paska puhetta.
"uusi luomus"
monet "uskoon tulleet", - kylläkin raitistuu, - alkoholista, vaan sydämeltään niin kovia, että, vanhimmistonkin "housut tutisee",
Vi##u, että tutustuinkin (siellä seurakunnassa)erääseen helluntailaiseen, - entiseen "laitapuoleen kulkijaan", = on niin kateutta täynnä, kun ei itselläni ollut " sitä ikävää menneisyyttä", ja: tämä henkilö on muutaman avioliiton saanut "järjestykseen", - arvatkaapa seuraukset !!
se on se vanha sanonta: "yhdestä paheesta kun pääset, kymmenen on tilalla"
uusi luomus
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sullako on varaa puhua? Et myöskään ymmärrä mitä uusi luomus tarkoittaa. Eihän se sitä tarkoita, että ihminen muuttuu taianomaisesti heti uskoon tultuaan täydelliseksi.
Uusi luomus kuvaa sitä millaisena Jumala näkee kristityn, joka on ottanut vastaan lahjavanhurskauden Jeesuksen sovitustyön kautta. Uskossa kasvaminen on muuttumista mielen uudistumisen kautta. Se on yleensä hidas prosessi, joka riippuu myös siitä millainen materiaali Jumalalla on työstettävänä.
Risaisessa elämässä on enemmän työstettävää, eikä muutos näy yhtä nopeasti kuin ns. siivosyntisen elämässä. Se ei tarkoita, että siivosyntinen olisi yhtään parempi ihminen, hänen vikansa eivät vain hyppää silmille. Uskonelämä on kaikilla jatkuvaa parannuksen tekoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774