Kun P.erkele haluaa valtakuntaansa puolustaa ja sitä, että ihmiset himonsa tähden sitä kumartaa, niin aikaikkunasta, tai ovesta katsoen on tällainenkin näkymä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/07225740-0fac-4b20-b4f4-dfe68a809479
Kuinka paljon mekin tuossa varustelukierteessä edelleen kustannetaan verovaroin ihmisen hulluutta.
Kuinka paljon on sota-asetta laivoineen upotettu mereen?
Olisiko se kuuliaisuus Jumalantahdolle ollut halvempi vaihtoehto ja sitä, että valtakunta olisi mielekkäämpi asua.
Nyt kukin käymme sotaväkeä, palvelemme, kertaamme, aseistamme - ja miksi?
Sitten te rienaajavaltakunnan ihannoitsijat hekumoitte huumeissa ja kirovesissä uskovaisuutta vastaan.
Sopii miettiä, kenen päässä on hulluus
Valtakunnissa ja sen hinnoissa on eroa
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Et sitten malttanut olla tuomatta pölvästimäisyyttäsi esiin? Piti oikein uskaltaa tehdä aloitus, jossa ei ole päätä eikä häntää.
Olisit vain pysynyt sivusta tarkkailijana, kuten olet mainostanut itseäsi.- Anonyymi
Miten voit sanoa, ettei aloituksessa ole päätä eikä häntää? Aivan selvää suomea se on ja melko napakasti ilmaistu.
Vatakuntien hinnoissa on tosiaan eroja riippuen lahkosta. Lahkojen hinnoittelu kun on toisia kalliimpaa. Adventtikirkossa mahdollinen valtakunta maksaa 10% tuloistasi muut uhrilahjat ja testamentit. Kalliit pastorit ja lahkon valtaapitävät kun tienaavat sinunkin kustannuksella ja nauravat saunailloissaan keskenään urpoudellesi.
- Anonyymi
Voi sinua- se on pieni hinta- ihanko 10% tuntuu mahdottomalta? No, juttusi tietäen, niin sinullehan se on. Mutta, kuka sinulta sitä on ottamassa? Etkö omista omaasi?
Puolisoni, joka on helluntalainen, niin hän on varmasti uhrannut aivan muuta, kuin tuo 10-
Katsos rakkaudenlahja on rakkaudenlahja, ja sen antaa ihminen omistaan.
Vaikka hänen oikeakätensä ei tarvitse tietää, mitä vasen tekee- niin tiedän, että hän on rakkaudenlahjassaan riittoisa siksi, että kaltaistesi maailmanvihamielisyysihmiset saisivat pettymyksen, kun teidän paskahuusista ihmiset pelastuvat elämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi sinua- se on pieni hinta- ihanko 10% tuntuu mahdottomalta? No, juttusi tietäen, niin sinullehan se on. Mutta, kuka sinulta sitä on ottamassa? Etkö omista omaasi?
Puolisoni, joka on helluntalainen, niin hän on varmasti uhrannut aivan muuta, kuin tuo 10-
Katsos rakkaudenlahja on rakkaudenlahja, ja sen antaa ihminen omistaan.
Vaikka hänen oikeakätensä ei tarvitse tietää, mitä vasen tekee- niin tiedän, että hän on rakkaudenlahjassaan riittoisa siksi, että kaltaistesi maailmanvihamielisyysihmiset saisivat pettymyksen, kun teidän paskahuusista ihmiset pelastuvat elämään.Adventtiairueen tuloilla tuo 10%/kk olisi suurempi kuin sinun 50 vuoden bruttoansiosi, joten ette olisi samalla viivalla.
Adventtiairut kun tietojeni mukaan pyörittää laajaa tietokonealan bisnestä ja siinä ei napeilla pelata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Adventtiairueen tuloilla tuo 10%/kk olisi suurempi kuin sinun 50 vuoden bruttoansiosi, joten ette olisi samalla viivalla.
Adventtiairut kun tietojeni mukaan pyörittää laajaa tietokonealan bisnestä ja siinä ei napeilla pelata.Kuka muu täällä tietäisi airueen tuloja kuin hän itse? Eli itse kehui tulojaan ja samalla nälvi toista. Kuka tietää vaikka olisi konkurssin tehnyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Adventtiairueen tuloilla tuo 10%/kk olisi suurempi kuin sinun 50 vuoden bruttoansiosi, joten ette olisi samalla viivalla.
Adventtiairut kun tietojeni mukaan pyörittää laajaa tietokonealan bisnestä ja siinä ei napeilla pelata.No, tuossa ystävätuttavani nyt eläkkeelle jäänyt, hän tuloillaan on kaupungissamme ostanut ison tehdaskiinteistön ja kunnostanut sen nuorille kirkoksi. Eli ei se isotuloinen kärsi, jos hänellä on rakkaus Jumalaa- kohtaan. Siinä oikealla mielenlaadulla "köyhemmät" tulevat siunatuksi. Airuelle se on hyvä avaus. Ei rikkaus ole väärin, kun oikealla sydämellä nappulat omistaa- ja omistaan haluaa antaa. Tämä ystäväni osti kun se Tesla tuli markkinoille heti ko. ajoneuvon. Eli hän on avarakatseinen ollut jopa ympärisönkin suhteen. Totesi jostain Pohjanmaansuunnalta palatessa, että justiin sähkö riitti kotia asti. Eli pitkä oli ajomatka.
Pitääks adventistien lasten panna jätskirahat lippaaseen SDAlle, kuten jehovat kerää ne lasten jätskirahat valtakunnansalin lippaaseen juopoille jehova pomoille jenkkeihin?
- Anonyymi
Huomaatko Musti.Hintikka, että kun oikealla mielellä Herralle uhraa, niin Jumalan tapa on siunata antajan. Sitten eri asia on vastaanottajan puoli, miten hän käyttää varat.
Toisaalta, tuolla Ortodokseissa, Valamossa valmistetaan viskiä, ehkä heiltä ostavat sitten sen "juoman". Riippuu kuinka alkoholia käyttää, onko se synti, tai ei.
- Anonyymi
Höpsis, sinä sekaisin oleva seinäkello.
Kahdessa vuosisadassa armeijoihin käytetyt menot ovat suhteellisesti laskeneet kaikkialla maailmassa. Eli tänään valtioden bruttokansantuotteista menee huomattavasti pienempi osuus sotilasmenoihin kuin vaikkapa vuonna 1750. Tai vuonna 1830. Tai 1915. Tai vuonna 1950.
Silloin kun koko Eurooppa vielä eli tiukasti kristinusko -nimisen taikauskon vallassa, valtiot käyttivät asemenoihin huomattavasti enemmän rahaa kuin tänään. Se oli pois leivästä, viljasta, kansalaisten hyvinvoinnista ym. Ihmiset elivät ryysyissä, nälässä ja taudeissa.
Tämän päivän köyhinkin suomalainen elää paljon paremmin kuin kuningas 1500-luvulla. Kiitos siitä ei kuulu uskonnoille, eikä jumalille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15413424Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen893736Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2721483Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?471438Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571395Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2071022