Suomalaiset syövät lihaa ja lentävät

Etenkin sivistyneistö ja ilmastopolitiikkaa saarnaavat lentävät kongressista toiseen ja on mukavaa. Tavallinen kansalainen maksaa huvit.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minäkin lennän ja syön lihaa. Vanhemmiten ainakin naudan- ja sianliha on saanut väistyä lautaseltani. Kalaa ja siipikarjan lihaa syön enemmän ja tunnustan, että ruishuttu, ohra- ja riisipuuro kuuluvat suosikkeihini. Jotain noista viimemainituista pitää saada vähintään kerran viikossa.
Lentäminen on nykyisin sitä, että nousen sinivalkoisille siiville eli Finskin kyytiin. Vuosia sitten lensin ainakin kotimaassa omalla, mutta se on turhan raskasta.
Yhtään ainoaa reissuani ei ole veronmaksajat maksaneet. Tottakai se pienentää maksettavia veroja yhdellä toimijalla, mutta sitten se lisää niitä toisella toimijalla.

Yhteiskunnallisten asioiden hoitaminen taas on vähän toista kuin varastomiehenapulaisen homma.
On tavattava muiden valtioiden virkamiehiä, kokoustettava ja palaveerattava. Siksi on välillä lennettävä ja tietysti veronmaksajien piikkiin, koska yhteiskunnallisten asioiden hoitaminen kustannetaan verovaroista. Veroja kannetaan mm. juuri tämän vuoksi.
Lentäminen ei ole hyvää asia ilmaston kannalta, mutta monista syistä paras vaihtoehto.
Jos olet niin tyhmä, ettet näitä asioita tajua niin koeta olla ajattelamatta koko asiaa.
Hyvää yötä... siis Uutta Vuotta!

Äänestä
  • tietokoneet keksittiin ja kerrottiin niiden avulla yhteydenpidon olevan sellaista ettei turhaa matkustamista tarvita. Etenkin kunnissa ja valtion tukirahoilla ja ja valtion virkamiehet reissaavat suhteettoman paljon ympäri maailmaa. Suomalaiset käyvät mieltäänosoittamassa ympäri maailmaa ns. yhteiskunnallisina vaikuttajina ja taas valtio maksaa viulut. Ja lentobensiiniä kuluu. Esimerkkejä on tuhansia huom tuhansia jossa on kivaa matkustella toisten piikkiin. Haloo herätys suomi.

    Äänestä

Suomalaiset taitavat olla lentämällä tehdyn hupimatkailun kärkimaita maailmassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Etenkin sivistyneistö ja ilmastopolitiikkaa saarnaavat lentävät kongressista toiseen ja on mukavaa. Tavallinen kansalainen maksaa huvit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu