Jumala loi saunatontun

Anonyymi

Jos Jumala kerrankos loi demonit ja pahat henget niin Jumalan on täytynyt myös luoda haltiat ja hyvät henget kuten vaikkapa saunatontut.

11

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tontut ovat jumaliin verrattavia voimakkaita olentoja.

      "Ensimmäinen Suomessa säilynyt maininta tontusta löytyy Mikael Agricolan kirjasta Dauidin Psaltari vuodelta 1551. Siinä Agricola listaa ja kuvailee vanhoja suomalaisia jumalia. Tontun paikka on muun muassa metsänjumala Tapion ja vedenjumala Ahdin joukossa."

      https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006353807.html

      Ehkä Saunatontun on luonut jumala, mutta se jumala ei ole ainakaan Raamatun Jahve. Pidän todennäköisenä Saunatontun luojana Ukkoa tai jos puhutaan skandinaavisista Tontuista laajemmin niin Wotania.

      • Anonyymi

        Tontut ovat yksi haltioiden muoto. Kotitonttu ja kodinhaltija esimerkiksi ovat aina olleet synonyymejä keskenään tarkoittaen samaa asiaa. Kyse on siis hengestä, henkiolennosta. Agricolan jumalluettelossa on monia muitakin virheitä kuten kekrin pitäminen jumalhahamona vaikka kyse on syksyyn liittyvästä merkittävästä sadonkorjuun-ja vuodenvaihteenjuhlasta.


    • Anonyymi

      Saunatontuilla oli paljon sääntöjä. Saunassa ei esimerkiksi saa pelata korttia, nukkua, elämöidä, virtsata, viheltää tai pieraista. Ja tonttua ei missään nimessä sovi suututtaa. Saunatonttu on parhaimmillaan hyväntahtoinen huolehtija, mutta pahimmillaan se on hengenvaarallinen

      • Anonyymi

        Kun puhdasoppinen luterilaisuus tuli Suomeen, kirkko katsoi, että mikä tahansa muu kuin luterilaisuus oli paholaisen juonia. Silloin hyvääkään tarkoittavia loitsuja ei saanut sanoa. Jumalanpalveluksiin tottumatonta kansaa valistettiin aluksi, että kirkossa täytyy olla kuin saunassa, istua hiljaa ja kunnioittaen.


      • Anonyymi

        Tontulla oli usein tietty mielupaikka mielipaikka, jonne muilla ei ollut menemistä. Sinne tunkeutujaa kohtasi karmea kohtalo. Eräässä talossa oli asunut saunatonttu, joka halusi saunoa yöllä yksin. Kun isäntä oli kerran mennyt vahingossa yöllä saunaan, tonttu oli suuttunut ja repinyt tältä päänahan ja silmät. Ja tämä kerrottiin vanhassa sanomalehdessä 1900-luvun alussa.


    • Anonyymi

      Vitsi että evot pellejä.

      Evo ei tajua tieteellisein todistein kertomaa siitä että ei hän ole suinkaan mikään alkuliemiolento eden tuhasissamiljardeissa polvissa ja siksi hän on päättänyt olla pahis, eli evomoraalinen kakkiainen joka sössii pilalle paitsi oman elämänsä niin myös läheistensä elämän hän tekee murhelliseksi.

      Menehän peilisi eteen evokki ja huomaa se että sinä itse saat ja voit päättää että oletko hyvis vai pahis!

      Siis se että joku on demoni johtuu tyypin omasta valinnasta. Kait sitä jotain sairasta tyyydytystä sateenkaarilipun heiluttamisesta saa mutta jos joku hoksaa Kirjasta onnellisempaan elämään johtavan tien niin hän ei voi välttyä siltä ajatukselta että ihmiselämä on aivan liian hieno ja upea asia kestääkseen vain 80 v.

      Näin se vain on. Eli elämäntapamme joko tuo meille halun elää ikuisesti tai sitten vaihtoehtoisesti delata aika pian pois täältä kärsimästä omien mokien seurauksena!

      • Anonyymi

        Voi vitsi. Mutta mikäs vitsi se on, että jehovalaisyhteisöissä peitellään systemaattisesti pedofiliaa? Hekotuttaakos se Jyriä yhtä paljon kuin kaikki muu tällä palstalla? Niin, kun ei se ole mikään vitsi, vaan kamala ja vakavistuttava tosiasia.


    • Oleellista ei ole tietää, kuka on luonut saunatontun tai demonit. Oleellista on tietää, että Jumala on olemassa ja että Hän on luonut koko maailman ja ihmise ja että ihminen tarvitsee Jeesusta Kristusta syntiensä sovittajaksi.

      Ihmisen tärkein kysymys onkin, missä hän viettää iäisyytensä? Jumalan valtakunnassa vai iankaikkisessa kadotuksessa? Jokaisen ihmisen tulisi ratkaista tämä kysymys ensin, ennen kuin alkaa kyselemään, kuka loi sunatontun tai demonit.
      Viimeisellä tuomiolla ei vaadita oikeaa vastausta näihin kysymyksiin ja siksi ne tulee jättää viimeiseksi.

      • Anonyymi

        "No tuo se nyt eniten näitä asijoita älyvää."

        Iäisyytensä viettämispaikkaa ei ihminen voi itse päättää. Et edes sinä etkä varsinkaan sinä.


      • "Oleellista on tietää, että Jumala on olemassa ja että Hän on luonut koko maailman ja ihmise ja että ihminen tarvitsee Jeesusta Kristusta syntiensä sovittajaksi."

        Sinulle on tosiasiassa oleellista oman jumaluutesi jatkuva itserakas ja tekopyhä julistaminen. Rehellinen ja Jumalansa kanssa sovussa elävä uskova ei pidä itsestään tuollaista meteliä edes sinun harhaoppisessa lahkossasi.

        Muistat kai itse Jumalan ilmoittaneen sinulle, ettet pääse taivaaseen etkä joudu kadotukseen vaan osanasi on ikuinen unohdus?


      • Mark5 lienee tehnyt huolellista kustannus-hyöty -analyysia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe