Tyypillinen luterilaisten uusi vuosi
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minkäslainen se Jehovantodistajien tyypillinen Herran ehtoollinen on?
Olen kuullut että silloin heillä vain katsellaan nenän alta menevää leipää ja viiniä ja arvuutellaan, kuka tuon viinin saa?
Ottajia on nykyisin liikaakin ja Vartiotorni on jo leimannut nämä ottajat osin mielenterveys ongelmaisiksi. Tekee viiniä mieli, kun eivät malta kieltäytyä.
Parasta luterilaisessa uskossa on sallivuus. Kukaan ei ala karttamaan, saan sanoa mielipiteeni ja itse päätän mitä oppeja noudatan ja mihin niistä uskon. Ei komiteoita eikä verikuolemia. Näin sen tulee ollakin. Jehovat ovat tälle kateellisia sääntöjensä kanssa. Jos joskus uutena vuotena tulisi juotua liikaa, niin mitä sitten?
No eipäs nyt liioitella. Saat toki uskoa mitä haluat, mutta jos päätät ettei kolminaisuusoppi ole sun juttus, niin asiaa papin tehtäviin ei ole ja veikkaan että seinä tulee vastaan monessa muussakin asiassa.
lahkofoorumilla kun ollaan, niin mainittakoon, että lahkoon kopsattiin tuonaikainen tapa adventisteilta sanoa Jeesusta enkeli Mikaeliksi.
Adventistit itse ovat erehdyksen huomanneet ja luopuneet siitä.
Tämä on valitettavasti totta, kirkossa ei oikein ole tilaa niille, jotka eivät usko kolminaisuuteen. Helvetistä sen sijaan on monenlaisia käsityksiä kirkonkin piirissä.
Toisaalta Jehovan todistajissa ei saa olla missään asiassa eri mieltä. Vaikka ajattelisi kolminaisuudesta Jehovan todistajien tavalla, ei kaikkea Vartiotornin opettamaa silti kannata niellä.
Miten Jehovan todistajat muuten juhlistavat uuttavuotta ?
Syntilistaan syntisistä kristityistä ja halavatun pakanoista merkintöjä tehden ?
Vartioiden ja autopartioiden toisten ihmisten menemisiä ja tekemisiä ?
Saako juhlapyhistä mahdollisesti kirjata palvelustunteja tuplana ja meneekö oman auton käyttö löpöineen omasta pussista vai saako edes osan maailmanlaajuisesta keräyksestä korvattunna ?
Ja sama turhuuden jumppa sitten jatkuu ensivuonnakin ?
Uusi vuosi ei ole todistajille niin paha kuin joulu, koska uuteen vuoteen ei liity Jeesus.
Miten aloitus liittyy muka tälle Jt-palstalle?
Kaikissa uskonnoissa on mukana myös vain nimellisesti järjestöön tai kirkkokuntaan kuuluvia, jotka eivät edes oikeasti usko Jumalaan tai ainakaan liikkeen tai kirkkokunnan opetusten mukaisesti.Myös Jt-lahkossa on mukana ns. nimi-Jehovan todistajia.
Minkään muun liikkeen tai uskonnon jäsenistössä en ole törmännyt niin moniin alkoholin väärinkäyttäjiin kuin Jehovan toditsjien parissa. Jt-lahko on n iin ahdasmielinen ja kyttäävä ja painostava liike, että monet sen piiriin joutuneet, ahdistuvat siellä ja alkoholisoituvat. Yksi Jt- vanhin selitti minulle, miten hän huomasi, että tietyissä alkoholivieroituspaikoissa iso osa porukasta oli Jehovan todistajia, jotka pyrkivät pääsemään juoppoudestaan eroon. Osa pääsi ja osa ei. Osa J. todistajista jatkaa edelleenkin salaa juopotteluaan. Tiedän J. todistajien käyttöäneen huumeitakin Suomessa. Moni näistä aineiden orjiksi joutuneista uskoo ihan tosissaan Jt-opetuksiiin ja sehän heitä juuri ahdistaakin. Mutta ei nimi-Jehovan todistajillakaan usein hyvin mene, sillä jatkuva näytteleminen kuluttaa voimia ja voi ahdistaa myös ja se tieto, että jos he jäävät kiinni, niin lähisukukin alkaa karttaa. Jt-lahko on sairas ja vaarallinen järjestö ja siitä tällä palstalla on syytä erityisesti kirjoittaa.