jossa aurinko ei paista.

    Vau, taidat olla oikea sykoloki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vau, taidat olla oikea sykoloki.

    No ei sykologi mutta lääkäri kuitenkin

    Äänestä

Bensan käyttö pitää puoliintua samassa ajassa missä kerosiinin käyttö tuplaantuu.

Äänestä

näitä ilmasto tekoja tehdään tunteella eikä järjellä, esimerkiksi vaateiden valmistus jätteineen lentokone rahdit ovat viides osa päästöjen määrässä mailmassa, siitä huolimatta vaateiden hinnat eivät juuri nuose hinnassa,

Äänestä

Kyll maar pensa koht maksaa hyvinki 2€/litra.
Mää kyll sitte vien Sokota romuttamoo.

Äänestä
  • Katson että suomalaiset halutaan ajaa pois maasta, mutta ottaako matu-hyysärit huomioon että ikieläteiksi haalitut jotka täyttävät Suomen, mistä sitten rahat niille kun tyhmiä suomalaisia ei ole enää paikalla.?
    Lähteekö hallinnon väki takaa-ajettuina karkuun, kun eivät saakaan enää eläteille rahaa mistään?
    Nuo elätit alkavat hallinnolle väkivaltaisiksi, kun eivät saakaan enää ilmaista rahaa.
    maksaako huulipunat omistaan elättien elämän?
    Vai mistä kuvittelevat saatavan rahat toimettomille?

    Äänestä

Saudit menee konkkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lähteekö muut maat mukaan ilmastotalkoisiin bensan hintoja nostamalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu