Miksi laittomia maahantunkeutujia kutsutaan vähättelevästi "paperittomiksi"!?
0Äänestä
Anonyymi
No siksi juuri, eli sellaisen kuvan luomiseksi että heidän maassaolossaan ei olisi mitään varsinaisesti väärää, heillä nyt vaan ei satu olemaan papereita. (Kadonneet pakomatkalla...) Eli sivuutetaan se, että maahan ei olisi pitänyt voida tulla ilman niitä puuttuvia papereita. Kyseessä siis ovat laittomat maahantulijat jotka oleskelevat maassa laittomasti elätettävinä. Kummallisinta on että joillekin sellainen näyttää olevan hyväksyttyä kun taas joiltain laillisesti maahanpyrkiviltä, varmasti ongelmattomia tulijoilta pääsy estetään täysin mielivaltaisesti.
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei killinkiäkään spr - tonkkaan
Tuolla oli että sivustoa el löydy. Mistä löytyis?
Tässä ja Nyt 4/19 https://rednet.punainenristi.fi/node/3308
On toi verätämäs noit suomeen
Miksi laittomia maahantunkeutujia kutsutaan vähättelevästi "paperittomiksi"!?
No siksi juuri, eli sellaisen kuvan luomiseksi että heidän maassaolossaan ei olisi mitään varsinaisesti väärää, heillä nyt vaan ei satu olemaan papereita.
(Kadonneet pakomatkalla...)
Eli sivuutetaan se, että maahan ei olisi pitänyt voida tulla ilman niitä puuttuvia papereita.
Kyseessä siis ovat laittomat maahantulijat jotka oleskelevat maassa laittomasti elätettävinä.
Kummallisinta on että joillekin sellainen näyttää olevan hyväksyttyä kun taas joiltain laillisesti maahanpyrkiviltä, varmasti ongelmattomia tulijoilta pääsy estetään täysin mielivaltaisesti.