Meidän suolla kasvaa harvinaista kihokkilajia.

Onneksi viherintoilijat eivät tätä tiedä joten kaivoimme ojat auki ja pitimme suon kuivumaan.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Kuin pisteeksi i:n päälle Suomen uudeksi pääministeriksi nousi Sanna Marin. Marin edustaa kaikkein radikaaleinta vihervasemmistoa ja hän kertoo ihailevansa ruotsalaista ilmastovouhottaja Greta Thungergia. Nykyisen hallituksen tavoitteena on tehdä Suomesta hiilineutraali yhteiskunta vuoteen 2035 mennessä".

Lapsellista pjaskaa.

Äänestä

Odottakaapa vain sillä kyllä se arki koittaa hallituksen ämmille hyvinkin pian tällä menolla. Pitää olla taloudelliset edellytykset pyrkiä hiilineutraaliuteen eikä vain pelkkä päätös torpaten teollista kehitystä sekä investointeja.

Äänestä

Omapahan on vahinkonne, kuivatusta suosta kun ei ole mihinkään, siellä kun ei kasva puut eikä kihokit.

Äänestä

Metsien ja soiden ojittamismania ja ojittamisen tukeminen on yksi kepulaisen politiikan umpihulluuden manifestaatio.

Tukiaisvetoisesti kolmannes KOKO MAAILMAN metsäojista on kaivettu Suomeen. Kanada, Ruotsi, Venäjä, Puola, USA, Saksa jne Niissä on kilometreissä yhteensä vain 2x se määrä metsäojia kuin pienessä Suomessa.

Suuri osa metsäojista on täysin turhia. Niillä paskotaan vain lähijärvet. Soiden ojitus on usein täysin turhaa. Liki puuttomasta suosta saadaan aikaan kitukasvuinen suo, jossa ei ole enää suon luontoarvoja eikä suo enää toimi tulvapuskurina, mutta siihen saatava puusto on niin kitukasvuista että siitä ei ole mitään taloudellista hyötyä.

Mutta persu on terroristi sielultaan eikä piittaa siitä, että hommassa ei ole järkeä eikä siitä ole mitään hyötyä. Pääasia, että siitä on vahinkoa.

Äänestä

Mitä arvoa on suolla ? Suo pitäisi ennallistaa eli kaivaa takaisin järveksi !

Äänestä

Tukiaishulluus yhtyy sukurutsaiseen luontovihaan. Kolmen sukupolven mittainen loisiminen vastikkeettomien tukiaisten varassa on vieraannuttanut tukiaisloispellet terveestä järjestä.

Äänestä
  • Etelässähän on terve meri. Vain muutama paska putki.
    Voithan aina auttaa luonto ja tappaa itsesi kuormittamasta ympäristöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Etelässähän on terve meri. Vain muutama paska putki.
    Voithan aina auttaa luonto ja tappaa itsesi kuormittamasta ympäristöä.

    Kun tukiaispellet ovat tuhonneet ympäristönsä, he ovat samalla hirttäneet itsensä. Tukiais-pellekunnat kuolevat. Nuoret ovat muuttaneet pois eikä uusia lapsia enää synny. Tukiaispellet kuolevat raiskioilleen ilman tulevaisuutta ja ihmisten kiroamina. Jäljelle tukiaispelleistä jää vain häpeä.

    Äänestä

TUO MIELIPUOLINEN SEKASOTKUHALLITUS SOTKEUTUU ALTA PUOLEN VUODEN OMIIN VARPAISIINSA, JA ITKUA KITISTEN HE PYYTÄVÄT VAPAUTUSTA KOKO TOUHUSTA, KUN HEIDÄN TOUHUSTA EI KERTAKAIKKIAAN TULE MITÄÄN TOLOKKUA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onneksi viherintoilijat eivät tätä tiedä joten kaivoimme ojat auki ja pitimme suon kuivumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu