Kimppuun käy ensin trolli, jonka mielestä et voi olla sitä mitä olet, tekee sustakin väkisin trollin.. Seuraavaksi tulee empatiakyvytön psykopaatti kiusaamaan. Sitten tulee joku hauskanpitäjä availemaan alapäätään siihen. Ja kun noista pääset, tuleekin se ""sori mulla on elämä" tyyppi täynnä itseään kertomaan miten surkea olet.
Mulla on ikävä jotain, mutta mulla on silti elämä, joka ei häviä sun elämälle millään mittarilla. Mulla on myös tunteet ja kyky empatiaan, joten elämäni saattaa olla jopa vähän rikkaampi kuin sulla.
Mulla on ikävä jotain, mutta mulla on silti elämä, joka ei häviä sun elämälle millään mittarilla. Mulla on myös tunteet ja kyky empatiaan, joten elämäni saattaa olla jopa vähän rikkaampi kuin sulla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Millaista vastaanottoa toivoisit? Vertaistukea tai asiallista keskustelua vai mikä on se juttu jota toivoisit?
Empatiaa. Vertaistukea. Ilkeilyn ja tahallisen kiusaamisen vähentämistä. Täällä on myös ihan systemaattisia kiusaajia, jotka käyvät tuntemattomien kimppuun jostain ihme syystä.
Ei kaikki viestit edes ole sille "oikealle", joskus ne on vaan sen kirjoittajan sisäisiä ajatuksia, eikä edes tarkoitettu sille ikävän kohteelle tunnistettavaksi. Toki hän kirjoittaa kuin sille kohteelle, mutta purkaakseen tunteitaan, ei saadakseen sanomaansa oikeaan kohteeseen. Se, joka ei tätä ymmärrä, ei ymmärrä mitään ihmismielestä. On järkyttävää, että joku avautuu tunteistaan ja joku empatiakyvytön sanoo siihen, että "en voi sietää sua, jätä mut rauhaan". Todennäköisyys on aika pieni, että se oli juuri sille tyypille.
Nuo "en voi sietää" ja vastaavat viestit kannattaa vain ohittaa suoraan, itse suodatan palstaa juuri näin :)
Ihan totta mutta kannattaa täällä sotkun seassakin muistaa että kyynistyminenkään ei tuota mitään hyvää. :) Ja sun loppukaneetti on vähän alentuva, sä ja sä ja mä ja mä. :(
Tämä paikka yrittää sotkea ihmisten välisiä asioita ja niihin ei pidä lähteä mukaan vaan uskoa siihen mitä tapahtuu irl. :)
joo. loppukaneetti oli mikä oli. Olen ihminen ja suutun jos mua ahdistetaan nurkkaan tai vähätellään. Suuttuneena saatan sanon paljon pahemminkin. En ole mikään pyhimys, enkä halua ollakaan.
Toni on ääliö kun polttaa ruohoo. Mä mern kattoon mieluummin Huone 301 sarjaa. Tonin tylsät vitsit väsyttää
Huone sataviis saavu sinne siis .....
Kuka oot? J mies? Sulla empatiaa? :D:D?!
Niinpä. Todella ikäväksi on tämä palsta mennyt. Nyt tänne on ilmaantunut vielä tämä "Ei kuulu palstan aiheeseen" tyyppi, joka hyökkää moniin asiallisiin kirjoituksiin jättämään ikävän kommenttinsa. Musalinkit ja vessanseinäkirjoitukset saavat häneltä olla rauhassa.
Tämä on kommuuni jossa saa vapaasti ruinata sitä *yhtä ainoaa oikeeta* et ole oikeutettu jakamaan sääntöjä tuntemattomille.