Liittymisestä on muistutettava

Laitoin jälleen kerran liiton fb-sivulle linkin http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Tuloksena kolme liittynyttä parissa tunnissa.Siltä selvästi näyttää, että jäsenyydestä pitää välillä muistuttaa. Kiinnostus ja kannatus ei automaattisesti johda jäsenhakemukseen.

25

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien edunvalvonta-, ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka myös edistää tiedepohjaista maailmankuvaa ja humanistista etiikkaa.

      Liitto edistää ajatuksen, uskonnon ja katsomuksen vapautta, julkisen vallan katsomuksellista neutraalisuutta sekä ihmisten yhdenvertaista, syrjimätöntä kohtelua uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta. Liitto edistää sekulaaria yhteiskuntaa ja tapakulttuuria sekä siviiliseremoniapalveluja. Liitto edistää rationaalista ajattelua, tiedepohjaista todellisuuskäsitystä sekä sekulaaria humanistista etiikkaa ja elämänkatsomusta. Liitto toimii osana kansainvälistä liikettä uskonnottomien oikeuksien puolesta ja uskontojen vaikutuksen vähentämiseksi.

      Täällä lisää perusteita kuulua ja liittyä jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/08/14/vapaa-ajattelijain-liiton-tavoitteet-ja-strategia-2017-2020/

      Tätä tavoitteistoa ja strategiaa voidaan myös uudistaa kesäkuussa 2020 pidettävässä liittokokouksessa. Osallistu keskusteluun.

      • "Kyllä, Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien edunvalvonta-, ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka myös edistää tiedepohjaista maailmankuvaa ja humanistista etiikkaa."

        Parasta edunvalvontaa ns uskonnottomille on evankeliumin julistus, jotta he voisivat saada syntinsä anteeksi, eikä tarvitsisi joutua iankaikkiseen kadotukseen, vaan pääsisivät Jumalan valtakuntaan ja iankaikkiseen elämään. Se on todellista ihmisoikeutta ja humanistista etikkaa.
        Tiedepohjainen maailmankuva tai ET-opetus ei saa sitä aikaan ja siksi ne eivät kelpaa elämänohjeeksi kenellekään.


    • Seitsemään hakemukseen tuo päätyi, suoranaisesti. Mieleen jää tietysti useammalle.

    • Anonyymi

      Ehkä hyvä saatesanasi vaikuttivat myös:
      "Jos kannattaa va-liiton tavoiteita, kannattaa liittyä jäseneksi.

      Ensiksi demokratiassa argumenttien painoarvoa lisää aina väkimäärä, ja niin pitää toki ollakin. Meidän jäsenmäärämme vähäisyyteen on viitannut jopa kenttäpiispa.

      Toiseksi jäsenyydellä antaa tukensa toimijoille noin muutenkin. Kirjoitin tänään eroakirkosta-palvelun tiedotetta. Siihen ei tarvita montaa ihmistä, mutta on mukavampi kirjoittaa kun tietää että takana on tukijoita."

      • En oikeastaan usko, että tarkka sanamuoto on kovin tärkeä. Kyllähän liiton fb-sivua seuranneet tietävät mitä liitto tekee ja tavoittelee, joten kyse on vain muistutuksesta.

        Toisaalta jos ei tiedä mitä liitto haluaa, ei ole syytä liittyä vaan selvittää tavoitteet.


    • Anonyymi

      Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset) on nimenomaan paikallis- ja aluetasolla ilmenevä haaste - ja peruste paikalliseen ja alueelliseen toimintaan.

    • Anonyymi

      Alkuvuosi on periaatteessa pas aika, koska silloin on jäsenmaksua vastaan laajimmin antajana ja saajana.

      • Anonyymi

        Siis paras aika! Näkikö joku jo jotain muuta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis paras aika! Näkikö joku jo jotain muuta?

        Antivaprin mielesta pska aika, koska kaikki liittymiset ovat ihan semmoista, tosi äsyttävää.


    • Anonyymi

      helmikuubn muistutuksen aika taas

      • Voisi ensi kuussa laittaa taas. VA-lehdessäkin voisi olla puffi, vaikka se pääosin jäsenille meneekin.


    • Anonyymi

      NYT maaliskuun aikana on hyvä muistuttaa. Ja uudet jäsenet saavat VA-lehden 1/2020 muulla tavalla kuin kirjapainosta lähetettynä.

      • Korona vähän muutti tilannetta, ehkä. En nyt oikein tiedä pitäisikö tästä laittaa taas muistutusta vaiko odottaa. Vai pitäisikö esim. eri kanavissa laittaa muistutus s.e. kussakin niistä olisi kerran vuodessa liittymislinkki?


    • Anonyymi

      Ensimmäinen vuosineljännes on paras aika liittyä yhdistykseen. IMO.

      • Noh, hyvin ehtii myöhemminkin kuin seuraavan kolmen tunnin aikana.

        Anyways, avasin tästä fb-sivulla keskustelua. Pari hakemusta tipahti tuollakin.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Noh, hyvin ehtii myöhemminkin kuin seuraavan kolmen tunnin aikana.

        Anyways, avasin tästä fb-sivulla keskustelua. Pari hakemusta tipahti tuollakin.

        Hyvä avaus ja monipuolinen keskustelu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä avaus ja monipuolinen keskustelu.

        Kyllä, joskin osittain keskustelu toisti jo aiemmin nähtyä latua. Sain kuitenkin hyvin oikaistua ainakin jumalanpilkkalakiin liittyvän jutun.


    • Anonyymi

      Tällä foorumilla pyörivien valhellisten otsikoiden mekaaninen nostelu ei ole mitään kriittistä keskustelua vapaa-ajattelusta:
      Prof. Airaksinen osoittaa: vapaa-ajattelijoiden seremoniafirma kuppausta
      Vaparilehden ahdinko kasvaa: pääsihteeri etsii ilmais- eli orjatyövoimaa
      Jäsenmaksuja penätään - älä maksa

      Näiden pyörittäminen sen sijaan kertoo, että Vapaa-ajattelijoita pidetään merkittävänöä tekijänä, jota pitää aktiivisesti vastustaa kaikin, myös likaisin keinoin.

    • Anonyymi

      Jäsenmäärän kehityksellä on myös selvä taloudellinen vaikutus.

      • Anonyymi

        Jäsenet antavat olemassaolollaan montivaatiota liiton ja yhdistyksen luottamustoimiin suostuneille toimia vapaaehtoispohjalta. Toki jäsenet myös ottavat kantaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäsenet antavat olemassaolollaan montivaatiota liiton ja yhdistyksen luottamustoimiin suostuneille toimia vapaaehtoispohjalta. Toki jäsenet myös ottavat kantaa.

        Luottamustehtävien hoitaminen vaatii sinnikkyyttä ja jopa itsensä alttiiksi laittamista. Sen vuoksi kannustuksen saaminen jäseniltä on tervetullutta.


    • Mahdoton sanoa varmaksi monta ko hakemusta tuli tämän vuoksi ja mitkä ovat vain sattumalta osuneet samaan aikaan. Mutta jos nyt veikkaa että neljä, ei liene paljon pielessä.

      Näitä vaan pitäisi laittaa säännöllisesti.

      • Anonyymi

        Riittääkö sormet laskuun? Kun kirkosta erotaan komeasti, niin mistä johtuu
        Jori että ketään ei kiinnosta vaparit? Uskallatko edes ajatella?
        Tarjoan syytä: äärivasemmistolainen sekoileva kuppikunta jonka jutut ovat klisheitä

        Mitä mieltä Jori olet väitteestä: biologi tai fyysikko tai ... on paljon parempi uskonnoton
        kuin vapari


      • Anonyymi kirjoitti:

        Riittääkö sormet laskuun? Kun kirkosta erotaan komeasti, niin mistä johtuu
        Jori että ketään ei kiinnosta vaparit? Uskallatko edes ajatella?
        Tarjoan syytä: äärivasemmistolainen sekoileva kuppikunta jonka jutut ovat klisheitä

        Mitä mieltä Jori olet väitteestä: biologi tai fyysikko tai ... on paljon parempi uskonnoton
        kuin vapari

        Selvää on, että va-liitto ei OLE äärivasemmistolainen kuppikunta. Eri asia on se, LUULLAANKO meidän olevan. Tämänkin osalta nähdäkseni ajat ovat muuttuneet, ja esimerkiksi liiton fb-sivulle laittamani viestin vastauksissa kerrottiin useampia syitä miksi ei liitytä, mutta ei viitattu puoluepolitiikkaan mitenkään.

        "Sekoileva kuppikunta jonka jutut kliseitä" -- no, tietysti teksti toistaa samaa virttä kirkon ja valtion erosta yms. Samahan tuo tilanne lienee kaikilla aatteellisilla järjestöillä, ne toistavat omia ajatuksiaan.

        Viimeinen kysymys on epäkysymys. Biologi ja fyysikko voivat olla vapaa-ajattelijoita.


    • Anonyymi

      Asioista voi keskustella rahaullisesti ja ystävällisesti. Vapaa-ajattelijat eivät harrasa mitään 2lähetystyötä". Mutta kaikkiin järjestöihin on tapana tarjota jäsenyyttä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      988
    2. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      321
      923
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      802
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      693
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      96
      613
    6. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      25
      602
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      46
      591
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      590
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      79
      564
    10. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      558
    Aihe