Onko koko Jeesuksen asema jo maallistunut? Muistaako kukaan enää muuta hänestä, kuin että hänet ristiin naulittiin? En halua ihmisten unohtavan, että hän oli ja on Sen ainoan Poika. Jeesus ei kärsinyt sen takia, että ihmiset unohtaisivat hänet parin tuhannen vuoden kuluttua. Onko kukaan muu huolestunut siitä, miten ihmiset nykyään Kristukseen suhtautuvat? Mitä voisimme tehdä asialle?
http://www.jesusdressup.com/
http://www.jesusdressup.com/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Me kaikki olemme siitä yhdestä ja samasta luojasta, joten olemme kaikki Jumalan tyttöjä tai poikia.
Yhtä ja samaa luojaa eli tilaa eli energiaa.
Sen minkä teemme toisillemme, teemme itsellemme.
:);):)
Totta! Olemme yhtä kristillistä Jumalaa! Ei siis kannata vahingoittaa naapuriasi, sillä ethän haluaisi vahingoittaa Jumalaasi? Äläkä sano lausu turhaan herrasi nimeä, sillä se vahingoittaa myös anoppiasi!
pyhä ja hyvä mies,miksi hänet tapettiin?
Onko vielä niitä kansoja tai heimoja
ketkä hänet ristiinnaulasivat?
"Naulataanko"vielä lähi-idässä ihmisiä
ristiin?
Te ns. uskovaiset voitteko vastata.
Jumalaan uskova.
..fiktiivinen hahmo satukirjassa nimeltä raamattu, joka sekin pohjaa kertomuksillaan muihin, vanhempiin kansankertomuksiin. Ei siis mitään, mitä kannattaisi ottaa vakavissaan.
Hän ei ole mikään paperinukke eikä satuhahmo, vaan elävän Jumalan ainoa Poika, joka tuli maailmaan, syntyi ihmiseksi, eli täydellisen elämän ja kuoli ristiinnaulittuna, astui alas tuonelaan ja nousi kolmantena päivänä kuolleista synnin ja kuoleman vallan voittaneena kaikkien ihmisten, sinunkin puolestasi että saisit syntisi anteeksi ja lahjaksi ikuisen elämän Hänessä joka on Jumala. Eikä ole muuta nimeä ihmisille annettu jossa me voimme pelastua kuoleman ja synnin vallasta.
Sana Hänen rististään on hullutus niille jotka kadotukseen joutuvat, mutta niille jotka uskovat se on Jumalan voima.