Taivainen joululahja

Kansa, joka pimeydessä vaeltaa, näkee suuren valon. Niille, jotka asuvat kuoleman varjon maassa, loistaa valkeus. ( Jesaja 9:1) Tämäkin on joulun aikana paljon lainattu kohta.
Tänään joulun jumalanpalveluksessa 11-lapsisessa perheessä 60-luvulla nuoruutta viettänyt mies todisti uskoontulosta. Pienviljelijäkoti ei ollut uskonnollinen mutta sunnuntaisin oli tapa pitää radio kirkonmenojen aikaan ja lasten tuli olla hiljaa. Joskus käytiin kirkossa juhlissa tai jouluna. Jo aikuisena mies kertoi olleensa lenkillä joulun alla alkanut mittimään joulua ja hengellisiä asioita. Siinä hölkätessä korven pimeydessä hän oli toivonut itselleen yhtä joululahjaa, että saisi kohdata Jumalan. Jumala olikin alkanut vastaamaan ja Raamatun luku alkoi kiinnostaa. Usko syntyi Sanaa lukiessa ja sitten jo tammikuun puolella veli oli kokenut valtavan Pyhän Hengen läsnäolon Raamatun tutkiskelun jälkeen ja usko oli vahvistunut ja oli tullut rohkeus todistaa. Oli kertonut heti työkaverille seuraavana aamuma tulleensa uskoon. Se oli ollut paras joululahja taivaasta. Vaimo oli saanut syntyä uudesti ylhäältä kaden vuoden päästä.

0

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        107
        4682
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3443
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2400
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        49
        1514
      5. Minulla on käsitys

        Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
        Ikävä
        36
        1423
      6. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        38
        1236
      7. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        14
        1142
      8. 163
        1049
      9. On varmaan turn off

        Mutta olen tosi kokematon.
        Ikävä
        27
        1028
      10. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        954
      Aihe