Nato valmistautuu vahvistamaan Baltian puolustusta

Anonyymi

Nato valmistautuu vahvistamaan Baltian puolustusta
Heikki Hakala | 24.11.2019 | 23:54
Viro toivoo lisäpanostusta etenkin ilmatilansa turvaamiseen.
Viron presidentti Kersti Kaljulaid sanoo Naton olevan edelleen eurooppalaisen ja transatlanttisen turvallisuuden kulmakivi. Läntisen puolustusliiton joulukuussa järjestettävältä Lontoon huipputapaamiselta hän odottaa selvää viestiä jäsenvaltioiden yhtenäisyydestä ja niiden sitoutumisesta yhteiseen puolustukseen.
Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin Brysselissä tavannut Kaljulaid nosti jälleen esille Viron ilmapuolustuksen vahvistamisen.
– Nato työskentelee sen varmistamiseksi, että Viroa kyetään puolustamaan ilmasta ja että Viro saa joukkovahvistuksia, jos ongelmia ilmenee. Tämä työ jatkuu suunnitelmien mukaan. Kukaan ei ole siitä luopunut eivätkä prosessit ole seisahtuneet, yleisradioyhtiö ERR:n lainaama Kaljulaid toteaa.
Pääsihteeri Stoltenberg vakuuttaa Viron toiveiden olevan Naton asialistalla.
– Käsittelemme kysymystä ilmapuolustuksesta, sillä meidän on oltava jatkuvasti varmoja sen riittävyydestä ja asianmukaisuudesta. Olemme kasvattaneet läsnäoloamme Baltian alueella Baltic Air Policing -ilmavalvontamission puitteissa, mutta myös lisäämällä harjoittelua ja merellistä läsnäoloa. Kaikki tämä liittyy ilmapuolustuksen haasteisiin, Stoltenberg sanoo.
Kehotus Baltialle
Brittiläinen kenraaliluutnantti Sir Christopher Harper kehottaa kolmea Baltian maata ottamaan itse aiempaa enemmän vastuuta omasta ilmapuolustuksestaan.
– Viron, Latvian ja Liettuan on oltava valmiita ottamaan ilmapuolustuksensa rakentamisessa johtava ja aloitteellinen rooli. Niiden tulee osoittaa oma sitoutuneisuutensa tämän haasteen ratkaisemiseen, neljänkymmenen vuoden uran Britannian kuninkaallisissa ilmavoimissa tehnyt Harper toteaa virolaisessa Diplomaatia-lehdessä.
Baltian maiden on hänen mukaansa syytä myös tiivistää keskinäistä turvallisuus- ja puolustusyhteistyötään yhteisten ratkaisujen löytämiseksi kaikkialla, missä se on mahdollista. Esimerkkeinä yhteistyöalueista hän mainitsee järjestelmähankinnat, koulutuksen, ylläpidon ja logistiikan.
Jos Itämeren alueella puhkeaisi laajamittainen konflikti, Suomen ja Ruotsin ilmapuolustuksen tavoitteet olisivat kenraaliluutnantti Harperin mukaan todennäköisesti hyvin samanlaiset kuin Naton tavoitteet.
– Jo vähäisimmänkin Baltian ja sen ympäristön maantieteen tarkastelun perusteella on selvää, että käsitys Ruotsin ja Suomen rajojen sisällä tai niiden tuntumassa tapahtuvasta ilmatoiminnasta olisi Naton ilmapuolustuksen kannalta elintärkeää, Harper huomauttaa.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lienee täysin selvää, että läntisen liittouman nykyinen aggressiivinen käyttäytyminen muodostaa Venäjälle turvallisuusuhan. Myös Suomi on tässä uhkien muodostamisessa omaksi turmiokseen mukana. Venäjä pitääkin turvallisuutensa suurimpina uhkina Naton laajenemista itään sekä ulkomaisten tukikohtien perustamista Venäjän rajojen välittömään läheisyyteen. Niin muodoin Venäjä ei salli voimatasapainon sirpaloitumista rajojensa läheisyydessä. Tällainen tilanne muodostuisi esimerkiksi silloin, kun ulkomaisia joukkoja sijoitettaisiin Venäjän rajojen läheisyyteen ilman YK:n vahvistusta. Venäjän rajojen tuntumassa on ulkomaisia joukko parveilut viime vuosina jatkuvasti. Myös Suomi on tässä ollut mukana Isäntämaasopimuksen solmijana sekä sotaharjoituksiin osallistujana.

      • Anonyymi

        r...än kätyrit valehtelee taas kunnolla. Natomaat vahvistaa omaa puolustusta vain r....än aggression takia Länsimaat vain vahvistaa omaa puolustusta ja pitää sen sellaisella tasolla että r...ä ei kykene hyökkäämään Länteen. se vituttaa r....ä yli kaiken siksi se itkee kaikesta mitä Läntinen puolustusliitto tekee. Erinomaista että Nato vahvistaa Balttian puolustusta koska se vaikuttaa myös Suomen puolustukseen koska Natomaat on lähempänä Suomea jolloin r...ä ei pysty uhkailemaan meitä


      • Anonyymi

        Mikä ihmeen ’läntisen liittouman agressiivinen käyttäytyminen’? Kyllähän se on Venäjä käyttäytyy agressiivisesti.

        Euroopassahan vain Venäjä sotii ja miehittää naapurimaansa alueita. Kuudetta vuotta. Sitä ennen hyökkäsi Georgiaan. Vuosi sitten kaappasi ukrainalaisen aluksen kansainvälisiltä vesiltä, vai oliko peräti Ukrainan aluevesiltä, sitä en muista tarkkaan. Itämerellä käyttäytyi todella agressiivisesti jokunen vuosi sitten.

        Massiiviset Venäjän järjestömät vuosittaiset sotaharjoituksetkin hiovat nimenomaan hyökkäyskykyä. Naton harjoitukset ovat mitättömän kokoisia Venäjän harjoituksiin verrattuna ja ne ovat puhtaasti puolustuksellisia. Venäjä jos kuka on sijoittanut massiivisia hyökläyskykyisia joukkoja läntisille rajoilleen ja myös Suomen rajoille.
        Ja miksi muka Suomi ei saisi harjoitella puolustautumista? Ja nimenomaan kumpoanirnsa kanssa?


    • Anonyymi

      "Nato valmistautuu vahvistamaan Baltian puolustusta"

      Siinä tosiaankin olisi vahvistamista, mutta mahtaako niillä saldo riittää, tai maanpuolustus tahto?

      "Viron erikoinen käytäntö: Varusmiespalveluksen saa vältettyä sakkoja maksamalla...
      ...sakon suorittavia virolaismiehiä on vuosittain noin tuhat. Heidän joukossaan on paljon sellaisia, jotka maksavat sakon vuosi toisensa perään siihen saakka, kunnes ovat 28-vuotiaita. Sen jälkeen he ovat lopullisesti vapaita varusmiespalveluksesta."

    • Anonyymi

      Itämeren alueella ei tule mitään kriisiä ellei nato sulje tanskan salmia kauppaaluksilta tai sotalaivoilta kuten gibraltarin salmen öljytankkerilta tässä äskettäin

    • Anonyymi

      Baltian varasuunnitelma B, jos USA ja Nato eivät tule puolustamaan baltian maita Venäjän agressiota vastaan:
      Suomi ajaa kaikki lentotukialuksensa Pietarin edustalle Suomenlahdella ja suomalaiset hyökkäävät lentotukialuksilta F-35-hävittäjillä ja ruotsalaiset Gripeneillä Pietarin ja Nord-Stream-kaasuputken kimppuun.
      Kyllä silloin on rysäpöksy-tiltuilla huonot housuissa!

      • Raivola Rysäpöksy on Eestissä.


    • Anonyymi

      Baltian mailla ei ole aikomustakaan puolustaa itse itseään. Sellaiseen ei ole edes historiallista taustaa tai perinnettä.
      Baltiaa ovat isännöineet/puolustaneet tanskalaiset, ruotsalaiset, puolalaiset, saksalaiset (useaan otteeseen), venäläiset / Neuvostoliittolaiset (useaan otteeseen)
      Nyttemmin jenkit/Nato.
      Baltian maat ovat kuin tähteä pyörittävä Mäntti tiernapoikien joulukuvaelmassa.
      Herodes ja Murjaanien Kuningas ovat maailman valtiaita, johtomiehiä, Knihti on Blackwater/Academy/Wagner-palkkasotilas.
      Mäntti pyytää kuvaelman lopussa vain tähteensä kynttilänpätkää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe