Suomen pinta-alasta 80% täysin lumen peitossa ja 60% paksun lumen peitossa. Etelän todellisuuden tajun menettänyt postmoderni haahuiluporukka eläkööt omassa todellisuudessaan. Mokomat kulttuurimarxilaiset.
Yli 80% Suomesta lumen peitossa
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse usein muuta kuin ajaa 10 km taajaman ulkopuolelle joulukuussa niin ympäristö muuttuu talvisemmaksi. Myös teitten suolaaminen tekee näkymät loskaisiksi.
Vihreät ja muut ilmastohihhulit vähättelevät urban heat effect-tekijää. Juuri Suomessa joulukuussa se tuo ratkaisevat parin asteen vaikutuksen. Halla-ahokin (helsinkiläinen maaseudusta tietämätön nuljake) on hurahtanut samaan uususkontoon.- Anonyymi
Viis siitä. Todellisuuden Suomessa määrittelevät punavuorelaiset.
- Anonyymi
Mikkelissä 16 senttiä lunta. Suomussalmella 58 senttiä.
Tiesittekin sen että läntisessä Suomessa on luontaisesti vähemmän lunta kuin itäisessä Suomessa? - Anonyymi
Yrittäkää jo ymmärtää se että jos Helsingissä ei ole lunta niin SE EI TARKOITA sitä että "Suomessa ei ole lunta".'
Tympii tämä helsinki-keskeisyys jossa mediaväki tympii.- Anonyymi
Hell-sink , helvetti uppoaa..onks tosi kans?
- Anonyymi
Niin niin mutta jos pääkaupunkiseudulla ei ole lunta se tarkoittaa että suomessa on musta joulu mutta jos taas lunta on niin "suomi sai valkean joulun"
Ihan kuten muutkin asiat. Jos helsingissä ei tarvi autoa ei niitä tarvita lapissakaan.
Näin toimii suomi.
- Anonyymi
Olen kiitollinen että asun Helsingissä, koska en ylipäätään pidä lumesta ja musta joulu on ihan ok, kun täällä on niin paljon jouluvalojakin.
- Anonyymi
Lähimpään kaupunkiin on tästä 30 km, Helsinkiin 150 km, haja-asutusalue, maaseutua, Etelä-Suomi. Hain eilen metsästä suppilovahveroita. Välillä oli hetken lumi maassa, nyt tuolla puskee pajunkissaa ja ruokasieniä.
- Anonyymi
Eileen liki paljas maa, vähän jäätikköä kulkureiteillä täällä Koskenkorvalla.
Nyt aamulla muutama sentti lunta. Mukavan valakoosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837