Viikonvaihteen Helsingin uutisissa, kirjoittajana Sakari Partinen, joka avstasi aikaisempaa kirjoitukseen, jonka mukaan jouluperinteiden rajoittamisessa on menty jo liian pitkälle.
Hän muistutta uskonnottomien oikeudesta olla joutumatta vastentahtoisesti uskonnolliseen tilaisuuteen missään taio joutua niitä väistämään.
Hän puolustaa OAM:n kieltoa järjestää koulun yhteinen joulujuhla kirkossa, kun Kouvolassa oli koulun joulujuhla siirretty kirkkoon, ja tilaisuus olikin itse asiassa jumalanpalvelus.
OAM on kirjoittajan mukaan antanut varoituksen Porvoon sairaalalle v. 2017, kun kävi ilmi, että siellä oli tapana lähettää joulujumalanpalvelus keskusradion kautta, ja Oulun kaupungille v. 2018, koska eräässä koulussa järjestettiin aamujumalanpalvelus jokaisen koulupäivän aluksi. (Valtaosa oppilaista vanhalestadiolaisia.)
Partinen viittaa Kirkko ja kaupunki -lehden pt Hienimäkeen, joka myönsi kirkon olevan ongelmallinen paikka koulujen juhlien järjestämiseen. Kirkot kun on rakennettu ensisijaisesti kirkollisia tilaisuuksia varten. (Monissa srk:issa pidetään tiukkaa rajaa millaisia tilaisuuksia, esityksiä kirkkoon hyväksytään - uskonnollista sen olla pitää.)
Partinen muistuttaa, että Helsingissä jo 7 evl. srk:n alueella kirkon jäsenosuus on alle puolet asukkaista, ja että lähes puolet helsinkiläisistä vanhemmista jättää lapsensa kastamatta, antaen lapsensa itse aikanaan päättää jäsenyydestään.
(Tuossa vanhaa tietoa, eikö? Kasteosuus Helsingissä taitaa olla jo alle 40%?)
Partinen lopettaa kirjoituksensa seuraavasti:
"Uskonnollisia perinteitä vahvasti ajavien tulisi kunnioittaa niiden vakaumusta, jotka eivät usko, eivätkä halua vastentahtoisesti joutua uskonnollisiin tilaisuuksiin. Tämän jälkeen heilläkin on oikeus harjoittaa rauhassa omaa uskontoaan, kuitenkin pääosin siihen varatuissa tiloissa.
Joulurauha on meidän jokaisen oikeus, myös naapurin."
HU:ssa hyvä mielipidekirjoitus koulun joulujuhlista
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin vastattu. Kiitos Sakari Partiselle. Uskovaisillahan on mahdollisuus käydä kirkoissa ihan vapaasti ja viedä lapsensakin.
- Anonyymi
Hyvä että tulee esiin, että kirkkohin ei hyväksytä mitä tahansa tiliauuksia. Entä tonttuleikit pitkin alttaria?
- Anonyymi
Uskonnolliset tilaisuudet voi jättää koulutyöpäivien ulkopuolelle. Näin koulu voi keskittyä kaikille yhteiseen toimintaan.
- Anonyymi
Yhdysvallat on vardin uskonnollinen maa, silti siellä ei julkisissa kouluissa kuulemma ole uskonnollisia tilaisuuksia? Miten Suomi ei onnistu tässä asiassa vaan uskonnollista pakkopropagandaa tungetaan tuutista ulos, ja nyt siitä on jo tehty perinnettä. Uskonto on uskontoa ja kulttuuri kulttuuria. Voiko uskonnollisuus säilyä elossa vain jos se maallistuu kulttuuriksi?
- Anonyymi
Niin, ei uskonnollisuus yhteiskunnssa poistu sillä, että kirkko ja valtio erotetaan ja koululaisjumalanpalvelukset lopetetaan. Mutta sehän puoltaa erottamista ja lopettamista.
- Anonyymi
Kirkko on hyödyntän yt asemaansa häikäilemättä:
"Asemansa vuoksi luterilaisilla kirkoilla Pohjoismaissa on ollut myös
yhteiskunnallisesti poikkeuksellisen hyvä mahdollisuus tehdä tavoittavaa työtä. Suomessa olemme tottuneet näkemään kirkon valtiopäivien
avajaisissa, kouluissa, päiväkodeissa, armeijassa, sairaaloissa ja vankiloissa. Vaikka enemmistöaseman murtuminen ei sinänsä poista näitä
työmuotoja, ne arvatenkin joutuvat entistä tarkemman arvioinnin kohteeksi. Jo nyt on runsaasti esimerkkejä siitä, miten kriittisesti kristillisen
perinteen esiintuomiseen suhtaudutaan esimerkiksi koulumaailmassa,
erityisesti alueilla, joissa ikäluokassa kirkkoon kuuluvien osuus on alhainen. Nämä keskustelut tulevat entisestään lisääntymään. " (Salomäki)- Anonyymi
Pasi Ihalainen on kirjoittanut aiheesta paljon, siis kirkon asemanpitkään kestäneestä sementoitumisesta, mutta myös sen liudentumisesta.
Haulla "Luterilainen kansallinen identiteetti murroksessa" löytyy yhtä sun toista. Tuolla otsikolla oli aikoinaan juttu Kanava -lehdessä 9/2003. Siinä käsiteltiin mm. Rukouspäiväjulistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332748IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk862025- 1611596
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.821532Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171466Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471084
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu511055Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44932Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450922